REKLAMA

Greenpeace kontra Zygmunt Solorz. Miliarder przegrał w sądzie, ale kopalnia ciągle pracuje

2022-07-26 09:27
publikacja
2022-07-26 09:27
Greenpeace kontra Zygmunt Solorz. Miliarder przegrał w sądzie, ale kopalnia ciągle pracuje
Greenpeace kontra Zygmunt Solorz. Miliarder przegrał w sądzie, ale kopalnia ciągle pracuje
/ Greenpeace

Należący do miliardera Zygmunta Solorz-Żaka koncern ZE PAK przegrał w sądzie z Greenpeace. Chodziło o rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Tomisławice w woj. Wielkopolskim. Najwyższy Sąd Administracyjny (NSA) podtrzymał decyzję organów środowiskowych nakazującą przygotowania przez spółkę raportu oceny oddziaływania na środowisko. Tymczasem, jak wynika z ustaleń Greenpeace, wydobycie węgla bez wymaganych prawem dokumentów trwa.

Funkcjonowanie kopalni odkrywkowej wymaga realizacji szeregu przedsięwzięć polegających między innymi na rozbudowie i eksploatacji infrastruktury koniecznej do odwadniania odkrywki bez których wydobycie węgla brunatnego jest niemożliwe. Koncern ZE PAK w wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu o wydanie decyzji środowiskowej na rozbudowę tej infrastruktury. RDOŚ nakazał spółce ZE PAK przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i przygotowanie raportu środowiskowego w obawie o znaczące pogorszenie stanu środowiska. Obie decyzje RDOŚ w Poznaniu zostały podtrzymane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jedna z nich jest już prawomocna i ostateczna, drugą ZE PAK zaskarżył do sądów administracyjnych. W ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki. Oznacza to, że ZE PAK musi przygotować wymagany prawem raport oceny oddziaływania na środowisko. Od decyzji sądu nie można już się odwołać.

- Od początku alarmowaliśmy, że działalność należącego do Zygmunta Solorza - Żaka ZE PAK’u negatywnie wpływa na środowisko, w szczególności na Noteć i ikoniczne jezioro Gopło. Odwodnienie związane z wydobyciem węgla spowodowało znaczne obniżenie się poziomu wody w jeziorach pojezierza gnieźnieńskiego i Noteci. Do tego dochodzi do zanieczyszczenia wody w wyniku zrzutu ścieków kopalnianych z odkrywki.. Niestety ZE PAK, pomimo nakazu organów by zbadać wpływ działalności odkrywki na środowisko rozbudowuje inwestycje i kontynuuje wydobycie. Bycie miliarderem nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa - powiedziała Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace.

ZE PAK mimo braku odpowiednich decyzji dwa lata temu rozpoczął wykonanie obu przedsięwzięć. Jak wynika z informacji zebranych przez Greenpeace oraz z pozyskanych zdjęć satelitarnych rozbudowa infrastruktury została już zrealizowana mimo nieprzeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, niesporządzenia raportu środowiskowego i przy braku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na terenach gdzie infrastruktura odwadniająca odkrywkę miała być dopiero budowana, w najlepsze trwa już wydobycie węgla. Greenpeace złożył w tej sprawie zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz RDOŚ.

Oświadczenie ZE PAK SA w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice

Oświadczenie ZE PAK SA:

Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadło w postępowaniu zainicjowanym wyłącznie przez Spółkę (KWB Konin S.A) i potwierdza jedynie konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w związku z wnioskiem Spółki. Orzeczenie nie ma charakteru nakazowego i nie potwierdza jakichkolwiek naruszeń w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice.

KWB Konin SA prowadzi eksploatację odkrywki Tomisławice w oparciu o ważną do końca 2030 r. koncesję na eksploatację tego złoża. Zgodnie z informacjami przez ZEPAK przy okazji publikacji wyników finansowych za 2021 eksploatacja tej odkrywki zakończy się na 6 lat przed upływem ważności koncesji, tj. do końca 2024 r. Udzielenie koncesji zostało poprzedzone wydaniem decyzji Wójta Gminy Wierzbinek z dnia 7 sierpnia 2007 r. (znak OŚ – 7624/5/2006) o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu węgla brunatnego ze złoża Tomisławice w granicach gminy Wierzbinek. W ww. decyzji środowiskowej z 2007 został oceniony kompleksowo wpływ odkrywki na środowisko.  Ocena oddziaływania na środowisko obejmowała również swoim zakresem wpływ odwodnienia zakładu górniczego na warunki wód powierzchniowych i podziemnych do końca eksploatacji odkrywki. Decyzja Wójta jest ostateczna i prawomocna.

Niemniej jednak mając na uwadze potrzebę kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko do końca eksploatacji odkrywki, z uwzględnieniem zmienionych już warunków środowiska wskutek dotychczas prowadzonej działalności górniczej, Spółka zdecydowała się na wystąpienie z wnioskiem o wydanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego „Tomisławice”. Opracowywany raport o oddziaływaniu na środowisko zostanie złożony w RDOŚ we wrześniu 2022 r. i będzie wykonany zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu RDOŚ w Poznaniu z dnia 21.10.2021 r. znak WOO-II.420.2.2021.WN.21.

Źródło:Bankier24
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wojtek233
W upały doopy gorące a jak przyjdzie zima to zobaczymy czym dopy ogrzeją jak węgla brakuje to mogliby se darować te uszczypliwości...
niederfurzdorf
Gdy „ekolodzy” mówią o wartości wody zazwyczaj popijają drogie wina. Skomentował ostatnio pewien niemiecki publicysta. Wzorce znane i sprawdzone. Lenin spożywał kawior i popijał szampanem tłumacząc , że klasa robotnicza ciężko pracuje i zasługuje aby w gardła jej przedstawicieli wlewano dobre trunki. Pewien były komunista , były Gdy „ekolodzy” mówią o wartości wody zazwyczaj popijają drogie wina. Skomentował ostatnio pewien niemiecki publicysta. Wzorce znane i sprawdzone. Lenin spożywał kawior i popijał szampanem tłumacząc , że klasa robotnicza ciężko pracuje i zasługuje aby w gardła jej przedstawicieli wlewano dobre trunki. Pewien były komunista , były premier. wróg wlasności prywatnej i kapitału opublikował swoje zdjęcie z rowerkiem za ca. 40.000 PLN. Lewica zawsze dba o najsłabszych , najbiedniejszych i o wszystkich. Tak dobrze jak partia robotnicza traktowała w PRL robotników.
jaho31
przyjdzie Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej do władzy
to zatrzyma te turowy i inne brudne źródła energii
i zostanie import czystej energii z niemieckich elektrowni
i o to się stara w sumie ten berliński lokaj Tusk
aby w Polsce tylko montownie, centra logistyki
a na wakacje na
przyjdzie Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej do władzy
to zatrzyma te turowy i inne brudne źródła energii
i zostanie import czystej energii z niemieckich elektrowni
i o to się stara w sumie ten berliński lokaj Tusk
aby w Polsce tylko montownie, centra logistyki
a na wakacje na szparagi
niederfurzdorf
Zarządzać od greenpeace WSZYSTKICH dokumentów dotyczących finansowania.
1a2b
a od Solorza podania źródeł jego majątku. Miliarder który niczego nie wymyślił, nie wykreował żadnego produktu nie posiada jakichś szczególnych wyjątkowych zdolności a tu proszę myk, myk i mamy miliardera.
niederfurzdorf odpowiada 1a2b
Zgoda! Też bym się chętnie dowiedział , tylko co ma piernik do wiatraka? Najpierw chcę wiedzieć skąd greeenpeace , który niczego nie wymyślił, nie wykreował żadnego produktu , ma kasę na swoje działania i np. na zakup baaaardzo drogiej nieruchomości w porcie w Hamburgu, tuż obok opery, czyli w jednym z najdroższych miejsc w Niemczech .
darius19
ciekawe ze jest etatowy od Putlera - "samsza". I ciekawe ze jest krytyczny do orzeczenia sadu. Klasyka propagandy. Podwazac wiarygodnosc i oslabiac organy panstwa. Ochrona srodowiska trollom wisi. Tak jak zbrodnie Rosji w UA
katzpodola
Greenpeace to organizacja terrorystyczna
transcendenz
Słuchajcie pomysłów lewaków a będziecie chodzić w zimę w sandałach.
samsza
raczej w łapciach...

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81apcie_%28obuwie%29

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki