REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

49 tys. zł dla prezesa Poczty Polskiej, dla pocztowców podwyżek nadal brak

Daria Onisk2019-05-06 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-05-06 12:00

Poczta Polska nie ma ostatnio łatwo. Pracownicy żądają podwyżek i grożą strajkiem, a rządzący - póki co - załamują ręce. Jednocześnie niedługo zmieni się zarząd spółki. Ile w takim razie zarabia prezes i wiceprezesi? Bo to, że sporo, możemy się domyślać.

fot. Jaap Arriens / / ZUMA Wire

Pod koniec lutego Poczta Polska ogłosiła konkurs na prezesa i wiceprezesów spółki. Wśród wymienionych warunków udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym znalazły się m.in. wyższe wykształcenie, co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym czy minimalnie 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jakie zarobki oferuje Poczta?

Prezes Poczty Polskiej, zgodnie z uchwałą nr 1 walnego zgromadzenia z 30 czerwca 2017 roku, otrzymuje miesięcznie 49 tys. zł wynagrodzenia podstawowego, natomiast wiceprezesi zarabiają 47 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze wynagrodzenie uzupełniające za zrealizowane cele, które nie może przekroczyć 25 proc. wynagrodzenia podstawowego należnego w roku obrotowym.

Łącznie zarząd Poczty Polskiej zarabia rocznie 2,85 mln zł.

Pocztowcy żądają podwyżek i grożą strajkiem

Pocztowcy domagają się 500 zł podwyżki i nie mają zamiaru rezygnować ze swoich żądań. 30 kwietnia odbyły się "rozmowy ostatniej szansy" z przedstawicielami obu stron, które jednak nie przyniosły rozwiązania sprawy. Jak poinformowała NSZZ Solidarność, od 6 do 10 maja przeprowadzona zostanie akcja "Żółta kartka dla zarządu".

"Zwracamy się do pracowników (...) o założenie w czasie pracy w tygodniu protestu kamizelek odblaskowych, które symbolizować będą żółtą kartkę od pracowników dla zarządu. W ten prosty sposób, nie przynoszący strat firmie, klientowi, pracownikowi, pragniemy przeprowadzić swojego rodzaju referendum sprawdzające jak duże jest niezadowolenie wśród pracowników. Wymiar tej akcji pokaże nam, jak duża jest determinacja zatrudnionych w Poczcie Polskiej do walki o lepsze wynagrodzenie i warunki pracy" - czytamy w komunikacie.

Solidarność zaznacza, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, zmuszeni będą podjąć akcję strajkową.

W zeszłym roku pracownicy Poczty doczekali się dwóch podwyżek: 226 zł w lipcu oraz zwiększenia wynagrodzenia minimalnego do 2500 zł.

Poczta podnosi opłaty

Pieniądze na podwyżki skądś wziąć się muszą, dlatego też Poczta Polska wprowadziła nowy cennik, który obowiązuje od 1 kwietnia 2019 roku. Na pewno więcej zapłacimy za podstawowe przesyłki, jak listowe nierejestrowane i polecone.

Źródło:
Daria Onisk
Daria Onisk
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (15)

dodaj komentarz
p-aul
Ech, krzyczycie wszyscy, że dużo, że ustawa kominowa, że maks 10k... A potem wracam do problemu "złodzieja albo idioty za 6 tysięcy". Prezes spółki prywatnej o takich rozmiarach weźmie minimum 100 tysięcy miesięcznie, jak Poczta Polska zaoferuje 10 tysięcy to pomyślcie, kto na takie stanowisko przyjdzie? Kretyn bez doświadczenia,Ech, krzyczycie wszyscy, że dużo, że ustawa kominowa, że maks 10k... A potem wracam do problemu "złodzieja albo idioty za 6 tysięcy". Prezes spółki prywatnej o takich rozmiarach weźmie minimum 100 tysięcy miesięcznie, jak Poczta Polska zaoferuje 10 tysięcy to pomyślcie, kto na takie stanowisko przyjdzie? Kretyn bez doświadczenia, wiedzy, kwalifikacji, bo wszyscy choć trochę bardziej rozgarnięci znajdą lepiej płatną pracę gdzie indziej. Inna sprawa to oczywiście nepotyzm który trzeba w Polsce ukrócić, ale obcięcie pensji nie jest drogą do tego celu.
bha
A kto tworzy te wyolbrzymione,chore umowy i rozbuchane odprawy dla menedżmentu i zgadza się jeszcze na nie ??? Cóż Siebie warci...
loool
Czy to normalne ze prezes panstwowej spolki , baa nawet prezes malej spolki komunalnej w Pipidowie zarabia 2 x wiecej niz premier tego 38 mln kraju?? I jak ma tu byc dobrze?
skasowane_konto
taki prezes to po prostu dno
mith21
PiSowski patriota pełną gębą ;)
sel
Co z tą ustawą kominową skoro wszyscy z dojnej zmiany zarabiają po 50000 zł miesięcznie? do palenia ustaw ten komin?
sonmi451
jaka ustawą?!?

-konstytucja, konstytucja!!!
-patriotyzm, patriotyzm!!!!
-konstytucja, konstytucja!!!
-patriotyzm, patriotyzm!!!!
-konstytucja, konstytucja!!!
-patriotyzm, patriotyzm!!!!
-konstytucja, konstytucja!!!
-patriotyzm, patriotyzm!!!!
-konstytucja, konstytucja!!!
-patriotyzm, patriotyzm!!!!
marclim
A w kolejce jak się czekało tak się czeka na poczcie....
sonmi451
WIECIE CO? TO JUŻ RĘCE OPADAJĄ

WSADZIĆ WSZYSTKICH ZA KRATY I NIECH SIĘ SPOWIADAJĄ, JAK CHCE KTÓRY WYJŚĆ NA WOLNOŚĆ

KONSTYTUCJA!! KONSTYTUCJA

BARANY STRZYŻONE BARANY

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki