REKLAMA

Szef KE podejmuje "ostatnią próbę" przekonania Grecji

2015-06-30 11:41
publikacja
2015-06-30 11:41
Szef KE podejmuje "ostatnią próbę" przekonania Grecji
Szef KE podejmuje "ostatnią próbę" przekonania Grecji
fot. © European Union 2014 / / Parlament Europejski

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podjął we wtorek ostatnią próbę przekonania Grecji do porozumienia z kredytodawcami, uzależniając to jednak od poparcia przez greckiego premiera Aleskisa Ciprasa warunków pomocy.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej
Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej (Rada Europejska)

Agencje prasowe informują o tym powołując się na unijną osobistość oficjalną, która zastrzegła sobie anonimowość. Według tego źródła propozycja Junckera zakłada, że Cipras napisałby do niego i innych unijnych przywódców, że akceptuje ofertę, którą stronie greckiej przedłożono podczas weekendu.

Według źródeł w greckim rządzie, na które powołuje się Reuters, Cipras pozostaje jednak przy swoim stanowisku. W poniedziałek szef greckiego rządu ponownie wzywał obywateli, żeby w referendum 5 lipca odrzucili warunki zagranicznej pomocy. Twierdził zarazem, że nie spowoduje to wyprowadzenia Grecji z unii monetarnej.

Zobacz koniecznie: Grexit - relacja na żywo

Źródła unijne i greckie informują, że Juncker zaoferował zwołanie we wtorek nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro, na którym zaakceptowano by wypłacenie Atenom pomocy, umożliwiając im zrealizowanie zobowiązania wobec MFW. Zasygnalizował też możliwość podjęcia później w tym roku negocjacji w sprawie restrukturyzacji spłat greckiego zadłużenia, jeśli Ateny zgodzą się na warunki stawiane przez kredytodawców.

Bez porozumienia w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW. Program pomocy wygasa we wtorek; również we wtorek Grecja powinna spłacić ratę zadłużenia w MFW - 1,6 mld euro.

"Udało się ponownie otworzyć kanały dialogu między Atenami a Brukselą. Komisja Europejska postąpiła odpowiedzialnie i konstruktywnie, okazując wolę pracy z Grecją nad propozycją, którą położono na stolę w niedzielę" - powiedział szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Gianni Pittella na konferencji prasowej w Brukseli.

Według niego Juncker chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom greckiego rządu w sprawie emerytur, która jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jak również w sprawie reform rynku pracy i możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. "Propozycja Junckera nie została odrzucona (...) Mamy nadzieję, że grecki parlament poprze propozycję" - dodał włoski polityk.

(PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~GGG
Ciekawe, że nikt nie zwraca uwagi na to, że Grecja ma zapłacić 1,6mld, żeby otrzymać ponad 7mld tego samego dnia. Czyli im się to opłaca, a wolą zrobić inaczej. Gdyby komukolwiek z Was kazano zapłacić milion złotych, żeby otrzymać kilka razy więcej to każdy by ten milion skombinował. Nie rodzi się pytanie dlaczego tego nie robią?Ciekawe, że nikt nie zwraca uwagi na to, że Grecja ma zapłacić 1,6mld, żeby otrzymać ponad 7mld tego samego dnia. Czyli im się to opłaca, a wolą zrobić inaczej. Gdyby komukolwiek z Was kazano zapłacić milion złotych, żeby otrzymać kilka razy więcej to każdy by ten milion skombinował. Nie rodzi się pytanie dlaczego tego nie robią? Dlaczego nikt nie próbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie?

Wiem, że nikogo nie interesuje odpowiedź - zwłaszcza, że musiałaby być długa. Jak ktoś ma ochotę niech sobie sprawdzi w internecie. W skrócie: jeżeli Grecja nie zapłaci raty to za 30 dni MFW uzna ją bankrutem, a obligacje tego kraju staną się śmieciem. Z punktu widzenia Grecji nie ma to znaczenia bo i tak jest bankrutem. Natomiast obligacje Grecji są zastawem na SDRach. Jeżeli ktoś nie wie co to SDRy to polecam poznać bo są bardzo ważne. Globalną sumę SDRów szacuje się na ponad 500 bilionów euro. Jest to globalna sieć połączeń systemu finansowego, która jest napięta do granic możliwości. W tej sieci każda instytucja jest mocno zależna od innych instytucji. Jeżeli Grecja zbankrutuje to zabezpieczenie na SDRach przestanie istnieć. Jednak dzięki temu zabezpieczeniu system bankowy mógł wyemitować i pożyczyć te same pieniądze (miał je cały czas zapisane w księgach). Co się stanie jeżeli te zapisy znikną? Jeżeli taki np deutsche bank zbankrutuje (w derywatach ma ponad 50 billonów, z tego większość SDRy zabezpieczone w Greckich obligacjach) to zacznie się domino. Dobra, nie chciałem aż tyle pisać. W każdym razie sprawa nie jest prosta i nie dotyczy tylko Greków.
~GGG
sorry, oczywiście nie SDRach tylko CDSach. Do końca życia będę je pewnie nazywał zamiennie.
~Adrin
chyba że tak jak Zosia http://www.almoc.pl/img.php?id=2737 woli zawsze prawnika
~Coroner
Olimpiady czas: A tymczasem niespodziewanie z dalszej pozycji wyskoczyło do przodu Puerto Rico Usa idą łeb w łeb z Grecją Ale my dopingujmy Europejskim krajom. Co tam USA, wiadomo Bankrut z drukarką i nikt jeszcze nie siedzi za te przewałki, ale do czasu. Prawdziwa olimpiada bankrutów się zapowiada, Japonia też nie da sobie w Olimpiady czas: A tymczasem niespodziewanie z dalszej pozycji wyskoczyło do przodu Puerto Rico Usa idą łeb w łeb z Grecją Ale my dopingujmy Europejskim krajom. Co tam USA, wiadomo Bankrut z drukarką i nikt jeszcze nie siedzi za te przewałki, ale do czasu. Prawdziwa olimpiada bankrutów się zapowiada, Japonia też nie da sobie w brodę pluć maja tam dobrych światowych zawodników (banksterów drukarzy)
~zinesmaczony
Ten spektakl staje się żenujący... Która to już "ostatnia szansa"?
~BANKE
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kkk
Grecy nie dają się Hitlerom i geringom!
~Jamaica
jaka psychoza ... EU wali na kolanach do Ciprasa hehehe toz to jakas mega Farsa !!! Na miejscu Ciprasa wzialbym ta wciskana kase i po miesiacu pokazal srodkowy palec - pewnie tak bedzie!!!
~LastChance
przeciez to jaja jakies sa ... Merkelowna blaga na kolanach zeby Grecy wzieli od nich kase !!! Kabaret normalnie!
~gość
hmmm ale czy zastanowiłeś się do kogo finalnie te pieniądze trafią ? finalnie trafią głównie do niemiec więc niemcy sami sobie udzielają pieniędzy ;) i dlatego blagają na kolanach o to ,żeby Grecy wzieli te pieniądze ;)

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki