REKLAMA
SPRAWDŹ

Członek RPP: W czerwcu możliwy wzrost inflacji do 5 proc.

2021-05-10 17:04
publikacja
2021-05-10 17:04

Prognozy przedstawione RPP wskazują, że średni poziom inflacji do końca roku może wynieść 4,2 proc., co powinno skłonić radę do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że w czerwcu możliwy jest wzrost inflacji do 5 proc.

Członek RPP: W czerwcu możliwy wzrost inflacji do 5 proc.
Członek RPP: W czerwcu możliwy wzrost inflacji do 5 proc.
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Mamy prognozy eksperckie, z których wynika, że do końca roku średni poziom inflacji będzie wynosił 4,2 proc. Ja uważam, że to jest jakiś sygnał, który rada powinna uwzględnić, stopniowo wchodząc na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej. (...) Wydaje mi się, że RPP powinna realizować swój główny mandat, a więc powinna dbać o wartość pieniądza i kierować się wysokością inflacji" - powiedział członek RPP.

"Jeżeli w maju inflacja CPI będzie 4,5 proc., to w czerwcu może być już 5 proc. Musimy dbać o to, by nie odkotwiczyły się oczekiwania inflacyjne Polaków i nie stracili oni zaufania; żeby wiarygodność nasza jako Rady nie ucierpiała" - dodał.

Gatnar spodziewa się uderzenia odłożonego popytu i powstania presji na rynku pracy.

"Na razie w kwietniu zadziałały czynniki podażowe, bo cena ropy w ubiegłym roku była rekordowo niska (...), mamy złotego o 5 proc. słabszego niż rok temu, a więc te wszystkie czynniki bardzo silnie działają proinflacyjnie. Do tego jeszcze dojdzie teraz odblokowanie popytu i Polacy zaczną wydawać, przymusowe oszczędności, środki zgormadzone na kontach" - powiedział.

"Muszę jeszcze wspomnieć o presji z rynku pracy, ponieważ sektor usług zostanie odblokowany i będą potrzebni nowi pracownicy" - dodał.

luk/ tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (33)

dodaj komentarz
lorelie
większość durnego społeczeństwa myślała że można po prostu drukować sobie pieniądze :) każdy logicznie myślący człowiek wie że ceny za ratowanie polskiej gospodarki zapłacimy wszyscy po trochu.
3456
Wzrost inflacji o 5% , a szczepionki ,maski ,testy , środki dezynfekujące , tzw- postojowe dla firm gdzie pracownicy pracowali normalnie/ kto za to wszystko zapłaci ,to wszystko za darmo, dodatkowe wynagrodzenia, podwyżki dla służby zdrowia policji, nauczycieli administracji to wszystko za darmo,-tango trwa ,karawana jedzie ktoś Wzrost inflacji o 5% , a szczepionki ,maski ,testy , środki dezynfekujące , tzw- postojowe dla firm gdzie pracownicy pracowali normalnie/ kto za to wszystko zapłaci ,to wszystko za darmo, dodatkowe wynagrodzenia, podwyżki dla służby zdrowia policji, nauczycieli administracji to wszystko za darmo,-tango trwa ,karawana jedzie ktoś traci ktoś zarabia, nowy ład, niskie podatki, wzrost zatrudnienia w przemyśle, zrównoważenie budżetu, wszystko widać po sile polskiej waluty. pożyczki zagraniczne, dodruk pieniądza na maksa, nowy ład , straszenie nowymi odmianami wirusa ,praca zdalna,to wszystko za darmo. mamy dobrego nauczyciela za oceanu ,
henk54
"Wydaje mi się, że RPP powinna realizować swój główny mandat, a więc powinna dbać o wartość pieniądza i kierować się wysokością inflacji"
Dobrze widzieć, że jest tam ktoś, kto zdaje sobie sprawę że RPP zupełnie nie wywiązuje się ze swojego zadania. Niestety obok pana, są jeszcze sensowni panowie Zubelewicz oraz Hardt,
"Wydaje mi się, że RPP powinna realizować swój główny mandat, a więc powinna dbać o wartość pieniądza i kierować się wysokością inflacji"
Dobrze widzieć, że jest tam ktoś, kto zdaje sobie sprawę że RPP zupełnie nie wywiązuje się ze swojego zadania. Niestety obok pana, są jeszcze sensowni panowie Zubelewicz oraz Hardt, nominowani przez prezydenta, a reszta to kompletnie sprzedane marionetki i pachołki Kaczyńskiego. Oni niestety się martwią wyłącznie o budżet PiSu, zamiast stabilność waluty i gospodarki :-((
cyklotron
zwróćcie uwagę na fakt ,że TEN JEDEN SIĘ NIE UŚMIECHA (na zdjęciu)
henk54
Bo wie że nie ma z czego. Pewnie gdyby wiedział co będzie wyrabiać RPP w tej kadencji, to w ogóle by nie przyjmował tej posady.
jaguar_61
okradają nas z premedytacją...wszyscy tracimy.....
jasiek2017
Nic nie wiem o tym abym tracił.
volksempfanger odpowiada jasiek2017
Wkrótce się dowiesz.
harrytracz odpowiada jasiek2017
Tracisz ... czas. Bo gdy inni biorą się do roboty i podejmują działania by uciekać przed inflacją ty stoisz w miejscu i myślisz że wszystko jest w porządku. Żyj sobie dalej w swojej strefie komfortu, nie mając wpływu na swoje życie i przyjmując cały ściek z rządowej TV
jas2
"wszyscy tracimy."

Nieprawda.

Inflacja oznacza wzrost gospodarczy, oznacza ponadprzeciętnie dobrą koniunkturę!

Nadchodzi czas zarabiania, bogacenia się, powstawania wielkich fortun!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki