Grexit - relacja na żywo 30.06.2015 r.

30 czerwca 2015 r. może przejść do historii jako przełomowy dzień w ciągnącej się od lat historii greckiego kryzysu. Te ważne momenty dla rynków finansowych, Grecji i całej strefy euro na bieżąco śledzimy w Bankier.pl. 

Kluczowe fakty:

•    Dziś Grecja musi wnieść do MFW 1,6 mld euro - w przeciwnym razie rozpocznie się procedura ogłoszenia bankructwa kraju. Grecki rząd przyznał, że nie zapłaci raty.\
•    Dziś również kończy się program pomocowy Eurogrupy i MFW dla rządu w Atenach. Wszystko wskazuje na to, że trzeciego programu nie będzie, co rodzi dla Grecji poważne konsekwencje.
•    5 lipca odbędzie się referendum w którym Grecy będą mogli opowiedzieć się za lub przeciw przyjęciu warunków udzielenia pomocy, które stawiają międzynarodowi kredytodawcy.
•    O możliwości wyjścia Grecji ze strefy euro mówią już nie tylko ekonomiści, ale i politycy oraz członkowie zarządu EBC
•    Greckie banki i giełda nadal pozostają zamknięte. Ponowne otwarcie planowane jest 6 lipca
•    W działających bankomatach limit wypłat wynosi 60 euro na osobę dziennie. Restrykcje nie obejmują turystów.

Sprawdź notowania
USD/PLN EUR/PLN CHF/PLN GBP/PLN EUR/USD
WIG20 DAX CAC40 FTSEMIB IBEX35
Relację prowadzi: Michał Żuławiński                        
Zobacz, co działo się wczoraj

[20:45] Na tym kończymy dzisiejszą relację na żywo. Przypominamy, że o północy upływa termin spłaty zobowiązania Grecji wobec MFW w wysokości 1,6 mld euro.

[20:43] Eurogrupa odrzuciła propozycje Grecji, w środę rozważy nowe

Eurogrupa nie zgodziła się we wtorek na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji, ani na redukcję jej długu - ogłoszono w Brukseli. Jutro rano odbędzie się kolejna telekonferencja eurogrupy w sprawie Grecji

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że jest za późno na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji wygasającego we wtorek. Nowe wsparcie finansowe dla Aten może być obwarowane ostrzejszymi warunkami - wskazał szef eurogrupy.

Informacje te napłynęły po telekonferencji ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli we wtorek wieczorem, poświęconej propozycjom nowego programu pomocowego przesłanym tego dnia przez rząd Grecji.

"Ostatnim terminem końcowym na wydłużenie greckiego programu był weekend. Ze względu na procedury parlamentarne nie można było wydłużyć programu dzisiaj" - napisał na Twitterze po rozmowach eurogrupy minister finansów Słowacji Peter Każimir.

Szef resortu finansów Finlandii Alexander Stubb napisał na Twitterze, że wtorkowy list greckiego premiera Aleksisa Ciprasa zawierał trzy prośby. "Wydłużenie programu lub redukcja długu nie jest możliwa" - poinformował Stubb. Dodał następnie: "prośba o program z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zawsze jest rozpatrywana w drodze zwykłych procedur".

Wcześniej we wtorek portal BBC News podał, że Grecja poprosiła o dwuletni program pomocowy o wartości 29,1 mld euro. Pożyczki miały służyć pokryciu spłat długu Grecji do końca 2017 roku. Według BBC News to "całkowicie nowe" wsparcie finansowe miało pochodzić z EMS; w propozycjach nie było mowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym.


[20:10] Tysiące ludzi demonstruje poparcie dla porozumienia z wierzycielami

Wielotysięczna demonstracja za przyjęciem w niedzielnym referendum programu pomocowego proponowanego Grecji przez jej wierzycieli odbyła się we wtorek w Atenach. Demonstrowało - według różnych ocen - od 10 tys. do 20 tys. osób. Rząd grecki wezwał do odrzucenia programu.

Mimo burzy manifestanci przyszli na plac Syntagma pod gmach parlamentu. Głównym hasłem demonstracji było: "Zostajemy w Europie".

Zaledwie kilka dni wcześniej odbyła się demonstracja zwolenników rządu, nawołujących do zagłosowania na "nie" w referendum; przyszło na nią ok. 13 tys. ludzi.


[18.50] Gaśnie nadzieja na zawarcie porozumienia z Grecją

Jak podaje Reuters, nie ma mowy, że ministrowie finansów strefy euro zrzeszeni w ramach Eurogrupy zgodzą się na przekazanie funduszy dla Aten. Agencja powołuje się na dwóch wysoko postawionych urzędników.

Tymczasem na placu Syntagma w Atenach zebrali się zwolennicy poparcia propozycji, które w ubiegłym tygodniu międzynarodowi wierzyciele przedstawili greckiemu rządowi. Gabinet Ciprasa te warunki jednak odrzucił i zapowiedział przeprowadzenie w niedzielę referendum w tej sprawie. Tysiące namawiających do głosowania na "TAK" rozpoczęło swoją demonstrację przed greckim parlamentem. Manifestacji towarzyszą wzmocnione siły bezpieczeństwa. Wczoraj w podobnym zgromadzeniu uczestniczyło 17 tysięcy przeciwników unijnych propozycji dla Grecji.


[18.10] Co dla Greków oznacza "Grexit" w praktyce?

 - Obywatele Grecji nie mają świadomości jak wygląda rozpad unii walutowej. Nawet ekonomiści i eksperci mają duży kłopot z tym, aby przewidzieć skutki, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. Na pewno będą w Grecji kontrole kapitałowe, a pozamykane banki to jedynie przedsmak tego, co odczuje społeczeństwo gdy Grecja opuści strefę euro – ocenia Adam Czerniak z Polityki Insight.

Co dla Greków oznacza "Grexit" w praktyce?


[18.10] Zamknięcia na giełdach w Europie

DAX zamknął dzisiejszą sesję 1,25% poniżej kreski, CAC40 stracił 1,63%, a FTSE100 1,50%.


[17.40] Dobra sesja przy Książęcej. Przyzwoity wzrost WIG20

Po wczorajszych spadkach dzisiaj na GPW nie było już śladu. Wszystkie straty z wczoraj wprawdzie nie zostały odrobione, jednak dzisiejszą sesję przy Książęcej zdecydowanie należy uznać za udaną, szczególnie że WIG20 pozytywnie wyróżniał się na tle europejskich odpowiedników.

Druga sesja po zerwaniu rozmów przez Greków i wierzycieli była zdecydowanie łaskawsza dla akcjonariuszy niż ta pierwsza. Wydaje się, że większość złych informacji i scenariuszy została wyceniona wczoraj, dziś z kolei nastąpiło lekkie odreagowanie. Giełdy wyraźnie dobrze reagowały również na próby zbliżenia pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Najpierw bykom sprzyjała informacja o nowej ostatniej szansie, później o greckiej propozycji nowego dwuletniego planu pomocowego.

Więcej...


[17.30] O godz. 19 telekonferencja eurogrupy w sprawie Grecji

We wtorek o godz. 19 odbędzie się nadzwyczajna telekonferencja ministrów finansów strefy euro poświęcona omówieniu najnowszej propozycji Grecji dotyczącej programu pomocowego - poinformował na Twitterze szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.


[17.09] Merkel: Dyskusja o nowym wniosku Grecji nie jest możliwa przed referendum

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel dyskusja o nowym wniosku Grecji dotyczącym przyznania trzeciego pakietu pomocowego nie jest możliwa przed referendum. Merkel wyraziła taką opinię podczas spotkania z klubem parlamentarnym CDU/CSU - podała agencja dpa.


[16.02] Polskiej gospodarki Grecja nie wzrusza

 


[15.40] Grecja chce dwuletniego bailoutu

Negocjacje trwają, a grecki rząd proponuje 2-letnie porozumienie z Europejskim Mechanizmem Stabilności. To powołana w 2012 roku instytucja, która zajmuje się dostarczaniem wsparcia finansowego gospodarkom, przeżywającym kłopoty finansowe.

Propozycja 2-letniego porozumienia zakłada jednoczesną restrukturyzację greckiego długu. The Guardian zastrzega jednak, że byłby to zupełnie nowy plan, a nie przedłużenie obecnego programu. "Oznacza to, że dyskusja na temat redukcji zadłużenia jest jedną z opcji" - pisze internetowe wydanie brytyjskiej gazety.


[14.58] Premier Turcji: jesteśmy w stanie przyjść Grecji z pomocą

Premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył we wtorek, że jego kraj jest gotów pomóc Grecji w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego i oferuje rozszerzenie współpracy w takich dziedzinach jak turystyka, energetyka i handel.


[14.42] Schaeuble: Grecja pozostanie w strefie euro nawet jeśli zagłosuje "nie"

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział na posiedzeniu komisji budżetowej Bundestagu, że Grecja pozostanie w strefie euro nawet jeśli zagłosuje "nie" w zaplanowanym na niedzielę referendum - podała agencja Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.


[14:33] Giełda w Luksemburgu zawiesiła obrót obligacjami największych greckich banków

Giełda w Luksemburgu zawiesiła obrót obligacjami największych greckich banków: National Bank of Greece, Alphabank, Eurobank, Piraeus Bank, Eurobank, a także Hellenic Railways Organisation. Zakaz objął także greckie obligacje skarbowe. Wstrzymanie obrotu nastąpiło na żądanie luksemburskiego nadzoru finansowego (Commission de Surveillance du Secteur Financier - ESSF). Więcej...

[14.17] Ateny oczekują od kredytodawców większej elastyczności w najbliższych dniach - oświadczył we wtorek główny grecki negocjator, sugerując, że Grecja ma nadzieję na zawarcie w ostatniej chwili porozumienia, zapobiegającego jej wyjściu ze strefy euro.

"Co więc grecki rząd sądzi o proponowanej elastyczności instytucji (kredytodawców)? To byłby wspaniały pomysł" - podkreślił w oświadczeniu Euklid Cakalotos, który kieruje rozmowami strony greckiej z kredytodawcami. "Oczekujemy większej elastyczności w nadchodzących dniach" - dodał.


[14.11] Informacje o możliwym porozumieniu wyprowadziły DAX nad kreskę. WIG20 rośnie tymczasem o 0,87%.


[14.05] Cipras jednak leci do Brukseli?


[14.01] Agencja Fitch zauważa, że przeciągająca się niepewność co do przyszłości Grecji sprawia, że osoby spłacające kredyty hipoteczne częściej zwlekają z uiszczeniem płatności.


[13.51] Dziennik "Proto Thema" donosi, że możliwym kierunkiem ewentualnej dzisiejszej wizyty zagranicznej Aleksisa Ciprasa może nie być Bruksela, lecz... Berlin.


[13.46] Grecja już nie straszy na polskiej giełdzie. WIG20 rośnie o 0,76%.


[13.39] Przebywająca w Atenach Helena Smith z "Guardiana" informuje o pogłoskach, według których Aleksis Cipras nie tylko rozważa "propozycję ostatniej szansy" złożoną przez przewodniczącego KE, lecz może jeszcze dziś po południu polecieć do Brukseli, aby ją omawiać.


[13.36] Wynik greckiego referendum przyniesie pytania, a nie odpowiedzi. Możliwe jest rozprzestrzenianie się greckich problemów na inne kraje peryferyjne Strefy euro; póki co rentowności włoskich czy hiszpańskich obligacji są znacznie poniżej poziomów z czasu poprzedniego greckiego kryzysu - pisze w dzisiejszej nocie Bank of America Merrill Lynch

- Grecki kryzys i zmienność niemieckich bundów będą negatywnie wpływać na nastawienie inwestorów do naszego regionu, w tym dla PLN. Utrzymujemy neutralną perspektywę dla PLN, ale przewidujemy spadek kursu PLN/HUF - dodaje bank.


[13.25] Aleksis Cipras, Jean-Claude Juncker i Mario Draghi rozmawiali dziś przez telefon - informuje niemiecki „Die Zeit”.

Szczegóły rozmowy nie są znane.


[13.13] Minister finansów Grecji Janis Warufakis oświadczył, że wciąż ma nadzieje na zawarcie porozumienia z wierzycielami.

Warufakis potwierdził także, że Grecja nie zapłaci dziś Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.


[13.11] Informacje o pracach zespołu ds. przywrócenia drachmy zdementował rzecznik greckiego rządu Gavriil Sakelaridis.


[13.08] Mark Schieritz z "Die Zeit" opublikował na Twitterze treść dokumentu Eurogrupy, w której jest mowa o renegocjacji warunków, na jakich Grecja spłacałaby przeszłe i nowe długi.


[13.01] Reuters cytuje jednego z członków niemieckiego rządu. "Na przedłużenie greckiego programu pomocowego jest już za późno".


[12.52] W cieniu Grexitu może rozegrać się inny rynkowy Exit - Petrolexit. Więcej o problemach Petrolinvestu...


[12.45] Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie ma w planach wizyty w Atenach przed niedzielnym referendum - poinformował rzecznik KE Margitis Schinas.


[12.42] Bukmacher PaddyPower rozszerzył ofertę zakładów dotyczących Grecji. Oto one (w nawiasach kursy):

  • Czy Grecja opuści strefę euro w 2015? Tak (2,75), Nie (1,40)
  • Jaki będzie wynik greckiego referendum? Przyjęcie propozycji wierzycieli (1,40); Odrzucenie (2,75)
  • Kiedy greckie banki zostaną otwarte: 05.07 lub wcześniej (8,00); 06.07 lub 07.07 (2,75); 8.07 lub później (1,50)
  • Czy 31.12.2015 Janis Warufakis będzie ministrem finansów Grecji? Nie (1,44) ; Tak (2,62)
  • Czy 31.07.2015 Aleksis Cipras będzie premierem Grecji? Nie (2,50); Tak (1,50)

[12.35] Rosja uważnie przygląda się rozwojowi sytuacji w Grecji, ale znalezienie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego jest przede wszystkim sprawą Aten i ich wierzycieli - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- To sprawa relacji Grecji i jej wierzycieli, a nie nasza - powiedział dziś Pieskow.


[12.30] - Wyrzucenie członka UE lub EUM to pod względem prawnym rzecz prawie niemożliwa – napisała na Twitterze polska europosłanka Danuta Hübner.

Hübner jest przewodniczącą Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego.


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Rachmistrz

Unia (Europejska) powinna pozbyć się (śmierdzących) leni... (tworzących mity...:-)

! Odpowiedz
0 0 ~Windykator

czyli jak rozumiem od polnocy 00:01 leca odsetki od zadluzenia 1.6 miliarda EUR x ok. 6 % rocznie?

! Odpowiedz
0 0 ~platek

to jakies 350 tysi EUR dziennie. Dadza rady szczegolnie ze juz traca 4 miliony na darmowa komunikacja ktora oglosili zeby nie rozwcieczyc narodu.

! Odpowiedz
0 1 ~Coroner

Game of loans

! Odpowiedz
2 2 ~skleroza

Przeczytajcie
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Cypryjska-nauczka-Jak-w-jeden-weekend-zniszczyc-zaufanie-do-bankow-2783159.html

Jeśli nie dogadają się do północy oznacza to, że się myliłem. I nie miałem racji, bo nie mieściło mi się w głowie, że Grecy mogą robić aż takie głupstwa. Ale na razie czekam.
Jest zakład i jutro się okaże kto miał racje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~BangBang

Angela szykuj drukarki bo nie zdazycie dodrukowac ... a Grecy za darmo sobie komunikacja za...aja :) Smiech na sali. Czy ktos to wogole ogarnia?

! Odpowiedz
1 14 ~Sipias

dokladnie 4 miliony Euro traca zeby nierozwcieczyc ludzi w Atenach! Moze z emeryturami tez wyjdziemy jak grecy? nieee bo polaka mozna oszukac, opluc i wydy...ac!

! Odpowiedz
1 10 ~AngielskiSzlachcic odpowiada ~Sipias

polak ziemniak na cztery bo inni gorzej maja ... a niech sie kisza i podniecaja wskazowkami makr .... zielona wyspa z placami rzedu 400 Euro na reke hehehe.

! Odpowiedz
2 12 ~Coroner

A tymczasem niespodziewanie z dalszej pozycji wyskoczyło do przodu Puerto Rico Usa idą łeb w łeb z Grecją Ale my dopingujmy Europejskim krajom. Co tam USA, wiadomo Bankrut z drukarką i nikt jeszcze nie siedzi za te przewałki, ale do czasu. Prawdziwa olimpiada bankrutów się zapowiada, Japonia też nie da sobie w brodę pluć maja tam dobrych światowych zawodników (banksterów drukarzy)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bolomanolo

każdy kto zadaje się z jankesami to bankrutuje oni nawet siebie samych zbankrutowali ich ulubiony "sport" to rzucanie bombek na głowy cywili albo doprowadzanie ich do bankructwa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,96% 56 621,06
2019-12-12 17:15:02
WIG20 2,68% 2 102,19
2019-12-12 17:15:00
WIG30 2,46% 2 411,15
2019-12-12 17:15:01
MWIG40 0,17% 3 841,63
2019-12-12 17:15:01
DAX 0,57% 13 221,64
2019-12-12 17:37:00
NASDAQ 0,73% 8 717,32
2019-12-12 22:03:00
SP500 0,86% 3 168,57
2019-12-12 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.