REKLAMA

Finax rusza z europejską emeryturą na Słowacji. W Polsce ustawa wciąż czeka

2022-09-21 14:55
publikacja
2022-09-21 14:55
Finax rusza z europejską emeryturą na Słowacji. W Polsce ustawa wciąż czeka
Finax rusza z europejską emeryturą na Słowacji. W Polsce ustawa wciąż czeka
/ Shutterstock

Europejska emerytura jest już dostępna na Słowacji. Wysokość jej opłat ma ściśle określony limit, jest dziedziczna i podlega prawodawstwu europejskiemu. Pierwszą firmą w Europie, która otrzymała licencję na oferowanie europejskiej emerytury jest słowacki robodoradca Finax.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP w Europie, OIPE w Polsce) przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Nie jest związany ani z miejscem zatrudnienia, ani z państwem, w którym dana osoba pracuje. Jego celem jest zapewnienie oszczędzającemu dochodu na starość obok emerytury państwowej, podobnie jak istniejące już w Polsce IKE/IKZE. To dobrowolny program oszczędnościowy, a zgromadzone na nim środki oszczędzający mogą przenieść do innego kraju, jeśli zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania. Maksymalna opłata wynosi 1% wartości zarządzanych aktywów rocznie.

Dostawcami europejskiej emerytury mogą być między innymi banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, dealerzy papierów wartościowych, firmy inwestycyjne, firmy zarządzające aktywami. Aby otrzymać zgodę, muszą wykazać poziom ryzyka i potencjalną stopę zwrotu oszczędności klienta na podstawie skomplikowanych modeli matematycznych.

Pierwszym dostawcą, który tego dokonał, jest słowacki robodoradca Finax, która działa również na rynkach w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Broker obecnie opiekuje się aktywami o wartości 350 mln euro dla 40 000 klientów. Na koniec sierpnia 2022 r. aktywa 9300 klientów nad Wisłą przekraczały równowartość 280 mln zł.

Słowacja przyjęła niezbędne przepisy do wprowadzenia PEPP na początku 2022 r. W rezultacie Finax może teraz zapewnić PEPP naszym południowym sąsiadom. Założyciel Finax i jego prezes Juraj Hrbaty jest przekonany, że nowy produkt pomoże Europejczykom osiągnąć większe bezpieczeństwo na emeryturze. Stąd tak szybkie wdrożenie nowego produktu.

Niestety, to co mają już w ofercie Słowacy, nie jest jeszcze dostępne w Polsce.  - Mija właśnie dziesięć miesięcy, odkąd projekt ustawy o OIPE trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich. Wiek projektu jest jeszcze dłuższy, bo powstał w grudniu 2020 roku. Założenia, czyli kopia już istniejącego IKE, wydają się słuszne. Polacy zyskają trzeci, po IKE i IKZE, produkt inwestycyjny zwolniony z podatku od zysków kapitałowych. Pozostaje tylko czekać na odpowiednią ustawę, na której uchwalenie Polska miała czas do marca tego roku – komentuje Przemysław Barankiewicz, dyrektor polskiego oddziału Finax.

PEPP będzie pod stałym nadzorem organów krajowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Dzięki jednolitym zasadom przynosi formę pewności legislacyjnej, gdyż nie będzie zależna od decyzji politycznych poszczególnych rządów.

Więcej informacji na temat PEPP można znaleźć na stronie www.europeanpension.eu.

Finax/MD

Źródło:Bankier24
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
1as
Uwielbiam moje IKZE/IKE.
Dokładam kasę, a wartość coraz niższa.
To doskonałe narzędzie antyinflacyjne, myślę, że na starość, mocno popytu tym co zostanie, nie podbiję.
Co ciekawe, fundusz w PKO TFI z datą przewidywanej emki 2020, a więc taki akurat konsumowany przez emerytów, przyniósł przez cały swój dziesięcioletni żywot,
Uwielbiam moje IKZE/IKE.
Dokładam kasę, a wartość coraz niższa.
To doskonałe narzędzie antyinflacyjne, myślę, że na starość, mocno popytu tym co zostanie, nie podbiję.
Co ciekawe, fundusz w PKO TFI z datą przewidywanej emki 2020, a więc taki akurat konsumowany przez emerytów, przyniósł przez cały swój dziesięcioletni żywot, stopę zwrotu (dla pierwszej wpłaty!) 11,79%, w międzyczasie osiągając wyższe wyceny, a więc uśredniona wartość zakupionych składek jest zapewne wyższa, niż na koniec inwestycji. Czyli strata nominalna w 10 lat.
Odejmując od tej końcowej wartości skumulowaną inflację, mamy już zapewne duuużą stratę.
W przeciągu 10 lat, a więc teoretycznie bezpiecznym horyzoncie inwestycyjnym.
Co będzie z tymi funduszami bardziej agresywnymi, o horyzoncie 2040-2060?
Strach myśleć.
tomcio-paluch
1 % za obsługę, a koszt to zakup dobrego komputera z oprogramowaniem. Zysk zatem niebotyczny. Ja proponuję 0,5 % :)
lebski_gosc
Polski emeryt trzyma kasę dla 'wnuczka' lub 'policjanta' ew. Państwa. Nie dojada, siedzi w zgryzocie ale ważne że umrze z kasą w kredensie. Nie to żebym agitował za tym funduszem bo wiadomo że i tak wydymają jak reszta.
lebero654
Jak produkt oparty na grze, bo giełda jest wysublimowanym wariantem loterii może być podstawą systemów emerytalnych od lat zachodzę w głowę i nie mogę znaleźć rozsądnego wyjaśnienia. Jeżeli zarządzający biorą za to niemałe pieniądze, to już jest skandal. A już instrumenty pochodne , jednostki funduszy, certyfikaty, obligacje i inne Jak produkt oparty na grze, bo giełda jest wysublimowanym wariantem loterii może być podstawą systemów emerytalnych od lat zachodzę w głowę i nie mogę znaleźć rozsądnego wyjaśnienia. Jeżeli zarządzający biorą za to niemałe pieniądze, to już jest skandal. A już instrumenty pochodne , jednostki funduszy, certyfikaty, obligacje i inne śmieci typu papiery od papierówwinny być wyrugowane z obrotu, bo to jest czysta spekulacja. A teraz jeszcze robofundusz. Jak mniemam robot zarządza funduszem i personalny zarządca zrzuca odpowiedzialność za zarządzanie na algorytm. Zaiste cwane.
jas2
Kolejne złodziejstwo.

Średnia wysokość emerytury zależy WYŁĄCZNIE od średniej dzietności, czyli od tego, ile osób pracuje na jednego emeryta.
dziadekjarek
Dlatego za PiS dzietność spadła?
dongonzales
Jest to niestety smutna prawda. Zwolennicy inwestowania na giełdzie powiedzą że nie. Tyle że, ciekawe kto od nich odkupi ich akcje jeśli nie będzie odpowiednio licznego następnego pokolenia. Zresztą i ogólny sukces gospodarki zależy od dostępności odpowiedniej liczby młodych ludzi.
xeq odpowiada dongonzales
Mozesz kupowac zagraniczne akcje np chinskie albo usa wtedy problem braku dzietnosci w PL i ewentualne problemy cie nie dotycza
zoomek
Ja tam prosty człek jestem - nie wierzę w żadne przychylanie nieba przez strony trzecie.
Kupić złoto, zakopać, odkopać jak potrzeba. Wszystkie fundusze zarządzające i tak Was wydyyymają. Tak na 99,9%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki