REKLAMA

Doskonała końcówka roku w hipotekach. Warszawiacy ruszyli do banków

Michał Kisiel2016-02-23 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-23 11:00
YAY Foto

Ostatnie trzy miesiące 2015 roku okazały się okresem niezwykłej aktywności na rynku kredytów hipotecznych. Zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”, perspektywa wzrostu minimalnego wkładu własnego i rosnące marże zachęciły klientów do pośpiechu. Szczególnie aktywni okazali się mieszkańcy stolicy oraz osoby dysponujące pokaźniejszymi oszczędnościami.

Dwucyfrowe wzrosty – tego na rynku kredytów hipotecznych nie widziano już dawno. Przedstawione w raporcie AMRON-SARFiN podsumowującym czwarty kwartał 2015 r. wskaźniki wyraźnie wyróżniają się na tle poprzednich, zdecydowanie mniej dynamicznych okresów. W porównaniu do III kwartału poprzedniego roku wzrost liczby nowych umów kredytów hipotecznych wyniósł 10,84 proc., a wartości – 9,03 proc. Jeszcze lepiej końcówka 2015 r. prezentuje się w zestawieniu rok do roku – banki sprzedały o 13,29 proc. więcej kredytów niż w IV kwartale 2014 r., a wartość udzielonych zobowiązań była wyższa aż o 15,5 proc.

Na przyspieszenie sprzedaży kredytów istotny wpływ miały zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”. Na zaciągnięcie zobowiązania z dofinansowaniem w IV kw. 2015 r. zdecydowało się ponad 15 tys. klientów – dwukrotnie więcej niż w poprzedzających 3 miesiącach. Poszerzenie grona beneficjentów programu o osoby kupujące lokale na rynku wtórnym było najważniejszą przyczyną rekordowej sprzedaży.

Wartość nowych kredytów hipotecznych w okresie IV kw. 2014 - IV kw. 2015 (w mld zł) / AMRON-SARFiN

Szybki wzrost akcji kredytowej pod koniec roku spowodował, że wyniki dla całego roku okazały się najlepsze od kilku lat. Banki udzieliły łącznie 39,3 mld zł kredytów mieszkaniowych (najwyższy wynik od 2011 r.), podpisując 181 tys. nowych umów.

Co dziesiąta umowa to minikredyt

Pod względem średniej wartości kredytu hipotecznego końcówka 2015 r. nie przyniosła znaczących zmian. Kwota przeciętnego zobowiązania wyniosła 214 tys. zł i była o 1 proc. wyższa niż w III kw. Interesujące tendencje widać jednak w strukturze zobowiązań według wskaźnika wartości długu do wartości nieruchomości (LTV).

W dalszym ciągu ok. połowa kredytów udzielana była na ponad 80 proc. wartości mieszkania, jednak w IV kwartale znaczący wzrost odnotowano w kategorii zobowiązań o LTV w przedziale 0-30 proc. Co dziesiąty kredyt charakteryzował się wkładem własnym powyżej 70 proc., co zdaniem autorów raportu świadczyć może o napływie na rynek klientów inwestujących oszczędności przechowywane do tej pory w bardziej płynnej formie.

Struktura nowych kredytów pod względem wskaźnika LTV / AMRON-SARFiN

W całym 2015 r. kredyty z wkładem własnym powyżej 70 proc. stanowiły 7,6 proc. umów, a zobowiązania, w których klient wniósł od 50 do 70 proc. ceny z własnej kieszeni – 7,22 proc.

Warszawa coraz ważniejsza na rynku kredytowym

Od kilku kwartałów wyraźnie widoczna jest rosnąca pozycja rynku warszawskiego jako głównego odbiorcy kredytów hipotecznych. W IV kwartale 2014 roku stolica odpowiadała za niecałe 30 proc. wartości nowych zobowiązań. W końcówce 2015 r. udział ten był wyższy już o 7 pp. – z każdych 10 zł udzielonych kredytów niemal 4 zł trafia do klientów z Warszawy.

Udział miejscowości w wartości nowych kredytów hipotecznych / AMRON-SARFiN

Wzrost jest jeszcze bardziej dynamiczny, jeśli porówna się wyniki dla pełnych lat. W 2015 r. udział Warszawy w rynku nowych kredytów hipotecznych (wartościowo) wzrósł o 10 pp. We wszystkich pozostałych największych miastach Polski widać odwrotną tendencję. Wyjątkiem pozostaje Wrocław, gdzie udział w rynku zwiększył się nieznacznie – z 5,3 proc. do 5,76 proc.

Frankowcy mogą oddać klucze. I co dalej?

Frankowcy mogą oddać klucze. I co dalej?

Prezydencki projekt ustawy dotyczącej kredytów walutowych przewiduje możliwość pozbycia się przez kredytobiorcy nieruchomości w zamian za zwolnienie ze zobowiązania. Taki ruch może okazać się opłacalny dla wielu frankowców. Czy może jednak spowodować, że byli frankowcy staną się niemile widziani jako kredytobiorcy?

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (62)

dodaj komentarz
~Dżejms
Warszawiacy tak lubią sponsorować baki? Ach ci młodzi, wykształceni, z dużych miast - elita dobroczynności.
~rzucili_się
dajcie już se spokój z tym naganianiem, ile to będzie wisiec na jedynce? jeszcze warszawiacy wszystkich mieszkań nie wykupili?
~Kamil
Czas inwestować w akcje spółek windykacyjnych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Eryk123
Gość mnie zabił : cytat "oraz osoby dysponujące pokaźniejszymi oszczędnościami."...Ci to raczej czekają na obnizkę cen po marcu - jak popyt siadzie - patrz wcześniej Rok 2016 " większy wkład własny" i "wieksze marże - dla tych co pokaźniejszych oszczednosci nie mają - tak na logikę. a Gość mnie zabił : cytat "oraz osoby dysponujące pokaźniejszymi oszczędnościami."...Ci to raczej czekają na obnizkę cen po marcu - jak popyt siadzie - patrz wcześniej Rok 2016 " większy wkład własny" i "wieksze marże - dla tych co pokaźniejszych oszczednosci nie mają - tak na logikę. a mieszkań nie mało do wyboru jest i będzie jeszcze więcej w drugiej połowie roku.
~Irlandczyk
Robimy tak kasujemy posty żeby nie pasowała prawda, wiec pisze jescze raz. W Irlandii gdzie perspektywy sa o niebo lepszę, cenny nieruchomości miały siegac nieba i przyszedł kryzysy finasowy, później lata 2010-2012 i całkowite załamanie sie na rynku nieruchomości, finansowanej w 70-80 % z kredytu ustała akcja kredytowa Robimy tak kasujemy posty żeby nie pasowała prawda, wiec pisze jescze raz. W Irlandii gdzie perspektywy sa o niebo lepszę, cenny nieruchomości miały siegac nieba i przyszedł kryzysy finasowy, później lata 2010-2012 i całkowite załamanie sie na rynku nieruchomości, finansowanej w 70-80 % z kredytu ustała akcja kredytowa cenny poleciały w niektórych przypadkach o 70 % standartem była przecena w wysokości 50%. Bierzcie bierzcie kredyty później taniej będzie wykupić bankrutów. Emigranci jesli cos robia to biore kredyciki w miejscu zamieszkania i kupuja tam nireruchomości. Z tych co ja znam zamiar ma wrócic do PL tylko jeden -ja ale kiedy to nastąpi niewidomo. Myslcie samodzielnie nie wierzcie w propagandę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~luki
Nie wiem skad tyle jadu na forum jeśli chodzi o ludzi biorących kredyty. Kto zna trochę statystyki i prauje w branży to wie że już ponad 50% zakupów mieszkań jest bez kredytu. A jak ktoś bierze kredyt to nie znaczy że przywiązuje się na załe zycie. Znam wielu ludzi którzy spłacają kredyty wcześniej. Wszystko dla Nie wiem skad tyle jadu na forum jeśli chodzi o ludzi biorących kredyty. Kto zna trochę statystyki i prauje w branży to wie że już ponad 50% zakupów mieszkań jest bez kredytu. A jak ktoś bierze kredyt to nie znaczy że przywiązuje się na załe zycie. Znam wielu ludzi którzy spłacają kredyty wcześniej. Wszystko dla ludzi, tylko z umiarem..
~stabilny_trend
przypominam zapomnianą nieco złotą myśl ze szczytu bańki: "kredyt na mieszkanie spłaca się przeciętnie w 8 lat". Frankowcy też w to wierzyli.
~borek
Zastanawiam się nad zakupem akcji amerykańskich bluechipów. Co o tym sądzicie? Po przeczytaniu prognoz http://independenttrader.pl/prognozy-na-rok-2016.html mam mieszane uczucia czy nie utopię kapitału. Z góry dzięki za pomoc.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki