REKLAMA

Ikea podniesie ceny. Czas na tanie zakupy do końca roku

2021-11-04 10:45
publikacja
2021-11-04 10:45
Ikea podniesie ceny. Czas na tanie zakupy do końca roku
Ikea podniesie ceny. Czas na tanie zakupy do końca roku
fot. WHYFRAME / / Shutterstock

Zakupy w Ikei droższe? Najprawdopodobniej już w przyszłym roku przyjdzie nam zapłacić więcej za akcesoria i meble szwedzkiego koncernu. Przyczyna jest taka sama, jak w przypadku innych międzynarodowych firm - zakłócenia w łańcuchach dostaw. 

W środę Ikea odnotowała spadek całorocznych zysków. To konsekwencja wyższych kosztów transportu i surowców, spowodowanych pandemią. Dlatego w nadchodzącym roku część tych obciążeń przeniesie na placówki, które będą mogły pobierać wyższe opłaty od klientów - podaje agencja Reuters

Należy zwrócić uwagę, że koronawirus przysłużył się także Ikei. Koncern odnotował rekordowy popyt, gdyż ludzie spędzali więcej czasu w domach, przemeblowywali je, urządzali na nowo czy wolny czas spożytkowali na remonty. Mimo to,zysk przed opodatkowaniem w Ikea Group, która przeznacza większość swoich pieniędzy na sprzedaż towarów swoim franczyzobiorcom, spadł w ciągu roku do września o 16 proc. do 1,6 mld euro. W porównaniu z 2019 rokiem, a więc ostatnim przedpandemicznym, zysk spadł o 4 proc.

Największym "minusem" w dochodach był gwałtowny wzrost cen transportu i surowców, z którym koncern zmagał się w drugiej połowie roku finansowego. W komunikacie koncernu można przeczytać, że "utrzymywanie zapasów w sklepach i magazynach Ikei było wyzwaniem. Zakłócenia łańcucha dostaw doprowadziły do znacznego spadku dostępności produktów".

- Przewidujemy, że skutki globalnego kryzysu w łańcuchu dostaw będą wciąż odczuwalne w przyszłym roku. Odczujemy także podwyżki cen energii - wyjaśnia Martin van Dam, dyrektor finansowy Ikei. - Dlatego też 2022 rok będzie dla nas trudniejszym rokiem z większymi wyzwaniami - dodaje. W połowie października Ikea zmuszona była do wykupienia dodatkowych możliwości wysyłkowych, aby zaradzić niedoborom produktów. 

Do września 2021 roku Ikea nie zdecydowała się na podniesienie cen dla detalistów. Niestety nie będzie mogła tego obiecać w przyszłym roku. 

- Chociaż nie możemy zapewniać sprzedawcom stałych cen w tych trudnych warunkach. Ale planujemy także "wziąść" na siebie część zwiększonych kosztów w 2022 roku finansowym - poinformował.

Zdaniem van Dama właściciele sklepów otrzymają swobodę w decydowaniu w jakim stopniu przerzucą koszty na kupujących, co w praktyce oznacza skalę podwyżek cen produktów. 

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
panguzik
Podniąsą ceny to podniosą .... ich problem . Konkurencja na rynku chińskiego badziewia i średniej klasy mebelków jest tak duża że klienci będą kupować gdzie indziej ...
panguzik
...a co z ikeowskimi hotdogami (parówka prawie z mięsa + trocinowa bułeczka ) też podrożeją ????
stachsgh
Drogo + kiczowata jakość = Ikea
xxpp
Meble Bodzio są za to w sam raz dla ciebie.
and00 odpowiada xxpp
Ja w Ikei nie kupuję, ale widzę że ideologiczny sklep ma ideologicznych obrońców :)))
I ta pogarda dla Polskiej marki...
Typowy światły Europejczyk
and00
Ciekawe czy jak ktoś bu im zacytował Polską Konstytucje np:
"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej"
To też by go zwolnili, czy zwalniają tylko za cytowanie Biblii?
xxpp
Czy wy zawsze musicie kłamać? Zwolniono go za konkretny fragment mówiący o zabijaniu gejów. Chcesz Talibanu, jedź do Afganistanu, a nas normalnych ludzi zostaw w spokoju.
and00 odpowiada xxpp
Taliban to takie homofile jak ty próbują urządzić,
całkowity brak tolerancji ze strony homoseksualnych fundamentalistów jest oczywisty
Wymagają tolerancji, ale sami jej nawet nie próbują udawać

I jeszcze cały czas kłamiecie
Zacytuj gdzie on napisał o mordowaniu homoseksualistów???
300_pala odpowiada (usunięty)
Powiedz to księżom….,
Pisarzu

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki