REKLAMA

Jak działa e-recepta?

2019-12-06 07:00, akt.2020-01-08 07:17
publikacja
2019-12-06 07:00
aktualizacja
2020-01-08 07:17
Jak działa e-recepta?
Jak działa e-recepta?
/ Ministerstwo Zdrowia

Wydruk informacyjny, wiadomość SMS lub e-mail - pacjenci od stycznia 2020 roku będą mogli wybrać, w jakiej formie chcą otrzymać e-receptę. W życie wejdą przepisy, na postawie których lekarze wystawią wyłączenie receptę elektroniczną. Skończą się problemy farmaceutów z odczytaniem nazw przepisanych lekarstw.

fot. goodluz / / Shutterstock

8 stycznia 2020 roku wchodzą w życie przepisy o e-receptach. Lekarze będą mieli obowiązek wystawić receptę w formie elektronicznej. Pacjent sam będzie mógł zdecydować, w jakiej wersji chce ją otrzymać. Przykładowo bez odpisu recepty można kupić jedno opakowanie leku z trzech przepisanych lub wybrać każdy z przepisanych leków w innej aptece.

Co to oznacza dla pacjentów?

E-receptę otrzymać można w jednej z trzech wersji:

  • wydruk informacyjny,
  • SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu,
  • e-mail z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie.

Pacjent, który nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), otrzyma od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego można wykupić lekarstwa w aptece. Pacjent zawsze może zażądać wydruku informacyjnego, nawet gdy używa IKP.

Pacjent otrzyma bezpłatny SMS oraz e-mail pod warunkiem, że zalogował się do Internetowego Konta Pacjenta. Wiadomość z receptą przesyłana jest z systemu e-zdrowie.

Jak działa e-recepta?

Pacjent w aptece przekazuje pracownikowi (w zależności od wybranej formy e-recepty): 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL lub kod kreskowy z e-maila, który zostanie zeskanowany przez farmaceutę lub papierowy wydruk otrzymany podczas wizyty.

fot. csioz.gov.pl / / CSIOZ

Podczas wizyty domowej, gdy pacjent nie posiada Indywidualnego Konta Pacjenta, e-recepta może zostać wystawiona w innej uzgodnionej postaci. Przykładowo może to być odręczny dokument lub e-mail, który zawiera klucz lub kod dostępu oraz nazwę lekarstwa.

Najważniejsze zmiany

Jedna e-recepta rozumiana jest w świetle nowych przepisów jako jeden lek. Kilka e-recept może zostać połączonych w pakiet. Każdy z leków przepisanych w ramach tego pakietu może zostać wykupiony w innej aptece (jeżeli nie jest to kilka opakowań jednego produktu).

Jeżeli na e-recepcie wypisanych jest kilka opakowań jednego preparatu, to farmaceuta może wydać przykładowo jedno opakowanie oraz zaznaczyć „częściową realizację”. Resztę opakowań można wykupić w innym terminie w tej samej aptece co pierwszy produkt. Po zrealizowaniu recepty farmaceuta zmieni status na „całkowitą realizację”.

Internetowe Konto Pacjenta - jak się zalogować?

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Zapisuje się w niej cykl leczenia w ramach NFZ od 2008 roku. Użytkownik może sprawdzić historię otrzymanych recept od 2019 roku, e-skierowania, zaplanowane wizyty u lekarzy, zbiegi oraz pobyty w szpitalach i uzdrowiskach. Rodzice w IKP mają dostęp do danych swoich dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia oraz mogą sprawdzić dawkowanie przepisanych leków.

Ministerstwo Zdrowia wśród korzyści korzystania z Internetowego Konta Pacjenta wymienia m.in.  możliwość otrzymania e-recepty bez wcześniejszej wizyty w gabinecie. Osoby z przewlekłymi chorobami mogą uzgodnić przepisywanie przyjmowanych stale leków z lekarzem.  Aby się zalogować do IKP, potrzebny jest profil zaufany, do którego można dostać się m.in. poprzez bankowość internetową. Aby korzystać z IKP na smartfonie, potrzebna jest aplikacja mDokumenty.

 

W aplikacji pacjent może upoważnić wybraną osobę do otrzymywania informacji o jego zdrowiu. Z Internetowego Konta Pacjenta może korzystać każda osoba posiadająca profil zaufany.

Warto już teraz zalogować się do IKP i wyrazić zgodę na otrzymywanie e-recepty SMS-em i e-mailem.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
degrengolada
w końcu, ileż można było latać ze świstkiem z gryzmołami które potrafili odczytać nieliczni
and-owc
Nie lubię samogłoski "e" przed każdym słówkiem pisanym i wymawianym. Tak często mówią "jąkały" w radiu. Te e-recepty to zabawa na 102. Wymyślcie coś pożytecznego informatycy z bożej łaski (sam nim byłem). Uczyć dzieci od przedszkola a nie starych (mądrzejszych od Was - matołki). Mam smart-fona Nie lubię samogłoski "e" przed każdym słówkiem pisanym i wymawianym. Tak często mówią "jąkały" w radiu. Te e-recepty to zabawa na 102. Wymyślcie coś pożytecznego informatycy z bożej łaski (sam nim byłem). Uczyć dzieci od przedszkola a nie starych (mądrzejszych od Was - matołki). Mam smart-fona i inne niepotrzebne "dziwactwa" których nie lubię. E-recepty to dla pracujących a nie emerytów.
awenturyn1
Jeżeli tyllko pacjent bedzie miał wgląd w te konto , to w porządku ale obawiam się ,że może znaleźć się więcej amatorów. Tego redaktor jakoś nie raczył dopowiedzieć.
tchlix
Dostałem pierwszy raz e receptę, poszedłem z nią do apteki, zamówiłem lek. Gdy przyszedłem go odebrać okazało się że system skanując kod wybiera inny typ niż mi przepisano, polecono mi znowu iść do lekarza i poprosić o normalną receptę bo nie mogą mi wydać...
marianpazdzioch
W dobie kodów QR, płatności zbliżeniowych, JPK, STIR, finteków itp cudów jest co najmniej podejrzane, że papierowe recepty działały tak długo.
karbinadel
Większość pacjentów i klientów stanowią ludzie starsi, którzy niekoniecznie posługują się elektroniką. Więc zamiast małej recepty będą ganiać z wydrukami A4
infinum
Z roku na rok liczba takich problemów będzie się zmniejszać z oczywistej przyczyny, która tych ludzi starszych dotyczy bardziej niż tych młodszych.
andregru odpowiada infinum
Nie martw się też będziesz stary i niedowidzący .
raphael___
Wystawienie erecepty nie zajmuje mniej czasu niż dotychczasowe wysłanie pliku do drukarki ( wręcz przeciwnie )- Pacjenci liczący, że erecepta oderwie lekarza od monitora komputera i da więcej czasu lekarzowi na realny wywiad chorobowy/ badanie lekarskie będą - niestety - mocno rozczarowani.
kwr
jako pacjent mówię jasno - korzystam z e-recepty od pół roku i jest to nadzwyczaj wygodne rozwiązanie. Lekarze muszą się dostosować.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki