REKLAMA

Elektryczna Izera studnią bez dna? NIK punktuje rządowego „elektryka”

Marcin Kaźmierczak2023-09-21 08:56redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 08:56

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawiła suchej nitki na rządowym projekcie budowy auta elektrycznego Izera. Kontrolerzy zarzucają przede wszystkim ryzyko niegospodarności przy dokapitalizowaniu spółki ElectroMobility Poland, złe nadzorowanie projektu, opóźnienia jego realizacji oraz zbyt wysokie pensje członków zarządu.

Elektryczna Izera studnią bez dna? NIK punktuje rządowego „elektryka”
Elektryczna Izera studnią bez dna? NIK punktuje rządowego „elektryka”
/ ElectroMobility Poland

Po siedmiu latach od powołania spółki ElectroMobility Poland projekt budowy elektrycznego samochodu Izera wciąż jest w fazie przygotowawczej, a dokapitalizowanie spółki 250 mln zł w 2021 r. było nierzetelne i niosło ryzyko niegospodarności – to główne zarzuty Najwyżej Izby Kontroli wobec rządowego projektu budowy auta elektrycznego Izera.

250 mln zł wydane bez właściwej kontroli

Wspomniane dokapitalizowanie spółki ElectroMobility Poland miało miejsce w II poł. 2021 r. Rząd przeznaczył wówczas 250 mln zł ze środków Funduszu Reprywatyzacji na działalność spółki, która ma zbudować Izerę.

– Zaangażowanie przez Prezesa Rady Ministrów w II poł. 2021 r. kwoty 250 mln zł ze środków Funduszu Reprywatyzacji w działalność spółki ElectroMobility Poland SA (EMP), realizującej projekt budowy samochodu elektrycznego Izera (Projekt), za które Skarb Państwa objął akcje tej Spółki, było działaniem nierzetelnym i niosącym za sobą ryzyka co do gospodarności wydatkowania środków publicznych – struktura finansowania fazy przygotowawczej Projektu zakładała bowiem uzyskanie pozostałej części finansowania niezbędnej do jej zakończenia ze środków niestanowiących pewnego źródła dostępnego finansowania – czytamy w raporcie NIK.

Zgodnie z ustaleniami kontrolerów NIK, projekt budowy elektrycznej Izery może nieść ryzyko „także finansowe i mające wymiar wieloletni (również dla finansów publicznych)”.

Rząd w sposób nierzetelny miał prowadzić również nadzór nad projektem.

– Pomimo wiedzy o jej realizowaniu niezgodnie z harmonogramem, stanowiącym załącznik do umowy, KPRM nie skorzystała z przysługujących jej na mocy Umowy uprawnień kontrolnych w Spółce obejmujących wykorzystanie ww. kwoty 250 mln zł wniesionej przez Skarb Państwa oraz pożytków od tej kwoty uzyskanych przez spółkę – oceniają kontrolerzy NIK w raporcie.

Izera przegra z konkurencją przez opóźnienia?

NIK wskazała także na opóźnienia w realizacji projektu, które mogą wpłynąć na jego powodzenie. Choć od powołania spółki ElectroMobility Poland minęło już niemal siedem lat, projekt jest wciąż w fazie przygotowawczej.

– W ocenie NIK w sposób szczególny zważyć należy, że rynek motoryzacyjny, w tym zwłaszcza dynamicznie rozwijający się segment samochodów elektrycznych, cechuje się bardzo wysoką dynamiką rozwojową i silną konkurencją rynkową. Przedłużający się proces realizacji Projektu może spowodować, że potencjalna upatrywana szansa rynkowa ulegnie dezaktualizacji, a produkt nie znajdzie oczekiwanego przez Spółkę w planach popytu rynkowego. Wyzwanie stanowią również trudne do przewidzenia w przyszłości, a obecnie rosnące koszty eksploatacji pojazdów elektrycznych, jak również niezbędność infrastruktury eksploatacyjnej – oceniają kontrolerzy NIK w raporcie.

Zbyt wysokie pensje, a fabryka w powijakach

Jak informuje z kolei „Rzeczpospolita”, raport NIK punktuje także pensje dla zarządu ElectroMobility Poland. Ich wysokość miała przekroczyć ustaloną maksymalną stawkę o ponad 66 tys. zł. Według tłumaczeń samych zainteresowanych, różnica miała wynikać z odmiennej interpretacji przepisów dotyczących „kwalifikowania podatku VAT jako wynagrodzenia w umowach o świadczenie usług zarządania podpisanych z członkami zarządu.”

Oberwało się wreszcie budowie, a w zasadzie planom budowy fabryki Izery w Jaworznie. Zgodnie z ustaleniami NIK, „na moment zakończenia kontroli spółka nie posiadała wciąż praw do dysponowania wytypowaną nieruchomością w Jaworznie pod budowę zakładu produkcyjnego", co miało nastąpić w I kw. 2023 r.

Wątpliwości kontrolerów wzbudziła też sama lokalizacja przyszłej fabryki, ponieważ „zakres badań przeprowadzonych przy ocenie nieruchomości w Jaworznie nie był pełen”.

Spółka ElectroMobility Poland zatrudnia już 90 pracowników i współpracowników, a budowa fabryki, w której miałyby powstawać polskie „elektryki” jest w powijakach. Przypomnijmy, że powstanie zakładu w Jaworznie ma ruszyć na początku 2024 r., produkcja auta w grudniu 2025 r., a jego sprzedaż na początku 2026 r.

Auto ma być produkowane w fabryce, która powstanie według standardów chińskiego producenta aut elektryczny Geely, z którym ElectroMobility Poland współpracuje.

ElectroMobility Poland: „Przeszkodziła pandemia i wojna na Ukrainie”

Jak donosi „Rzeczpospolita”, władze spółki ElectroMobility Poland opóźnienia w realizacji polskiego „elektryka” zrzucają na karb pandemii i inwazji Rosji na Ukrainę. Z kolei aktualizacja harmonogramu prac okazała się niemożliwa przez rozmowy toczące się z dostawcą platformy na jakie powstawać będzie samochód.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (42)

dodaj komentarz
beju
warto poczytać inne źródła na temat raportu NIK w tej sprawie, będzie można zobaczyć poziom manipulacji informacją , polecam : https://businessinsider.com.pl/firmy/izera-sie-gesto-tlumaczy-obwinia-wojne-i-pandemie/96l484c
karbinadel
Wycięto las pod budowę, więc cel został osiągnięty
prawda_
Nie trzeba byc specjalista by zauwazyc ze ten projekt jest skazany na niepowodzenie. Poki co zarzad i czlonkowie swietnie sie bawia na PRowych konferencjach za publiczne pieniadze. Trzeba przyznac ze marketing maja dobry, wystarczy zobaczyc ich LinkedIn.
Podejrzana byla fama jaka stworzono 3lata temu wokol spolki kiedy to na obwodnicy
Nie trzeba byc specjalista by zauwazyc ze ten projekt jest skazany na niepowodzenie. Poki co zarzad i czlonkowie swietnie sie bawia na PRowych konferencjach za publiczne pieniadze. Trzeba przyznac ze marketing maja dobry, wystarczy zobaczyc ich LinkedIn.
Podejrzana byla fama jaka stworzono 3lata temu wokol spolki kiedy to na obwodnicy Warszawy zaprezentowano makiete pojazdu odslaniajac publicznie caly styling i specyfikacje pojazdu. Zaden szanujacy sie OEM tego nie robi. A teraz po 3latach i wladowaniu w spolke 500mln publicznych pieniedzy nadal bez progresu, za to z pieknymi sloganami. Ciezko by ten pojazd byl jakkolwiek konkurencyjny po takim czasie. I wbrew zapowiedziom niewiele w nim polskiego knowhow; platforma zakupiona od Geely (Chiny) a styling zrobiony przez Pinafarina (Wlochy), tak jakby w polsce brakowalo specjalistow od wzornictwa.
Spolka powinna byc calkowicie prywatna, czlonkowie zarzadu odpowiadac swoim kapitalem a rzad polski moze jedynie wspomoc pozyczka na rozwoj firmy. Elektomobikity jest tworem panstwowym dlatego tez nikonubnie zalezy na efektywnosci, pieniadze zawsze sie znajda.
samsonn
a poza tym - dlaczego panstwo ma bydowac samochody- fabryka byla na Zeraniu i co ?
samsonn
od poczatku bylo wiadomosc ze pomysl jest po to aby sie nakrasc-to normalna tradycja u PIS
endes
7 lat łupienia podatników z ich pieniędzy… i zero!
kartel
Wprowadzenie produktu na rynek teraz gdy NIE MA POPYTU niesie wysokie ryzyko inwestycyjne. Abecadło ekonomii i zarzadzania
krokus12
o jakim produkcie Ty piszesz ? tam jest jeszcze ściernisko .
samsonn
BEDA rywalizowac z chinczykami- takie bajki to w Dobranocce
mirek6504
Solarisa to nie chcieli uratować a tu wpompowali 250 milionów w projekt ? Takie polskie klimaty ?

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki