REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Jak napisać testament?

Katarzyna Waś-Smarczewska2011-04-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2011-04-19 06:00

Co zrobić, aby uniknąć żenujących kłótni rodzinnych o podział majątku po swojej śmierci? Co zrobić, jeśli chcemy inaczej rozporządzić swoją własnością niż wynikałoby to z dziedziczenia ustawowego? Wystarczy spisać testament, a więc rozporządzić własnym majątkiem na wypadek śmierci.

W Polsce wciąż o wiele częściej niż z testamentami mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym po śmierci bliskich nam osób. Co więcej, sam testament kojarzony jest wyłącznie ze śmiercią, gdy tymczasem na Zachodzie i w USA spisanie własnej woli jest o wiele częstsze i coraz powszechniejsze nawet wśród osób, które dopiero co osiągnęły pełnoletność. O spisaniu testamentu warto pomyśleć odpowiednio wcześniej, tym bardziej, że w każdej chwili można go odwołać albo zmienić jego zapisy. Skutki prawne wywiera on dopiero po naszej śmierci.

- Należy także pamiętać, że testament w każdej chwili można odwołać lub zmienić, np. poprzez sporządzenie nowego, w którym zaznaczymy co zmieniamy lub, że jest to całkowicie nowy testament odwołujący stary - mówi Ksawery Skrzypek, z kancelarii Łatała i Wspólnicy. Małżeństwa powinny jednak wiedzieć, że małżonkowie nie mogą sporządzić jednego wspólnego testamentu. Każdy z nich musi sporządzić swój własny dokument.

Jak napisać testament?
Jak napisać testament?
/ ingimage

Kto może napisać testament?

Testament może napisać każda osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Zdolność taką posiadają osoby, które nie zostały ubezwłasnowolnione decyzją sądu, a ukończyły 18 rok życia lub przed ukończeniem tego wieku a po ukończeniu 16 lat zawarły związek małżeński.

W jakiej formie?

Istnieją trzy podstawowe sposoby sporządzenia testamentu.

 1. Testament notarialny - sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego.
 2. Testament własnoręczny (holograficzny) - jak sama nazwa wskazuje, musi on być w całości spisany własnoręcznie, nie może być wydrukiem komputerowym opatrzonym jedynie podpisem, nie może także zostać spisany przez np. żonę czy dziecko, a jedynie podpisany przez testatora. Dokument może zostać sporządzony w znanym spadkodawcy języku - niekoniecznie musi być to język polski. - Własnoręczność sporządzenia podpisu w trakcie postępowania spadkowego może sprawdzić sąd, powołując w tym celu biegłego grafologa - mówi Ksawery Skrzypek.
 3. Oświadczenie o ostatniej woli złożone w obecności 2 świadków, tzw. testament allograficzny (ustny) - przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Mają oni obowiązek spisać owe oświadczenie w formie protokołu, który spadkodawca oraz świadkowie winni podpisać.

Istnieją także testamenty szczególne, sporządzane w sytuacji rychłej śmierci spadkodawcy, kiedy niemożliwe jest już spisanie przez niego tego dokumentu samodzielnie, pisemnie i odręcznie. Zalicza się tu testament ustny, tzw. testament podróżny (powstaje na polskim statku morskim lub powietrznym) oraz wojskowy.

Co powinien zawierać testament?

Dobrze, żeby z dokumentu jasno wynikało, że jest to zapis ostatniej woli. Ułatwi to zatytułowanie go słowem "testament". Następnie spadkodawca winien wskazać spadkobierców, zaznaczając jakie elementy majątku otrzymają. Można to zrobić w następującej formie: "Ja, niżej podpisany (imię, nazwisko), oświadczam, że do spadku po mnie powołuję niniejszym następujące osoby..." .

Właściwie sporządzony testament powinien zawierać datę sporządzenia i podpis spadkodawcy. - Jednak brak daty nie stanowi podstawy unieważnienia testamentu. Data może pomóc w ustaleniu w jakim stanie znajdował się spadkodawca w momencie sporządzenia testamentu - zaznacza Ksawery Skrzypek z kancelarii Łatała i Wspólnicy.

Kiedy testament jest nieważny?

Dokument jest nieważny, gdy został sporządzony:

 1.  przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
 2.  przez osobę, która jest ubezwłasnowolniona,
 3.  przez przez osobę, która działała w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
 4.  pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści
 5.  pod wpływem groźby
 6.  jeśli nie został opatrzony podpisem - komentuje Ksawery Skrzypek.

Co, jeśli testamentu nie ma?

Jeśli testament nie istnieje albo jeśli jest nieważny, zastosowanie będą miały reguły dziedziczenia ustawowego. Kto w takiej sytuacji dziedziczy?

 1. żona lub mąż osoby zmarłej
 2. zstępni - dzieci, wnuki lub prawnuki;
 3. rodzice
 4. rodzeństwo
 5. zstępni rodzeństwa - bratankowie, siostrzeńcy, a także ich dzieci.

Jeśli nie ma osób wyżej wymienionych, majątek ustawowo przechodzi na rzecz gminy lub Skarbu Państwa.

Aby odebrać spadek zapisany w testamencie, spadkobiercy powinni złożyć w sądzie rejonowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i uzyskać takie postanowienie.

Powinniśmy poinformować kogoś bliskiego bądź zaufanego o tym, że testament istnieje. W przeciwnym razie nasza wola może zostać niespełniona i dojdzie do dziedziczenia ustawowego.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~izek
czy testament obejmuje dlugi ? dostalam mieszkanie od babci kawalerke jest na babcie pisany ale ja je splacam ale w testamecie jest zaznaczona calosc spadku ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,babcia zyje z corka jej daje emeryture ale notarialnie ja splacam i jestem upowazniona do tego mieszkania place za wszystko i czynsz ? jak czy testament obejmuje dlugi ? dostalam mieszkanie od babci kawalerke jest na babcie pisany ale ja je splacam ale w testamecie jest zaznaczona calosc spadku ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,babcia zyje z corka jej daje emeryture ale notarialnie ja splacam i jestem upowazniona do tego mieszkania place za wszystko i czynsz ? jak to sie odnosi do spadku ? kto ponosi dlugi zaciagniete przez corke na babcie ? nie mieszkam z nimi nie wiem co sie tam dzieje ...................splacam zadluzenia za ciocie a upowaznienia za ta kawalerke sa na mnie .....................co mam zrobic ???????????????? pomozcie jak mam wyjsc z dlogow ktorych nie robie
~MichałS
Warto pomyśleć także o zabezpieczeniu zdrowia najbliższych i zawczasu pomyśleć o zdeponowaniu swojej próbki DNA na rzecz krewnych. Wiele chorób takich jak nowotwory, choroba Alzheimera czy cukrzyca są przekazywane genetycznie, nie zmarnujmy tej szansy jaką dają nam banki DNA. ebdna.pl
~baska89
A może zastanów sie po prostu nad takim rozwiazaniem ?
banknawypadek.pl/
Czasami jest to o wiele skuteczniejsze i łatwiesze dla nas a potem dla rodziny niż własnie spisywanie testamentu.
~btr
.........przenieść firmę lub otworzyć nową w nowej
lokalizacji: tzw. raj
podatkowy. Tam będziesz KLIENTEM-INWESTOREM a tu jesteś Potencjalnym
Złodziejaszkiem wg
życzliwych - nigdy-nie-prowadzących-firmy-i-czegokolwiek - Pań z Urzędów.
Zgodnie z prawem, legalnie. Sumując: koszty prowadzenia biznesu zmniejszą
się
.........przenieść firmę lub otworzyć nową w nowej
lokalizacji: tzw. raj
podatkowy. Tam będziesz KLIENTEM-INWESTOREM a tu jesteś Potencjalnym
Złodziejaszkiem wg
życzliwych - nigdy-nie-prowadzących-firmy-i-czegokolwiek - Pań z Urzędów.
Zgodnie z prawem, legalnie. Sumując: koszty prowadzenia biznesu zmniejszą
się o 60-70%
zależnie od skali biznesu. Kontakt: brown.michael222[at]gmail.com
4tunat
re-wewe ...
Rozsądnym wyjściem jest mądre korzystanie z polis ubezpieczeniowych. Świadczenia z polisy na życie lub jej wartość(polisy inwestycyjne)NIE wchodzą do masy spadkowej i również można je przeznaczyć np. na wypłatę zachowków dla spadkobierców, tak aby Osoba dziedzicząca nie musiała sama organizować znacznych kwot na ten
re-wewe ...
Rozsądnym wyjściem jest mądre korzystanie z polis ubezpieczeniowych. Świadczenia z polisy na życie lub jej wartość(polisy inwestycyjne)NIE wchodzą do masy spadkowej i również można je przeznaczyć np. na wypłatę zachowków dla spadkobierców, tak aby Osoba dziedzicząca nie musiała sama organizować znacznych kwot na ten cel po przyjęciu spadku(np. domu/mieszkania/firmy). Dobry DF jest w stanie, w ramach Planu Finansowego, właściwie i zgodnie z wolą Spadkodawcy "ustawić" kwestie dziedziczenia majątku, aby po śmierci właściciela uniknąć problemów, nieporozumień i konfliktów w rodzinie.
Warto o tym pomyśleć już teraz, żeby po odejściu nie zostawiać za sobą bałaganu ... ;-)
bisz
Ale nie powiesz mi chyba, że nie warto wiedzieć jak napisać testament prawda?
~roko odpowiada (usunięty)
życie jest nieprzewidywalne więc zabezpieczenie się przyda. A jeśli można napisać własnoręcznie, że wystarczy tylko odpowiedni wzór to tym bardziej ułatwia sprawę. A zabezpieczyć się trzeba.
~wewe
A zachowek ? Testament niczego nie rozwiązuje !

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki