REKLAMA

Był short squeeze na CD Projekcie. Gigant dał się wycisnąć

Adam Torchała2019-01-24 17:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-01-24 17:15
Był short squeeze na CD Projekcie. Gigant dał się wycisnąć
Był short squeeze na CD Projekcie. Gigant dał się wycisnąć
fot. Tomasz Adamowicz /

Jeden z rynkowych gigantów poinformował dziś o zmniejszeniu swojej krótkiej pozycji na CD Projekcie, co oznacza, że musiał on kupować papiery producenta "Wiedźmina". Rzuca to nowe światło na wczorajsze wzrosty spółki.

W Rejestrze Krótkiej Sprzedaży prowadzonym przez KNF pojawiła się w czwartek informacja, że 23 stycznia (a więc w środę) Marshall Wace LLP - fundusz hedgingowy z Londynu - zmniejszył swoją krótką pozycję netto na akcjach CD Projektu do 0,66 proc. Wcześniej (ostatni wpis pochodził z 9 stycznia) krótka pozycja netto Marshalla na akcjach producenta "Wiedźmina" wynosiła 0,77 proc. Informacja ta rzuca trochę nowego światła na ostatnie ruchy na akcjach CD Projektu, przypomnijmy bowiem, że w środę podrożały one przy podwyższonych obrotach aż o 11,8 proc.

fot. / / Bankier.pl

Krótka sprzedaż to operacja pozwalająca zarabiać na spadkach kursu akcji. W tym celu - upraszczając - inwestor najpierw sprzedaje akcje, by później je odkupić. Tego właśnie dokonał Marshall Wace, który licząc na spadki notowań CD Projektu, otworzył krótką pozycję na spółce. Teraz jednak, w związku z dynamicznym wzrostem kursu spółki, zmuszony był odkupić akcje, które posłużyły do zbudowania krótkiej pozycji. Takie zjawisko ma w giełdowym slangu nawet swoją specjalną nazwę: to "short squeeze", czyli - swobodnie tłumacząc - wyciśnięcie krótkich pozycji.

Dlaczego "short squeeze" mógł się wydatnie przyczynić do skali środowych wzrostów CD Projektu? W teorii wygląda to tak, że gdy trend się odwraca na wzrostowy, grający na spadki, by ciąć ewentualne straty, zamykają pozycję, odkupując akcje. Tym samym jeszcze bardziej napędzają wzrosty, na rynku pojawia się bowiem dodatkowy popyt.

fot. / / Bankier.pl

W jakim dokładnie stopniu "short squeeze" wpłynął na środowe notowania CD Projektu? To ocenić trudno. Po pierwsze w rejestrze znajdują się tylko podmioty, których krótka pozycja netto przekracza 0,5 proc. wyemitowanych akcji, nie znamy więc ruchów podmiotów o mniejszym zaangażowaniu. Po drugie do rejestru raportowane są zmiany o każde 0,1 proc. (oczywiście powyżej progu 0,5 proc.), nie wiemy zatem, czy wszystkie transakcje zostały dokonane jednego dnia. 

Upraszczając jednak Marshall zmienił swoją pozycję o 0,11 pkt. proc., co przy wycenie CD Projektu na poziomie 18 mld zł oznacza, że odkupione musiały zostać akcje warte ok. 20 mln zł. To rachunek pobieżny, jednak mniej więcej pokazuje skalę operacji. Średnie dzienne obroty CD Projektu za ostatnie 12 miesięcy to 48 mln zł, tymczasem w środę licznik pokazał aż 232 mln zł.

Warto dodać, że jedną z sił napędzających środowe wzrosty była pozytywna rekomendacja Morgan Stanleya wyceniająca papiery spółki na 240 zł. Co ciekawe w czwartek pojawił się inny raport - tym razem autorstwa Alphavalue - wyceniający CD Projekt na... 129 zł. Sam CD Projekt traci w czwartek "ledwie" 2,5 proc., co można uznać za niewielki ruch w porównaniu do środowych wzrostów. Tym bardziej, że na rynek trafiła także inna negatywna informacja. Z CD Projektu odszedł dyrektor kreatywny "Cyberpunka", który pracował będzie teraz dla Blizzarda.

Ile Marshall Wace stracił na operacji?

Ciężko dokładnie ocenić, jak sam Marshall Wace wyszedł na krótkiej pozycji na CD Projekt. Nie jest bowiem niestety wiadomym, kiedy następowała sprzedaż akcji, która doprowadziła do wzrostu krótkiej pozycji netto do poziomu 0,5 proc. Późniejsze zmiany są już jednak dostępne w rejestrze i wynika z nich, że Brytyjczycy zwiększali swoją krótką pozycję przede wszystkim w listopadzie, gdy cena wahała się od około 160 zł do około 130 zł. 20 grudnia Marshall miał krótką pozycję netto sięgającą aż 0,89 proc. kapitału CD Projektu.

fot. / / KNF

Później Brytyjczycy zaczęli odkupować akcje. Pierwszą transzę na początku roku nabyli zapewne w okolicach 150 zł, teraz odkupował z pewnością drożej. Ostatnie transakcje to więc inwestycyjne porażki (odkupili drożej, niż sprzedawali). Marshallowi do odkupienia pozostają jednak jeszcze akcje odpowiadające 0,66 proc. kapitału CD Projektu, których obecna cena to 189,7 zł. Debiut Brytyjczyków w rejestrze KNF (przekroczenie progu 0,5 proc.) miał miejsce 4 października, gdy akcje CD Projektu wyceniano na około 180 zł, już po spadkach z sierpniowego szczytu (222 zł). Ciężko zatem ocenić, czy te pozycje są obecnie ponad kreską czy nie, jeżeli jednak CD Projekt miałby dalej rosnąć, może się okazać, że Marshall zmuszony zostanie do odkupowania kolejnych pakietów. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
andregru
"Warto dodać, że jedną z sił napędzających środowe wzrosty była pozytywna rekomendacja Morgan Stanleya wyceniająca papiery spółki na 240 zł. Co ciekawe w czwartek pojawił się inny raport - tym razem autorstwa Alphavalue - wyceniający CD Projekt na... 129 zł " - giełdy to taka sterowana ruletka .
leszczykowy
Panie Adamie, na pewno jest tak, że pozycja Marshalla która wczoraj pokazali to jest ich aktualna, tzn na wieczór 23 stycznia? Nie działa tutaj zasada T+2? Ile czasu po przekroczeniu progu podmiot musi poinformować GPW? W regulaminie wyczytałem, że informować można np wysyłając listy, zanim taki list dojdzie to przecież ta pozycja Panie Adamie, na pewno jest tak, że pozycja Marshalla która wczoraj pokazali to jest ich aktualna, tzn na wieczór 23 stycznia? Nie działa tutaj zasada T+2? Ile czasu po przekroczeniu progu podmiot musi poinformować GPW? W regulaminie wyczytałem, że informować można np wysyłając listy, zanim taki list dojdzie to przecież ta pozycja będzie nieaktualna. Jak to jest? Bo rozporządzenia na temat krótkich sprzedaży o tym nie informuję.
czarny_kuskus
wow..short squeeze... widzę że bystryi prikaz poszedł na nowe clik bajty
jendreka
Jakby nie patrzeć, tak grają spekulanci na gpw, legalnie i bezkarnie. To właśnie jest kasyno na gpw, jak to powiedział Kołodko.
januszbizensu
Jeden kupuje drugi sprzedaje brawo ,że dopiero to odkryłeś
perel12
To powiedział prof. Belka
wawrzy
więcej takich artykułów proszę. Nawet nie wiedziałem że istnieje taki rejestr ..
bialy_kruk
Morgan powinien go wywieźć tak do 500 zł za sztukę i tam pozwolić mu pozamykac krotkie.
arturo77
rozumiem,jakos trzeba bylo wytlumaczyc nagly wzrost cd projektu o 11%.gdyby komus zalezalo na spadkach to co chwila wywalalby duze pakiety .w/g mnie ktos nakupil po 170-180 duuuuuzo akcji ,tlum zobaczyl i ruszyl na zakupy.jak gosc sie juz wyprzeda to...no chyba wiadomo co sie stanie.skoro taki cd projekt mozna pociagnac w 5 minut rozumiem,jakos trzeba bylo wytlumaczyc nagly wzrost cd projektu o 11%.gdyby komus zalezalo na spadkach to co chwila wywalalby duze pakiety .w/g mnie ktos nakupil po 170-180 duuuuuzo akcji ,tlum zobaczyl i ruszyl na zakupy.jak gosc sie juz wyprzeda to...no chyba wiadomo co sie stanie.skoro taki cd projekt mozna pociagnac w 5 minut o plus minus 5 zeta to nie uwazam za blad sprzedaz po 163 jak kupilem po 159,9 pare godzin wczesniej.wystarczyloby ze zaraz po moim zakupie taki gosc pomyslalby sobie...no,trzeba zbic ten cd projekt do 140 zeta i odkupic po taniosci.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki