REKLAMA
PILNE

Emil Wąsacz stanie przed Trybunałem Stanu

2006-11-23 14:48
publikacja
2006-11-23 14:48
W piątek przed południem rozpocznie się rozprawa przed Trybunałem Stanu w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności Emila Wąsacza, byłego ministra skarbu państwa – wynika z informacji PAP. Emilowi Wąsaczowi zarzuca się między innymi, zawarcie niekorzystnej umowy sprzedaży 30 proc. akcji PZU. W wyniku tej transakcji nabywca uzyskał możliwość wpływu na zarządzanie spółką.

W lipcu Sejm przyjął wniosek o postawienie Wąsacza przed Trybunałem Stanu w sprawie prywatyzacji PZU, DT Centrum i TP S.A. W maju 2005 Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej uznała, że musi dojść do rozprawy przed Trybunałem stanu. Wszystkie te prywatyzacje odbyły się między październikiem 1997, a sierpniem 2000r. Akt oskarżenia jest dość długi i jego przeczytanie może trwać nawet godzinę, oznajmił oskarżyciel posiłkowy Jan Bury. Poseł Ośko przedstawi akt oskarżenia.

Początek procesu przypadł na 9 czerwca, jednak 19 maja w wypadku samochodowym zginął Stanisław Owczarek wiceprzewodniczący TS. Oprócz tego, wiceprzewodniczący TS Jan Olszewski został doradcą politycznym prezydenta RP, więc zrezygnował z dotychczasowo pełnionej funkcji.

Były minister skarbu twierdzi, że jest ofiarą spisku politycznego. Wąsacz twierdzi, że w kontrolowanych przez komisję prywatyzacjach, wszystkie wymagane prawem procedury prywatyzacyjne zostały spełnione. Wąsacz przyznał, że gdyby był jeszcze raz w takiej sytuacji, dokonałby takich samych decyzji.

Wąsacz złożył zażalenie na zatrzymanie go przez policję we wrześniu tego roku pod zarzutem niedopełnienia obowiązków w zakresie ochrony interesów Skarbu Państwa w czasie prywatyzacji PZU. Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał w prawomocnym wyroku, iż zatrzymanie Wąsacza jest niezasadne. Teraz dzięki takiej decyzji sądu były minister może się starać i odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie.

A.I.
Źródło PAP
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki