REKLAMA

ING Bank Śląski zawiesza oferowanie hipotek ze zmiennym oprocentowaniem

2022-12-08 12:24, akt.2022-12-08 14:31
publikacja
2022-12-08 12:24
aktualizacja
2022-12-08 14:31

ING Bank Śląski nie będzie oferować kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. Do połowy 2023 r. będzie oferował tylko kredyty o stałej stopie, a później wprowadzi do sprzedaży kredyty oparte na WIRON-ie – poinformował w czwartek bank.

ING Bank Śląski zawiesza oferowanie hipotek ze zmiennym oprocentowaniem
ING Bank Śląski zawiesza oferowanie hipotek ze zmiennym oprocentowaniem
fot. Remigiusz Gora / / Shutterstock

„ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym” – podał w czwartek bank w komunikacie.

To oznacza, że bank wycofuje ze sprzedaży kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze. Bank podał, że wstrzymanie sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem nastąpi 17 grudnia 2022 roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania, będą mogli składać wnioski kredytowe do końca tego roku (w dacie ważności formularza informacyjnego).

Bank podał, że od 13 grudnia br. wprowadzi nowe oferty specjalne: „Zima na swoim” oraz „Eko kredyt hipoteczny”. Obydwie oferty będą oparte wyłącznie o oprocentowanie okresowo stałe.

„Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON” – podał bank.

W komunikacie wyjaśniono, że ING realizuje założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON, czyli nowy wskaźnik typu Risk Free Rate.

„Zgodnie z tym dokumentem w przypadku istniejącego portfela detalicznych produktów hipotecznych opartego o WIBOR jego konwersja na nowy wskaźnik nastąpi w 2025 roku. Wówczas w klauzulach odsetkowych zastosowany będzie WIRON powiększony o spread korygujący określony w planowanym rozporządzeniu Ministra Finansów, które wprowadzi nowy wskaźnik referencyjny do umów kredytowych” – stwierdzono w komunikacie ING.

Stała stopa – na rynkowym marginesie przez lata

Hipoteki oparte na czasowo stałym oprocentowaniu przez lata były mało znaną ciekawostką. Lista dostępnych ofert zmieniała się powoli i pozostawała wąska. Mało kto pamięta zapewne, że zaledwie 7 lat temu niezmienne przez 10 lat raty proponował np. Getin Bank, dziś już zupełnie nieaktywny na rynku nowych kredytów mieszkaniowych.

Za początek nowego rozdziału w historii stałoprocentowych kredytów można uznać lata 2018-2019, gdy uformowała się grupa instytucji utrzymujących na stałe w ofercie takie produkty. Oprócz weterana rynku w postaci Santander Banku były to PKO BP oraz, debiutujący w 2018 r., ING Bank Śląski.

Popularność hipotek z okresowo stałą stopą była początkowo śladowa. Na koniec 2016 r. banki miały w portfelach łącznie 4,2 tys. takich produktów (0,2 proc. wartościowo). Dopiero trzy lata później, w 2019 r., nastąpił zauważalny wzrost. Stałoprocentowe kredyty stanowiły wówczas 0,66 proc. portfela mieszkaniowego, a do klientów trafiło łącznie 2,3 mld zł finansowania w takiej postaci. Na koniec 2020 r. udział w portfelu wzrósł do 1,8 proc., a nowa sprzedaż wyniosła 4,6 mld zł.

Najmniej chętnych, gdy było najtaniej

Z perspektywy ostatnich burzliwych miesięcy może wydawać się paradoksem, że „stałoprocentowe” hipoteki cieszą się największą popularnością, teraz gdy stopy procentowe są wysokie, a kiedy cena pieniądza była na rekordowo niskim poziomie, interesowały niewielu. W ostatnich miesiącach, w niektórych instytucjach nawet 70 proc. sprzedaży stanowiły kredyty z okresowo stałą stopą. Gdy w październiku 2021 r. odpytywaliśmy banki, wyniki były zbliżone do 10 proc., chociaż instytucje wskazywały, że zainteresowanie tym produktem rośnie.

Jedynym bankiem, który regularnie publikuje dane o udziale stałej stopy w sprzedaży, jest właśnie ING Bank Śląski. Na jego przykładzie widać, że koleje losu tego produktu były zmienne, także w czasach, gdy stopy nie ulegały znaczącym wahaniom. Więcej »

Bankier.pl

Michał Kisiel ,BPL, Marek Siudaj, PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (70)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hfjdj
tapczan jest już w dolinie krzemowej, i jest też i w zachodniej Europie. Im kraj bogatszy tym bieda ma ciaśniejsze mieszkanka. U nas narazie jest tylko tapczan ale w innych krajach jest jeszcze prysznic wielkości lodówki i okno na kanał wentylacyjny. Tak jest w Hiszpanii. A w Japonii jest tak że masz prysznic a na środku w podłodze tapczan jest już w dolinie krzemowej, i jest też i w zachodniej Europie. Im kraj bogatszy tym bieda ma ciaśniejsze mieszkanka. U nas narazie jest tylko tapczan ale w innych krajach jest jeszcze prysznic wielkości lodówki i okno na kanał wentylacyjny. Tak jest w Hiszpanii. A w Japonii jest tak że masz prysznic a na środku w podłodze sedes na kucanego. Także to nie jest tak że Polska eksportuje tapczan S.A. bo jest odwrotnie. Przychodzi to wszystko z bogatszych krajów do Polski. To nie jest tak że im kraj bogatszy tym biednym jest lepiej. Także weź się za robotę bo jak prześpisz i się niczego nie dorobisz to twoi potomkowie będą spłacać klitkę z kiblem pod przysznicem przez 2 pokolenia tak jak w Tokio.
trolley odpowiada (usunięty)
ps. jak tak dalej pójdzie to was samych komornik bankowy na wynajmowany tapczan pogoni XD
hfjdj odpowiada trolley
Buehehehe... będę siedział nadal na swoim i to za darmo bo bank będzie czynsz płacił. A ty siedź sobie u mamuni.
velazquez
No i jeszcze dla jak widzę poniżej, mocno sfrustrowanych obecną sytuacją na rynku nieruchomości tutejszych pośredników i fliperów – wierszyk z dedykacją XD Jeszcze kiedyś opchniecie te cesje/flipy itd. Ale na to musicie jeszcze trochę poczekać XD

„Kronika pośrednika”, autor: Velazquez

Na rynku zawierucha,
bo w nieruchomościach
No i jeszcze dla jak widzę poniżej, mocno sfrustrowanych obecną sytuacją na rynku nieruchomości tutejszych pośredników i fliperów – wierszyk z dedykacją XD Jeszcze kiedyś opchniecie te cesje/flipy itd. Ale na to musicie jeszcze trochę poczekać XD

„Kronika pośrednika”, autor: Velazquez

Na rynku zawierucha,
bo w nieruchomościach posucha,
prowizja by wpadła,
ale przepadła,
więc siedzę i smucę,
bo z pieniędzmi nie wrócę!
Jak żyć?
By jeść i pić?

Tego nie wiem,
lecz jeszcze się dowiem!

W każdym razie,
nie pojedziemy już na tym gazie,
fliperka nie przejdzie,
prowizja w zapomnienie odejdzie,
więc trzeba zmienić zajęcie,
a przy okazji zmniejszyć zadęcie!

Taki mój niechybny koniec,
by pracować jako goniec,
i będę szczęśliwy,
radosny, nobliwy,
bo to w sumie dobre zajęcie,
uczciwe i ma wzięcie!

Nie to co „nieruchy”,
….eh, idę płakać do poduchy!
hfjdj
Oezu a ten znowu spamuje tym wierszykiem. Człowieku przestań spamować.
trolley odpowiada hfjdj
Jakiś problem? Jest gdzieś nakaz żeby to czytać? :) Nie pasi ci coś to zamykasz przeglądarkę i problem solved :)
velazquez odpowiada hfjdj
„Uderz w stół, a odezwą się nożyce” XD Flipy, cesje czy prowizje? XD
hfjdj odpowiada trolley
Nie pasi mi to że te wasze spamy musze ciągle przewijać. Chcesz śmiecić to sobie stwórz na swoim komputerku śmietnisko i sobie przewijaj.
hfjdj odpowiada velazquez
A do tego nie dociera, dalej swoje. Ile razy ci trzeba tłumaczyć że spamujesz?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki