REKLAMA

Deweloperzy z rekordem czy pod kreską? Kto ma rację?

Marcin Kaźmierczak2020-11-27 09:18redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-11-27 09:18
fot. Bankier.pl /

Dlaczego jednego dnia piszemy, że deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje, a następnego, że za nimi rewelacyjny kwartał? Te wątki wywołały wiele kontrowersji. Wyjaśniamy więc, czy to faktycznie rozbieżności.

Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje” – brzmiał tytuł poniedziałkowego artykułu dotyczącego sytuacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Oszczędny tytuł na bankierowym profilu na Facebooku wzbogacił krótki cytat mówiący, iż: „O ponad 24 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła w październiku liczba rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów”.

Tymczasem w czwartek na Bankier.pl pojawił się artykuł głoszący, że za deweloperami rekordowy kwartał, a mieszkaniówka wyszła z pandemicznej zapaści. Który artykuł podawał właściwe dane? Oba.

/ fot. Bankier.pl /

Kto informuje o sytuacji w budowlance?

Wszystko przez kilka źródeł danych, które opisują kondycję sektora budownictwa mieszkaniowego i różnych terminów ich publikacji. Opisując sytuację w sektorze budownictwa mieszkaniowego, korzystamy z danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz raportów AMRON-SARFiN. Te pierwsze publikowane są z niespełna miesięcznym opóźnieniem, więc dane za październik opisywaliśmy pod koniec listopada. Raporty AMRON-SARFiN powstają co kwartał, a publikowane są po blisko dwóch miesiącach, stąd wyniki za lipiec, sierpień i wrzesień dopiero w listopadzie.

Poniedziałkowy tekst powstał w oparciu o dane za październik 2020 r., które zebrał Główny Urząd Statystyczny. Czwartkowy artykuł powstał na podstawie najnowszego raportu AMRON-SARFiN, który dotyczył III kw. 2020 r.

Jakie więc były ostatnie miesiące na tym rynku?

Rzeczywiście, w trzecim kwartale, zwłaszcza we wrześniu, mogło się wydawać, że mieszkaniówka wychodzi z kryzysu. Zgodnie z danymi AMRON-SARFiN, w porównaniu z III kw. 2019 r. wzrosła zarówno liczba mieszkań oddanych do użytku (+15,4 proc. r/r) jak i, co istotniejsze, liczba rozpoczętych budów (+6,9 proc. r/r).

Podobną tendencję wskazywały dane GUS, które opublikowano zostały w trzeciej dekadzie października, a które opisaliśmy wówczas w artykule: „Rekordowy wrzesień w mieszkaniówce. Tylu mieszkań jeszcze nie budowano”. Wynikało z nich, że w III kw. 2020 r. liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła względem III kw. 2019 r. o 16 proc., a w relacji kwartalnej o 24,9 proc. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w III kw. 2020 r. wzrosła w porównaniu z III kw. 2019 r. o 6,9 proc., a w relacji do II kw. 2020 r. o 42,1 proc.

Mniej niż przed rokiem było jedynie pozwoleń na budowę nowych mieszkań (-3,2 proc. r/r). Względem II kw. 2020 r., a więc pierwszego pełnego kwartału z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, było ich jednak o 10,4 proc. więcej.

Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w III kw. 2020 r., całkowicie odmieniła się w październiku, co opisaliśmy w artykule „Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje”. Choć liczba mieszkań oddanych wówczas do użytku w relacji do października 2019 r. była o 4,3 proc. wyższa, to już liczba rozpoczętych budów spadła w relacji rocznej o 18,7 proc., a jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie deweloperów, była niższa o 24,1 proc.

Względem października 2019 r. polskie urzędy wydały także o 3,8 proc. mniej pozwoleń na budowę mieszkań. Deweloperzy otrzymali ich o 7,9 proc. mniej niż rok wcześniej.

Pandemia miesza na rynku

Przyglądając się danym dotyczącym budownictwa mieszkaniowego, warto mieć na uwadze, że ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, sytuacja na rynku oraz trendy zmieniają się znacznie szybciej niż przed wybuchem pandemii.

Warto pamiętać też, że aktualną kondycję sektora budownictwa mieszkaniowego najlepiej obrazuje liczba uzyskiwanych pozwoleń na nowe budowy i liczba rozpoczętych nowych budów. Na liczbę oddanych do użytku mieszkań wpływ mają przede wszystkim wydarzenia sprzed kilkudziesięciu miesięcy, z uwagi na długi czas trwania procesu uzyskiwania pozwoleń i prowadzenia inwestycji.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
isteata
Po prostu pisaliście bzdury, bo nie umiecie analizować danych. Zestawiacie różne okresy do siebie zamiast tych samych. Bierzecie pod uwagę nie te wskaźniki, które należy i dodatkowo błędnie je interpretujecie. Stąd wychodzą Wam takie kwiatki i robicie z siebie obiekt kpin. Jak widać analiza trendów rynkowych polega Po prostu pisaliście bzdury, bo nie umiecie analizować danych. Zestawiacie różne okresy do siebie zamiast tych samych. Bierzecie pod uwagę nie te wskaźniki, które należy i dodatkowo błędnie je interpretujecie. Stąd wychodzą Wam takie kwiatki i robicie z siebie obiekt kpin. Jak widać analiza trendów rynkowych polega nie tylko na pobraniu jakichś  surowych danych i wysnuciu z nich pozornych i powierzchownych wniosków. Trzeba znać dany rynek, być w tej kwestii ekspertem. Wiedzieć na co patrzeć, a które dane nie są istotne i mogą sprawić, że wyciągnięlibyśmy na ich podstawie błędne wnioski. No i trzeba mieć tak po prostu trochę zdrowego rozsądku w głowie, by zauważyć, że coś się nie zgadza i nie publikować bzdur. Lecz ponownie przeprowadzić analizę weryfikując sensowność wziętych pod uwagę danych.
jasiek2017
Panie Marcinie, proszę nie martwić się trolami.
Większość osób komentujących przyswaja jedynie negatywne informacje czerpiąc z tego jedyną życiową satysfakcję.
Chyba zauważył Pan, że kiedy napisze Pan o wzrostach to jest Pan kupionym, opłaconym przez deweloperów polonistą czy historykiem a jak artykuł będzie
Panie Marcinie, proszę nie martwić się trolami.
Większość osób komentujących przyswaja jedynie negatywne informacje czerpiąc z tego jedyną życiową satysfakcję.
Chyba zauważył Pan, że kiedy napisze Pan o wzrostach to jest Pan kupionym, opłaconym przez deweloperów polonistą czy historykiem a jak artykuł będzie o spadkach to jest Pan super gość.

Także przejmowanie się takimi osobami nie ma żadnego sensu.
To nie target bankier.pl.
bankierkomentuje
Panie @jasiek2017 nie yerdol smutow bo pisanie arytkulow pod publiczke jest tylko po to aby nie zanegowac aury rynku, ktory ostatnio byl wzrostowy (do Covida). Po to sa ci naganiacze z Bankiera oraz ten co wiecznie sie kopie z koniem i z rynkiem Bartosz Turek - analityk HREI. Tak pisze bo tak mu szef kazal a jak nie to wylatuje z Panie @jasiek2017 nie yerdol smutow bo pisanie arytkulow pod publiczke jest tylko po to aby nie zanegowac aury rynku, ktory ostatnio byl wzrostowy (do Covida). Po to sa ci naganiacze z Bankiera oraz ten co wiecznie sie kopie z koniem i z rynkiem Bartosz Turek - analityk HREI. Tak pisze bo tak mu szef kazal a jak nie to wylatuje z korpo.
Niestety ci pismacy nie sa obietywni a ich cel to nagonienie ulicy aby cholota kupila mieszkania po maxymalnej cenie.


25 listopada 2020 dostalem takiego emaila:

"Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż na Black Weeks przygotowaliśmy oferty specjalne.Nasi Klienci mogą skorzystać z rabatów aż do 15% na apartamenty w ............... Promocja Black Weeks dotyczy umów rezerwacyjnych, które zostaną podpisane do 4 grudnia 2020 roku.

Dlaczego apartament w .........?
Dochód pasywny
Długie pobyty właścicielskie
Wysoki standard nieruchomości
Atrakcyjna lokalizacja
Możliwość zwrotu 23% VAT dla firm i nie tylko!

Wybierz apartament z najwyższym rabatem i korzystaj z zysków z bezobsługowego
najmu nieruchomości!"

Nie podaje nazwy nieruchomosci ani dewelopera aby nie robic krypto reklamy.
15% to calkiem sporo, do tego dochodzi czesciowo darmowe m.postojowe i k.lokatorska.

Od mniej wiecej maja 2020 bylem lub dowiadywalem sie o nieruchomosci w Warszawie u min 5-6 deweloperow. 4-5 z nich juz po rozpoczeciu Covid w indywidualnych rozmowach dawalo min 10% rabatu i dodatki: darmowe m.postojowe itd (oczywiscie umowe nalezalo podpisac w ciagu 3-5 dni). Jakies 2-3 tyg temu ci sami dewloperzy dawali juz 13-16% rabatu i extra znizki tylko trzeba o te znizki, rabaty itd zapytac. Powiem wiecej ze u 3 z nich pytalem o konkretne mieszkania oraz penthousy i o dziwo byly dostepne w maju i sa dostepne dzis po paru miesiacach. Jeden z nich nie sprzedal w cenie obnizonej o 10% w maju do dzis ani jednego mieszkania. Sprzedaja oczywiscie ci co daja atrakcyjna cene a to wiaze sie z RABATAMI >10%.

Zaden NAGANIACZ typu Kurek ci tego nie powie oficjalnie w artykule bo pisze je aby nagonic ulice tak jak to robili do tej pory, tylko mieli bardziej sprzyjajace warunki bo rynek rosl a teraz juz nie rosnie bo jest strach zakupu a potem co ? Bedzie stalo puste lub wynajmiesz je na 3-4% rocznie (bo to realna stopa zwrotu netto po kosztach i podatkach tych wszystkich tych co kupili mieszkania w ciagu ostatnich 2 lat). Bezczelni deweloperzy i takie nieogarniete mendy jak Turek mamili ludzi 7%-8% co nigdy nie mialo miejsca (0.5% inwestorow co kupili od 2018r pewnie mialo takie stopy zwrotu jak wynajmowali to na godziny lub w segmencie AirBnB tylko nie mowili ile to wymaga nakladu ich wlasnej pracy i godzin spedzonych prz obsludze:rezerwacje, sprzatanie, drobne remonty itd).
8-10% zwrotu netto z najmu maja natomiast ci co kupili mieszkania w 2006-2007 roku wiec panie jasiek2017 skoncz te pi@rdolenie o notorycznych wzrostach bo stales sie jednym z tych troli co uwazaja ze rynki rosna wiecznie.
tomako_lunatic odpowiada bankierkomentuje
Prawdziwe Black „Year” zacznie się w momencie kiedy Dev’y będą tracić płynność, w efekcie rozciągniętego w czasie spadku popytu. Dlatego przynajmniej do wiosny (z uwagi na COVID oczywiście) tego typu promocje będą coraz częstsze, ponieważ wielu będzie potrzebować „kroplówki”, by utrzymać się na Prawdziwe Black „Year” zacznie się w momencie kiedy Dev’y będą tracić płynność, w efekcie rozciągniętego w czasie spadku popytu. Dlatego przynajmniej do wiosny (z uwagi na COVID oczywiście) tego typu promocje będą coraz częstsze, ponieważ wielu będzie potrzebować „kroplówki”, by utrzymać się na powierzchni.
fred_
Ja tak samo jak Exio, wchodze tu by czytac zabawne komentarze. Jak widze ze artykul o nieruchomosciach to nie czytam nawet tresci, od razu orzewijam na dol.
exio
Tych artykułów z tego ekonomicznego pudelka jakim jest bankier.pl nie da się czytać. Raz rośnie raz spada. To już jest po prostu spam a "redaktorzy" którzy to piszą to kłamcy i sprzedawczyki.

Zastanówcie się Panowie z bankier.pl co robicie. Ja tu wchodzę tylko dla rozrywki która ma miejsce w komentarzach.
Tych artykułów z tego ekonomicznego pudelka jakim jest bankier.pl nie da się czytać. Raz rośnie raz spada. To już jest po prostu spam a "redaktorzy" którzy to piszą to kłamcy i sprzedawczyki.

Zastanówcie się Panowie z bankier.pl co robicie. Ja tu wchodzę tylko dla rozrywki która ma miejsce w komentarzach. Nawet tego nie czytam co piszecie.
jasiek2017
Jaki problem abyś się wykazał ? Napisz artykuł. Jeśli będzie w miarę sensowny to go puszczą abyśmy się pośmiali.
exio odpowiada jasiek2017
Do śmiania się to nam Twoje komentarze wystarczą.
marekmarek222
Wasze artykuły wyglądają mniej więcej tak:

Tytuł: "Pomimo pandemii ceny rosną!"

1 akapit: "Pandemia trwa już 2 MIESIĄCE, a ceny mieszkań nadal rosną!"

2 akapit: "Właściwie to ceny urosły rok do roku i to tylko ofertowe, a pandemia zaczęła się 2 miesiące temu"

Ostatni
Wasze artykuły wyglądają mniej więcej tak:

Tytuł: "Pomimo pandemii ceny rosną!"

1 akapit: "Pandemia trwa już 2 MIESIĄCE, a ceny mieszkań nadal rosną!"

2 akapit: "Właściwie to ceny urosły rok do roku i to tylko ofertowe, a pandemia zaczęła się 2 miesiące temu"

Ostatni akapit którego nikt nie czyta: "Właściwie to nie wiadomo jak będzie, bo pandemia dopiero się zaczęła, ceny miesiąc do miesiąca trochę spadły, a te rok do roku na początku artykułu nic nie mówią, a piszemy o tym w ostatnim artykule bo przyszedł przelew :)"

Dlatego właśnie ludzie przestają was szanować i już wyrobili sobie zdanie o waszych artykułach.
artur_wu
ładnie podsumowane, podpisuję się pod tym

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki