Gatnar z RPP tłumaczy, dlaczego głosował za podwyżką stóp w lipcu

Prawdopodobieństwo realizacji scenariusza z wyższą niż w ostatniej projekcji ścieżką PKB i inflacji, zrównoważenie efektów impulsu fiskalnego i stworzenie przestrzeni do ewentualnych obniżek stóp proc. przemawiały w lipcu za złożeniem wniosku o podwyżkę stóp proc. - napisał w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Na lipcowym posiedzeniu RPP zgłoszono wniosek o podwyżkę stóp o 25 pb. Nie uzyskał on większości.

Za wnioskiem o podwyżkę stóp w lipcu byli Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz.

"Zgłosiłem wniosek o podwyżkę stóp o 25 pb, ponieważ uważam, że w horyzoncie projekcji większe jest prawdopodobieństwo materializacji alternatywnego scenariusza z wyższą ścieżką PKB i wyższą ścieżką inflacji niż zaprezentowana w projekcji lipcowej. Inflacja CPI pod koniec roku może przekroczyć 3 proc., a nawet wyjść poza górną granicę odchyleń od celu" - napisał Gatnar.

"W tym kierunku będą oddziaływały zarówno czynniki regulacyjne, dotyczące rynku energii, jak i wzrost cen żywności, a także nasilające się napięcia na rynku pracy" - dodał.

Centralna ścieżka lipcowej projekcji NBP zakłada wzrost PKB w 2019 r. na poziomie 4,5 proc., w 2020 r. na poziomie 4,0 proc., a w 2021 r. na poziomie 3,5 proc.

Ścieżka dla inflacji kształtuje się odpowiednio na poziomie: 2,0 proc., 2,9 proc. oraz 2,6 proc. Inflacja bazowa ma zaś wynieść 1,7 proc. w 2019 r., 2,4 proc. w 2020 r. oraz 2,3 proc. w 2021 r.

W lipcu wskaźnik inflacji CPI wzrósł do 2,9 proc. rdr, a inflacja bazowa wyniosła 2,2 proc.

Gatnar uważa, że podwyżka stóp procentowych w Polsce jest konieczna, by stworzyć przestrzeń do ewentualnych obniżek w przyszłości.

"Polska gospodarka jest odporna na ewentualne spowolnienie, ze względu na jej konkurencyjność kosztową i charakter eksportu. Gdyby jednak to spowolnienie w strefie euro się pojawiło, to nie ma obecnie przestrzeni do obniżki stóp, ponieważ zagroziłoby to stabilności sektora bankowego w Polsce, zwłaszcza małych banków i SKOK. Podwyżki pozwoliłyby taką przestrzeń stworzyć" - uważa członek RPP.

Efekty oddziaływania polityki fiskalnej i sytuacja na rynku kredytowym również przemawiają - według ekonomisty - za zacieśnieniem polityki pieniężnej.

"Wraz ze wzrostem inflacji pogłębiają się ujemne realne stopy procentowe, co stymuluje akcję kredytową, zwłaszcza w segmencie kredytów konsumpcyjnych, której już obecny poziom zaczyna budzić niepokój. Część środków z kolei płynie na rynek nieruchomości, na którym ceny są już na historycznie najwyższych poziomach" - napisał Gatnar.

"Należy brać pod uwagę także to, że w następnych kwartałach pojawią się silniejsze, pozytywne dla gospodarki efekty wprowadzonego przez rząd impulsu fiskalnego, co zgodnie z policy mix, powinno być zrównoważone zacieśnieniem polityki pieniężnej" - dodał.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 waldek6868

Gatnar i Zubelewicz to jedyni czlonkowie obecnej RPP którzy mają kompetencje by podejmować decyzje w polityce pieniężnej.Reszta na czele z Glapinskim to pionki w rękach PIS.Realizują dorazne cele polityczne na tu i teraz.A po nich choćby i potop.

! Odpowiedz
24 34 xxpp

Ten pan nie zrobi kariery. ;)
jak można się sprzeciwiać woli dworu prezesa?

! Odpowiedz
46 56 john-eire

Tak wysoki inflacja w Polsce jest wina Glapinski. Zawszy mowila po posiedzienia RPP ze wyzszy inflacja jest chwilowa i bedzie spadal I nie treba panikowac i podniesc stopa procentowany. RPP myla sie i musza naprawic ten pomylka natychmiast. Moim zdaniem Glapinski i Lon powinna zrezynowac.

! Odpowiedz
40 46 cwany_lis

A moim zdaniem powinieneś pisać po angielsku albo wcale.
Polska to polski jezyk a nie kaleczenie w stylu : " podniesc stopa procentowany".
Trudny język , co ?
Pisz poprawnie w moim ukochany języku !!!

! Odpowiedz
24 15 vlad_palownik

Pisz po polsku i nie przejmuj się maruderami.
@cwany_lis -- takie komentarze są na miejscu, ale względem polskiej gówniarzerii epoki instagramu, której nie chce się pisać poprawnie, a nie jakiegoś Irlandczyka-samouka. Idiotyczne.

! Odpowiedz
1 14 jes

Napisał dżony z Otwocka

! Odpowiedz
1 14 jes odpowiada cwany_lis

Przecież miernota tak się dowartościowuje. Angielskiego nie umie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,25% 3,9238
2019-09-18 03:23:00
EUR/PLN 0,22% 4,3430
2019-09-18 03:23:00
EUR/USD -0,03% 1,1068
2019-09-18 03:22:00
CHF/PLN 0,20% 3,9485
2019-09-18 03:23:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil