REKLAMA

Depresja pracowników to dla gospodarki koszt 325 mln zł rocznie [Badanie]

2022-02-26 06:00
publikacja
2022-02-26 06:00

Ponad 61 proc. Polaków ocenia, że ma oznaki depresji - wynika z badania sondażowego przekazanego PAP przez UCE Research. Straty dla gospodarki wywołane absencją pracowników w depresji sięgają 325 mln zł rocznie - podali autorzy badania.

Depresja pracowników to dla gospodarki koszt 325 mln zł rocznie [Badanie]
Depresja pracowników to dla gospodarki koszt 325 mln zł rocznie [Badanie]
fot. Pixel-Shot / / Shutterstock

Z najnowszego badania UCE Research i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 61,4 proc. badanych oceniło, że występują u nich oznaki depresji. Zdaniem autorów jest to fatalna wiadomość dla gospodarki, ponieważ przekłada się na niską produktywność i częstą nieobecność w pracy.

Jak podał Michał Pajdak z zarządu platformy ePsycholodzy.pl, tylko w 2020 roku zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań były powodem 27,6 mln dni absencji pracowniczych w Polsce, co stanowiło 10,8 proc. ogółu wszystkich rejestrowanych nieobecności. "Zwolnienia lekarskie z ww. powodów są dłuższe od przeciętnych, bo trwają średnio 19 dni roboczych. Zakładając średnią pensję i koszty pracy ponoszone przez pracodawców, można stwierdzić, że absencje wynikające ze wskazanych zaburzeń kosztują łącznie gospodarkę ok. 1,11 mld zł rocznie" - podał.

Wskazał, że biorąc pod uwagę jedynie ujawnione przypadki epizodów i zaburzeń depresyjnych nawracających, koszt ten sięga 325 mln zł rocznie. "Już kilka lat temu WHO oceniło, że przez depresję światowa gospodarka traci rocznie bilion dolarów utraconej produktywności" - przypomniał.

Z badania wynika, że zdecydowanie najczęściej wskazywanym objawem zaburzeń depresyjnych jest uczucie zmęczenia i braku energii. Ten problem zgłasza aż 37,7 proc. Polaków. Zdaniem ekspertów to negatywnie wpływa na efektywność pracy, prowadzi też do większej liczby popełnianych błędów i w zasadniczy sposób utrudnia współpracę w zespołach. "Zmęczony i przygnębiony pracownik popełnia błędy i ma problemy z koncentracją oraz komunikacją. W niektórych branżach, m.in. w budownictwie, kolejnictwie czy transporcie, może to wręcz prowadzić do śmiertelnych skutków" - tłumaczy Pajdak.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że uczucie zmęczenia i braku energii dotyczy przede wszystkim osób w wieku 36-55 lat. W tej grupie prawie 41 proc. respondentów tak wskazało. Nieco mniej (40,4 proc.) było w grupie wiekowej 18-22 lat, wśród respondentów w wieku 56-80 lat było to 32 proc. wskazań.

Wśród kolejnych objawów depresji respondenci wymienili obniżenie nastroju (28,6 proc.), zaburzenia snu (28,5 proc.), osłabienie koncentracji i uwagi – 18,8 proc., pesymistyczne widzenie przyszłości (16,5 proc.), niską samoocenę i małą wiarę w siebie (16,4 proc.), a także brak satysfakcji z lubianych wcześniej czynności (13,3 proc.). Według eksperta w przypadku rozpoznania ww. objawów choroby kluczowe jest natychmiastowe kierowanie pracowników do specjalistów.

Dodał, że 41,5 proc. respondentów, którzy wskazali konkretne objawy depresji miało je już przed pandemią, 46,8 proc nie stwierdziło ich wcześniej u siebie, z kolei 11,7 proc. nie potrafiło tego określić.

W ocenie Pajdaka pandemia wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników. "Nowa rzeczywistość i ciągły stan zagrożenia może prowadzić do depresji. Wystarczy wskazać przejście na pracę zdalną, co spowodowało ograniczenie kontaktów międzyludzkich, z drugiej strony zatarcie granicy między czasem wolnym a pracą" - zaznaczył.

Jak dodał, należy przewidywać, że ten problem będzie narastał.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-7 lutego 2022 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) UCE Research i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl w grupie 1040 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu. Respondentów pytano o to, czy mają przynajmniej 1 lub więcej z 10 wymienionych objawów od minimum 2 tygodni.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sionwo
jeśli ktoś ma uczucia typu depresja to znak że czas przestać się zmuszać do robienia tego co się robi i zmienić styl życia na dopasowany do siebie

czyli nie katować się systemową pseudonauką zwaną psychiatrią, nie ćpać prochów, bo zażywanie psychotropów aby normalnie żyć to jest definicja uzależnienia od narkotyków i tym bardziej
jeśli ktoś ma uczucia typu depresja to znak że czas przestać się zmuszać do robienia tego co się robi i zmienić styl życia na dopasowany do siebie

czyli nie katować się systemową pseudonauką zwaną psychiatrią, nie ćpać prochów, bo zażywanie psychotropów aby normalnie żyć to jest definicja uzależnienia od narkotyków i tym bardziej nie robić niczego tylko po to żeby wrócić do stylu życia który już raz do załamania doprowadził

wszelkiego typu kariery w korpo to styl życia dostosowany do lewackiego neurotypu osobowości "jestem co się opłaca"

ludzie tradycyjnego neurotypu "myślę więc jestem" będą cierpieć ból egzystencji żyjąc w lewackich dystopiach

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki