REKLAMA

Dwa fundusze grają na spadki spółek Czarneckiego

2019-02-20 14:30
publikacja
2019-02-20 14:30
fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

Dwie duże krótkie pozycje pojawiły się w ostatnich dniach na akcjach spółek Leszka Czarneckiego. Chodzi o Getin Holding i Idea Bank, których akcje na początku roku gwałtownie drożały.

Z prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru krótkiej sprzedaży wynika, że 19 lutego Marshall Wace LLP posiadał pozycję krótką netto na akcjach Getin Holdingu wynoszącą 0,65 proc. Tydzień wcześniej w rejestrze możemy znaleźć wpis dotyczący innej spółki z portfela Leszka Czarneckiego - Idea Banku. Zgodnie z rejestrem sięgającą 0,82 proc. pozycję krotką netto posiada Insignis FIZ.

Rejestr krótkiej sprzedaży KNF / Bankier.pl

Krótka sprzedaż to operacja pozwalająca zarabiać na spadkach kursu akcji. W tym celu - upraszczając - inwestor najpierw sprzedaje akcje, by później je odkupić. Tego właśnie dokonali Marshall Wace i Insignis, którzy licząc na spadki notowań banków Czarneckiego, otworzyli krótką pozycję na spółce. Procenty oznaczają udział netto krótkiej pozycji w kapitale spółki. W rejestrze uwzględniani są gracze posiadający na danym papierze pozycję netto przekraczającą 0,5 proc., grających na krótko na spółkach Czarneckiego może być więc więcej.

Insignis to jeden z polskich funduszy zamkniętych, Marshall Wace to zaś fundusz hedgingowy z Londynu. Ten ostatni znany jest zresztą inwestorom z Książęcej z grania na krótko na innej popularnej spółce - CD Projekcie. W styczniu Marshall Wace odkupił sporą część akcji najprawdopodobniej ze względu na gwałtowne wzrosty notowań CD Projektu. Szerzej temat ten opisywaliśmy w artykule "Był short squeeze na CD Projekcie. Gigant dał się wycisnąć".

Gra pod inwestora lub jego brak

Wracając jednak do spółek Czarneckiego, dlaczego giganci mieliby grać na ich spadki? Notowania bankowego duetu na początku 2019 roku mocno rosły. Wartość idea Banku w trzy tygodnie skoczyła blisko czterokrotnie, Getin Holding w tym samym okresie urósł 3,5-krotnie. Wydaje się, że inwestorzy przede wszystkim grali pod nowego inwestora, dzięki któremu biznesu Leszka Czarneckiego mają wyjść na prostą.

Przypomnijmy, spółki wrocławskiego milionera w 2018 roku znalazły się na poważnym zakręcie, co widać m.in. po wspomnianych spadkach. Najpierw obawy inwestorów budziła kondycja Getin Nobla, który ratowany musiał być kroplówkami, by spełnić wymagania KNF. Później pojawił się temat szerokiego udziału Idea Banku w dystrybucji obligacji upadającego GetBacku. W listopadzie zaś Leszek Czarnecki opublikował taśmy, które nie tylko uderzyły w szefa KNF, ale także i zwiększyły niepewność co do banków biznesmena. Dzięki podwyższeniu oprocentowania i pomocy instytucji publicznych udało się opanować sytuację, sytuacja finansowa wciąż jest jednak napięta.

Kliknij, by przejść do notowań

Na początku lutego Getin Noble Bank i Idea Bank podały w komunikatach, że w związku z działaniami mającymi na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby banki lub, alternatywnie, bank powstały w wyniku połączenia obu podmiotów, dopuszczono wybrane fundusze private equity do due diligence. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że szukanie inwestora weszło w kolejną fazę. Zainteresowani zbadają teraz kondycję obu spółek i na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji przejdą (bądź nie) do kolejnego etapu negocjacji.

W nowym inwestorze i planach połączenia obu banków upatruje się lekarstwa na powyższe problemy, stąd wzrosty mocno przecenionych Getinu i Idei. Warto jednak pamiętać, że problemy wcale nie muszą zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sytuacja banków jest skomplikowana i aby wyjść z problemów potrzebny będzie długotrwały proces, a nie jednorazowy zastrzyk gotówki. Dodatkowo wcale nie jest powiedziane, że ewentualny inwestor będzie skory do szastania pieniędzmi.

Idea Bank przewartościowany względem Noble?

Być może analitycy z Marshall Wace i Insignis ocenili, że szanse na pozyskanie inwestora są nikłe. Bądź, że inwestorzy przesadzili z optymizmem i akcje Getinu oraz Idei poszybowały zbyt wysoko. Ostatnie sesje przyniosły zresztą wyraźne schłodzenie nastrojów. Getin Holding od wyznaczonego 11 lutego szczytu spadł już o 40 proc., Idea o blisko 50 proc.

Warto także pamiętać o ewentualnym połączeniu obu banków, które może być elementem ich restrukturyzacji. Podano już nawet wstępny plan przeprowadzenia takiego połączenia. Połączony bank będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank S.A., jednak podmiotem przejmującym – pod względem formalnym – będzie Idea Bank S.A. Taki zabieg związany jest z wysoką ceną nominalną akcji Getin Noble względem rynkowej. W związku z połączeniem akcjonariusze Getin Noble za 1 akcję banku otrzymają 0,1850 akcji Idei.

Wg planu połączenia akcjonariusze Getin Noble za 1 akcję banku otrzymają 0,1850 akcji Idei. Tymczasem na GPW przepaść między spółkami rośnie / Bankier.pl

Jedna akcja Getin Noble obecnie wyceniana jest na 57 groszy, podczas gdy Idea Bank 5,68 zł. Jeżeli za punkt odniesienia wziąć parytet, okazuje się, że albo Getin Noble jest niedowartościowany, albo Idea Bank przewartościowane. To również może być powód grania na krótko na akcjach Idea Banku oraz Getin Holdingu, który posiada większość akcji Idei.

Adam Torchała 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
aneleh
Getin w wersji poaferowej poprawia pozycję.
adamleszcz
Niech to złodziejstwo Lion's Idea Noble Getin co wrabiało tysiące własnych Klientów w ruinę GetBack, na ponad 1 miliard złotych ich własnych oszczędności, częstokroć z całego życia, a teraz treściami odpowiedzi na reklamacje plują prosto w twarz, i poszkodowanym Klientom, i Rzecznikowi Finansowemu, całkowicie Niech to złodziejstwo Lion's Idea Noble Getin co wrabiało tysiące własnych Klientów w ruinę GetBack, na ponad 1 miliard złotych ich własnych oszczędności, częstokroć z całego życia, a teraz treściami odpowiedzi na reklamacje plują prosto w twarz, i poszkodowanym Klientom, i Rzecznikowi Finansowemu, całkowicie wyzdycha w sensie biznesowym, niech zbankrutują, tak żeby kamień na kamieniu po nich nie pozostał. Tego im życzę!
andregru
Tak właśnie dziś działa giełda = ruletka sterowana .
mapli
przecież to wszystko jest chwilowe. getin jest na prostej wznoszącej,nie ma co siać paniki.
sel
Widać zaczęli od artykułów w prasie?. Nic nie jest przewartościowane , gdy ceny spółek są 3 razy niższe niz rok temu, a fundusze mogą chcieć zarobić na wzrostach i dopiero wtedy sprzedać żeby odkupić na chwilowym dołku.
zyga.
Ciekawe czy jakiś duży fund nie wziął na krótką sprzedaż całej naszej giełdy dziś podciągnęli a jutro zacznę szortowac a jednocześnie zagrają na osłabienie złotego do np 4,40 za dolara gdy spadniemy np do 2000 pk na Wig 20 to sprzedadzą zielone i kupią spowrotem tanie akcje zysk podwojny może nawet potrójny bynajmniej Ciekawe czy jakiś duży fund nie wziął na krótką sprzedaż całej naszej giełdy dziś podciągnęli a jutro zacznę szortowac a jednocześnie zagrają na osłabienie złotego do np 4,40 za dolara gdy spadniemy np do 2000 pk na Wig 20 to sprzedadzą zielone i kupią spowrotem tanie akcje zysk podwojny może nawet potrójny bynajmniej ja bym tak zrobił .
zygi44
Mam problem. Nie potrafię mojej żonie wytłumaczyć, że polska giełda jest ciekawsza aniżeli seriale lub kabarety w TV. Przecież tutaj nie można się nudzić, nawet pozostając poza rynkiem. Bez przerwy jest z czego się pośmiać i popłakać. Teraz mamy epizod pt. "gorący kartofel". Na piątek wieczór kupuje Mam problem. Nie potrafię mojej żonie wytłumaczyć, że polska giełda jest ciekawsza aniżeli seriale lub kabarety w TV. Przecież tutaj nie można się nudzić, nawet pozostając poza rynkiem. Bez przerwy jest z czego się pośmiać i popłakać. Teraz mamy epizod pt. "gorący kartofel". Na piątek wieczór kupuje popcorn i dużo piwa. Mam nadzieje, że się nie zawiodę.
zbyszek_
gielda w pt wieczor jest zamknieta
zygi44 odpowiada zbyszek_
portale z newsami nie. prasówke zostawiam sobie na wieczór.

Zbyszek, ja tylko kpie z tych pseudo banków, bo wiem, że mnóstwo ludzi jest umoczonych w te ich akcje. Co bardziej wyrachowani kombinują jak tego zdechłego kota się pozbyć by nie było smrodu... i lekko mnie to denerwuje.
jes
Prawdopodobnie to te fundusze windowały tak kurs akcji.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki