REKLAMA

Internetowe Konto Pacjenta - wszystko, co powinieneś wiedzieć

2020-01-13 06:00, akt.2021-06-02 10:17
publikacja
2020-01-13 06:00
aktualizacja
2021-06-02 10:17

Internetowe Konto Pacjenta, czyli baza medyczna. Za jego pomocą pacjenci mogą otrzymać receptę w wiadomości SMS lub na adres e-mailowy. Rodzice sprawdzą dawkowanie przepisanych lekarstw dla swoich dzieci. IKP umożliwia zamówienie recepty bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, jakie jeszcze funkcje posiada aplikacja dla pacjentów.

Internetowe Konto Pacjenta - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Internetowe Konto Pacjenta - wszystko, co powinieneś wiedzieć
fot. LDprod / / Shutterstock

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to stosunkowo nowe narzędzie w systemie ochrony zdrowia. Umożliwia pacjentom korzystanie z cyfrowych usług oraz bazy informacji medycznych o odbytym oraz aktualnym leczeniu. IKP ma każda osoba posiadająca numer PESEL. Za pomocą Internetowego Konta Pacjenta można sprawdzić m.in. wynik testu na koronawirusa oraz datę końcową kwarantanny domowej lub izolacji.

Jak działa Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja internetowa Ministerstwa Zdrowia. Stanowi bazę dokumentacji medycznej pacjenta, umożliwia komunikację z personelem medycznym oraz usprawnia zapisywanie się do specjalistów i odbiór recept. Za pomocą IKP można:

 • zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19,
 • otrzymać e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie,
 • sprawdzić wynik testu na koronawirusa, 
 • wykupić lekarstwa w różnych aptekach bez utraty refundacji,
 • sprawdzić datę końcową kwarantanny domowej lub izolacji,
 • mieć dostęp do dokumentacji medycznej dzieci do 18. roku życia,
 • sprawdzić informację o dawkowaniu przepisanego leku,
 • otrzymać e-receptę bez wizyty w gabinecie,
 • udostępnić swoje dane lekarzowi lub wybranej osobie,
 • złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
 • sprawdzić wysokość składki płaconej na ubezpieczenie zdrowotne,
 • sprawdzić historię przepisanych leków, skierowań oraz wizyt na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak założyć konto IKP?

Internetowe Konto Pacjenta można założyć korzystając z profilu zaufanego lub używając e-dowodu. O tym, jak założyć profil zaufany, pisaliśmy tutaj. Posiadacze konta osobistego w PKO BP (dla rachunków internetowych iPKO lub Inteligo), Banku Pekao, BNP Paribas, Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Bankach Polskiego Spółdzielczości (BPS) mogą zalogować się do systemu IKP za pośrednictwem loginu i hasła do bankowości internetowej.

Z aplikacji Internetowego Konta Pacjenta można korzystać na smartfonie, wystarczy mieć zainstalowaną aplikacje mDokumenty. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, do końca pierwszego kwartału 2020 roku będzie dostępna także na urządzenia z systemem IOS.

Do konta dziecka do ukończenia 18 roku życia ma dostęp jeden z rodziców, ten który zgłosił je do ubezpieczenia do ZUS. Dziecko będzie mogło zalogować się do swojego IKP po ukończeniu 16 roku życia, bez pełnych uprawnienień. Tylko rodzic może wyrazić zgodę na przeprowadzenie operacji oraz zabiegu. Po ukończeniu 18 roku życia pacjent otrzymuje pełny dostęp do konta a rodzic traci możliwość sprawdzania IKP swojego dziecka.

Jak działa e-recepta?

Od 8 stycznia 2020 roku w życie weszły przepisy o e-receptach. Na ich podstawie lekarz może wystawić tylko elektroniczną receptę. Pacjent będzie mógł wybrać formę, w jakiej ją otrzyma. Osoby posiadające aplikację Internetowego Konta Pacjenta mają do wyboru:

 • wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu, 
 • e-mail z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie.

Lekarstwa na podstawie recepty można wybierać w kilku aptekach bez utraty refundacji. Pacjenci mogą również bez wizyty w ośrodku zdrowia otrzymać receptę. Przykładowo, osoby chore przewlekle mogą uzgodnić wcześniej z lekarzem wystawianie recepty cyklicznie.

Rodzice mogą sprawdzić historię przepisanych lekarstw dla dzieci oraz ich dawkowanie w aplikacji Internetowym Koncie Pacjenta. O tym, jak działa e-recepta oraz jakie prawa przysługują pacjentom, pisaliśmy tutaj.

E-skierowania – jak to działa?

E-skierowanie dostępne jest w aplikacji IKP. Nie trzeba dostarczać go tak jak standardowego dokumentu w terminie 14 dni od daty wypisania. Przy rejestracji, zarówno osobistej, jak i telefonicznej wystarczy, że pacjent poda PESEL oraz 4-cyfrowy kod.

Elektroniczne skierowanie ma rozwiązać problem nieczytelnych i zgubionych dokumentów oraz skróci kolejki, przeczytamy na stronie ministerstwa. Na podstawie jednego e-skierowania będzie można zapisać się tylko do jednej placówki. Wyeliminuje to sytuacje, w których pacjenci rejestrowali się do kilku gabinetów.

Pilotaż programu zakończył się 30 września 2019 roku, korzystało z niego około 100 podmiotów. Obecnie w bazie znajduje się 590 placówek (na 10.01.2020 r.) Na stronie internetowej pacjent.gov.pl można sprawdzić, w jakich placówkach pacjent otrzyma i zrealizuje e-skierowanie.

E-zwolnienia w aplikacji

Dzięki internetowej aplikacji Internetowe Konto Pacjenta można przeglądać historię wystawionych zwolnień lekarskich. E-zwolnienia wystawiane są od 1 grudnia 2018 roku. Lekarze oraz asystenci medyczni mają obowiązek wystawiania tylko elektronicznych zwolnień.

W aplikacji IKP pacjent może sprawdzić historię zwolnień. Nie musi się również martwić dostarczeniem dokumentu w terminie 7 dni do miejsca pracy. Pracodawca widzi w swoim profilu Platformy Usług Elektronicznych zwolnienie, które automatycznie zostaje tam przekazane po wypisaniu przez lekarza. 

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (3)

dodaj komentarz
krisjack
Wsadź łeb pod kran i zastanów się, co bredzisz. Nie zajmuj ludziom uwagi swoim bełkotem.
asdzxc
Za "komuny" były kartki bo wszystkiego brakowało.
Dziś też jest "komuna" tyle że 40 lat później więc i "kartki" się zmieniły na elektroniczne np. IKP.
A niedobór towarów i usług jak był tak jest.
Tak jak dawniejsze kartki niczego nie produkowały, tylko dzieliły biedę, tak dzisiejsze IKP robi
Za "komuny" były kartki bo wszystkiego brakowało.
Dziś też jest "komuna" tyle że 40 lat później więc i "kartki" się zmieniły na elektroniczne np. IKP.
A niedobór towarów i usług jak był tak jest.
Tak jak dawniejsze kartki niczego nie produkowały, tylko dzieliły biedę, tak dzisiejsze IKP robi dokładnie to samo
nhl
Mentalnie zostałeś w latach 80-tych . Taka prawda .

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki