E-pacjent jest seniorem. Ponad połowa e-recept dla osób powyżej 60 roku życia

E-pacjent jest seniorem, 57 proc. e-recept było przeznaczonych dla osób powyżej 60 roku życia. Od stycznia lekarze w Polsce wystawili ich już blisko 40 mln. Najczęściej przepisywane są lekarstwa na nadciśnienie tętnicze. 

Najstarszy e-pacjent ma 111 lat
Najstarszy e-pacjent ma 111 lat (Pexels)

Od maja 2018 roku lekarze wystawili łącznie ponad 160 mln e-recept. Tylko od 8 stycznia br. - po wprowadzeniu ustawowego obowiązku wypisywania elektronicznych recept - ich liczba sięgnęła 40 mln. Najwięcej lekarstw przepisanych zostało osobom powyżej 60 roku życia - 57 proc. E-pacjent jest seniorem, przeczytamy w profilu e-pacjenta stworzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

– E-recepty to już codzienność w polskich gabinetach. Dziennie wystawia się ich średnio ok. 2 mln (…) Cieszy nas również to, że - jak pokazują statystyki - seniorzy odnaleźli się w nowej rzeczywistości i dziś są grupą, która otrzymuje i realizuje najwięcej e-recept – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

E-pacjent jest seniorem
E-pacjent jest seniorem (CSIOZ)

Z 24 mln recept wystawionych osobom powyżej 57 roku życia dla seniorów powyżej 100 lat przepisanych było 8 tys. recept. Najstarszy pacjent korzystający z e-recepty ma 111 lat. Od lutego br. użytkownicy iPhon'ów mogą korzystać z aplikacji mObywatel i tam sprawadzać przepisane lekarstwa.

Historię wystawionych recept, odbytych wizyt lekarskich można sprawdzić, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. Zalogować się do bezpłatnej aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia można za pomocą profilu zaufanego. Nowe przepisy to kolejne wyzwania przez placówkami medycznymi, w drugim tygodniu stycznia na temat udostępniania kodu dostępu do recepty przez telefon wypowiedział się UODO. 

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne