Ile kosztuje rozstanie? Separacja

redaktor Bankier.pl

W momencie składania przysięgi małżeńskiej para nie zakłada, że związek będzie nieszczęśliwy i szybko się zakończy. Jednak życie płata nam figle i dlatego też czasem stajemy przed koniecznością podjęcia decyzji o rozstaniu. Jedną z możliwości, jaką mają przed sobą małżonkowie, jest orzeczenie separacji.

Separacja - prostsza od rozwodu i odwracalna

Jeśli para zdecyduje się na rozstanie, może podjąć decyzję o separacji. Sąd orzeknie ją po rozprawie, jeśli stwierdzi, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżonków (jeśli rozkład ów jest zupełny oraz trwały, jest to przesłanka do orzeczenia rozwodu, dlatego też rozwód o wiele trudniej uzyskać, bo należy udowodnić ów trwały rozpad). Separację można cofnąć, a to oznacza, że ta decyzja zakłada w sobie możliwość powrotu dwojga ludzi do siebie i uratowania związku. Zniesienia separacji dokonuje się na zgodne żądanie małżonków w każdym czasie po jej ustanowieniu, nie ważne, czy był to rok czy 10 lat.

Sąd nie orzeknie separacji, jeśli stwierdzi, że z tego powodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci
Sąd nie orzeknie separacji, jeśli stwierdzi, że z tego powodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci (ingimage)Zarówno w przypadku rozwodu i separacji sędzia wskaże, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia, ale może też od tego odstąpić jedynie na zgodne żądanie małżonków.

Separacja a dzieci

Sąd nie orzeknie jednak separacji, jeśli stwierdzi, że z tego powodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci. Jeśli natomiast do separacji dojdzie, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków, np. może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego. Oczywiście możliwe jest też uregulowanie kontaktów z dzieckiem, co z pewnością dla niego samego byłoby najkorzystniejsze, bo oznaczałoby, że rodzice doszli do porozumienia.

Jakie są majątkowe skutki separacji?

Kiedy sąd orzeknie separację pomiędzy dwojgiem ludzi, powstaje pomiędzy nimi rozdzielność majątkowa. Od momentu orzeczenia separacji każdy z małżonków zarabia tylko na swój majątek osobisty. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym separację dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Jeśli para mieszka wspólnie, sąd orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.

Małżonkowie od momentu ogłoszenia separacji nie będą po sobie dziedziczyć z mocy ustawy, ale na podstawie testamentu już tak.

Nie mogą też zawierać nowych małżeństw, bo separacja w odróżnieniu od rozwodu nie oznacza rozwiązania węzła małżeńskiego. Małżeństwo formalnie nadal istnieje. Dlatego też kobieta nie ma możliwości powrotu do swojego poprzedniego nazwiska.

Alimenty dla współmałżonka i dla dziecka

Jako że małżeństwo formalnie wciąż trwa, na małżonkach ciążą pewne obowiązki, np. wzajemnej pomocy, także finansowej.

Przykładowo jeśli mąż, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a żyje w niedostatku, może domagać się od swojej żony alimentów. Alimentów może domagać się także osoba żyjąca w niedostatku, który jest wynikiem orzeczenia separacji, jeśli osoba ta nie została uznana za wyłącznie winną rozpadu związku.Sąd orzeka także o obowiązku płacenia alimentów na dzieci przez tę osobę, z którą dzieci nie będą mieszkać. Ich wysokość zależy od "usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. (...) Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie." (Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Art. 135. § 1. i § 2.)

Istnieje także pojęcie separacji faktycznej (w odróżnieniu od separacji sądowej), które oznacza, że małżonkowie zdecydowali się na osobne życie, jednak wciąż istnieje między nimi ustrój wspólności majątkowej, a w przypadku śmierci dziedziczą oni po sobie z mocy ustawy.

Ile to kosztuje

Jeśli para składa do sądu zgodny wniosek o separację, opłata stała wynosi 100 zł. Jeśli natomiast sprawa dotyczy separacji spornej, opłata wyniesie 600 zł. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie adwokata, które jest jednak ustalane indywidualnie i zależy od trudności sprawy i zakresu zleconych usług. Przykładowo za samą poradę w sprawie rozwodowej możemy zapłacić ok. 200-300 zł za godzinę, za przygotowanie pozwu już od 500 do 1000 zł, a za reprezentowanie przed sądem od 4000 zł wzwyż.

 RozwódSeparacja
możliwość ponownego zawarcia małżeństwa tak nie
przesłanki należy udowodnić, że rozpad pożycia jest trwały nie są potrzebne dowody na zupełny rozkład pożycia
szybkość postępowania sprawa w sądzie trwa dłużej niż w przypadku separacji wystarczy 1 rozprawa
koszty min. 600 zł opłaty sądowej 100 zł
nazwisko można wrócić do poprzedniego nazwiska nie można wrócić do poprzedniego nazwiska, bo w świetle prawa małżeństwo nadal trwa
okres płacenia alimentów małżonkowi w pewnych przypadkach ograniczony do 5 lat nie ma ograniczenia
obowiązek pomocy nie ma żadnego obowiązku na małżonkach ciążą pewne obowiązki, np. wzajemnej pomocy, także finansowej


Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. IV, art. 55-61, dz. V, art. 611-616), Kodeks postępowania cywilnego (Dz. I, rozdz. I, art. 425-435, rozdz. 2, art. 436-446).

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 ~aldi

Bo faceci zdradzają, pija i są z innej planety

! Odpowiedz
9 5 ~fr

Czemu prawie zawsze winien jest facet a kobietą się współczuje bo jakie one biedne ale czy to one same nie prowokują do pewnych zachowań a później udają poszkodowane.obracam się w różnych środowiskach i w różnych rejonach polski i obserwując to wszystko z boku dochodzę pomału do takich wniosków.Nie mówię że wszystkie tak się zachowują ale większość.Pracuję 25 lat w terenie i może parę kobiet spotkałem które nie mogłem zaliczyć reszta to .....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 ~dm

Dziwicie się potem że ilość slubów spada, skoro dwoje dorosłych ludzi nie może sie po prostu rozejść gdy przestaną się dogadywać, tylko trzeba udowadniać rozkłady pożycia w sądzie.

! Odpowiedz
9 26 ~wytrt

no pieknie, od razu hejt na facetow, spojrzcie tez na siebie troche...

! Odpowiedz
3 5 ~Patrycja

Bardzo ciekawy artykuł, jeżeli kogoś interesuje jeszcze więcej informacji o kosztach separacji, warto zajrzeć pod adres http://separacja.info/jakie-sa-koszty-separacji.html

! Odpowiedz
8 60 ~Kasia

Po 45 latach "udanego" małżeństwa odeszłam z wielkiego pięknego domu do wynajętej kawalerki (16m2). Każdego ranka budzę się jak nowo narodzona, nikt mnie nie poniewiera za byle co i tratuje gorzej niż ścierę do podłogi. Jedynie boję się choroby, ale teraz mam czas zadbać o swoje zdrowie. Pomimo niskiej emerytury daję radę i radzę każdej poniewieranej kobiecie zdobyć się na odwagę. Naprawdę warto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 3 ~rtr

Takiego sobie wybrałaś, pretensje miej do siebie.

! Odpowiedz
2 18 ~ja

Też tak mam :) i teraz wiem że zyje :) Różnica jedynie taka że mam 18m2 :) Pozdrawiam

! Odpowiedz
1 13 ~Maddin odpowiada ~rtr

Ciężko za młodu, biorąc ślub dokładnie przewidzieć co 'wyrośnie' z ukochanego / ukochanej. Moja też była super extra, a teraz życie w celibacie i zjeba za byle drobiazg :(

! Odpowiedz
4 7 ~Renata

I mnie też to spotkało po 43 latach tylko nie mam gdzie pójść nie mam nic.. tylko zostały mi łzy ?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl