REKLAMA
BADANIE

Produkcja Izery ma ruszyć w 2025 r. Już rok później auto trafi do sprzedaży

2023-02-07 18:29
publikacja
2023-02-07 18:29

Budowa fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie ruszy z początkiem 2024 roku, uruchomienie produkcji polskiego elektryka planowane jest na grudzień 2025 r., a sprzedaż w 2026 – powiedział we wtorek w Sejmie przedstawiciele spółki ElectroMobility.

Produkcja Izery ma ruszyć w 2025 r. Już rok później auto trafi do sprzedaży
Produkcja Izery ma ruszyć w 2025 r. Już rok później auto trafi do sprzedaży
/ Izera

Jak przypomniał szef spółki ElectroMobility Piotr Zaremba podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw elektromobilności, w listopadzie spółka EMP podpisała umowę licencyjną z największą prywatną chińską grupą motoryzacyjną Geely dot. udostępnienia przeznaczonej dla samochodów elektrycznych technologicznej platformy SEA pod budowę Izery.

Podkreślił, że proces wyboru platformy był długotrwały i miał szeroki zakres. przeanalizowaliśmy 26 platform" Finalnie postawiliśmy na Geele, której produkt jest najbardziej spójny z wizją EMP. Dodał, że 40 modeli tego partnera już jeździ po drogach. Jak zaznaczył Zaremba, budowa fabryki jest tylko po polskiej stronie i to EMP decyduje o wyborze partnerów w sferze zaprojektowania i wybudowania fabryki.

Wyjaśnił, że mimo współpracy z chińskim dostawcą platformy, który będzie odpowiadał za specyfikację technologii procesu produkcyjnego linii produkcyjnej, największy potencjał polonizacji produktu zawiera się w łańcuchu dostaw komponentów. "Chcemy, żeby 60 proc. komponentów było produkowanych lokalnie" - podkreślił.

Jak powiedział dyrektor EMP ds. uruchomienia produkcji Cyprian Gronkiewicz, we współpracy z firmą Prochem powstał layout projektu budowlanego fabryki, trwa przygotowanie projektu zagospodarowania przestrzennego. "Aktualnie ruszyły prace nad pozyskaniem wszystkich pozwoleń środowiskowych, wodnoprawnych, na budowę. Planujemy uzyskać je do końca roku. Równolegle będą trwały prace z utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, które mają na celu przygotować ten obszar pod inwestycję" - wyjaśnił. Dodał, że budowa zakładu planowana jest na I kwartał przyszłego roku i potrwa ok. półtora roku, plus chwila na rozruch technologiczny, żeby na koniec 2025 r. ruszyła produkcja Izery. "Prochem, jako inwestor zastępczy, będzie nadzorował realizację prac budowlanych" - zaznaczył.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według Gronkiewicza, w pierwszym etapie, powstaną budynki o łącznej powierzchni 169 tys. m kw. W pierwszej kolejności planowane jest uruchomienie jednej zmiany produkcyjnej dla zdolności 33,4 tys. samochodów. Pełna zdolność 100 tys. pojazdów będzie wymagała produkcji na trzy zmiany.

Dodał, że rozbudowa zakładu w drugim etapie (w perspektywie 2030 r.) zakłada budowę do dwóch kolejnych rodzajów nadwozia (na tej samej platformie) i zwiększenie zdolności produkcyjnych do 200 tys. samochodów rocznie, przy rozbudowie głównych wydziałów produkcyjnych spawalni i montażu oraz instalacji dodatkowych linii w lakierni i budowie nowego wydziału tłoczni – do łącznej powierzchni ok. 225 tys. m kw.

Na pytanie posłów o koszty budowy fabryki Izery i źródła finansowania jej budowy, szef EMP powiedział, że unika mówienia o kosztach budowy samej fabryki. "Skala wyzwania do 6 mld zł, żeby ten projekt uruchomić i utrzymać do momentu samofinansowania" - podał.

Jak podkreślił,spółka posiada potrzebny kapitał na poziomie 570 mln. "W tym roku pracujemy nad montażem finansowania inwestycji, w którym kapitał własny, instrumenty dłużne i udziały będą brane pod uwagę, ale na etapie rozmów za wcześnie o tym mówić" - zaznaczył Zaremba.

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wyniosła 70 mln zł.

Z końcem lipca 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną z ElectroMobility Poland dot. objęcia nowych akcji EMP o wartości 250 mln zł. "Podpisanie umowy i dokapitalizowanie EMP umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Dotychczasowi udziałowcy spółki pozostają w mniejszościowym akcjonariacie z udziałami w wysokości 4,325 proc. każdy, udział Skarbu Państwa wynosi 82,70 proc." - przekazała wówczas spółka.(PAP)

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
piotr76
Czyli jak za PRLu, jak zaczną wprowadzać model na rynek to już będzie przestarzały. A druga sprawa, to jak szybko opanują jakość i koszty produkcji, żeby w ogóle ktoś chciał to kupić.
carlito1
Już URSUS miał produkować super auta elektryczne, nawet pinokio się angażował i namawiał na zakup akcji ursusa (co jest karalne) a wiemy jak się skończyło.... dotację wzięte, kasa podzielona ZArajczyk ustąpił z funkcji prezesa URSUS w upadłości....
prawda_
Tak samo jak Polski lad, nastepny bubel zbudowany na kolanie. Po pierwsze, nie jest mozliwe zbudowanie marki samochodowej w 3lata. Po drugie, Izera nie ma doswiadczenia, kadry i zaplecza by produkowac samochody, tym bardziej nowej konstrukcji. Po trzecie, jest sponsorowana przez rzad, a wszystko to jest Tak samo jak Polski lad, nastepny bubel zbudowany na kolanie. Po pierwsze, nie jest mozliwe zbudowanie marki samochodowej w 3lata. Po drugie, Izera nie ma doswiadczenia, kadry i zaplecza by produkowac samochody, tym bardziej nowej konstrukcji. Po trzecie, jest sponsorowana przez rzad, a wszystko to jest niewypalem.
carlito1
Ma kadrę !!! wysoko postawionych urzędników i partyjnych kolegów! projekt musi się udać !............ a przynajmniej kasa będzie się zgadzać...
andriej_duda
Przekop Mierzei Wiślanej 2.0

W tamtym utopili 2 mld zł i nikt nim nie pływa w tym utopia 10 mld i nikt nim nie bedzie jeździł.
marclim
Za 3 lata to ten chiński projekt już będzie przestarzały.
jas2
Oby ten PiS rządził jeszcze do czasu uruchomienia fabryki Izery, CPK, kolei dużych prędkości, wielkiej dróg ekspresowych oraz 1000+ dla dzieci i emerytów.
jacek-19
Wie ktos co w polskiej Izerze jest polskie ?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki