REKLAMA

Dalsze podwyżki cen mieszkań w dużych miastach na horyzoncie

Marcin Kaźmierczak2023-06-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-14 06:00

Po podwyżkach średnich cen transakcyjnych mieszkań w I kw. 2023 r. w największych polskich miastach, z dalszymi wzrostami możemy mieć do czynienia także w drugim kwartale – taki wniosek można wysnuć z najnowszego odczyt indeksu urban.one. Wpływ na wzrost cen ma mieć ograniczana podaż przed deweloperów, rosnące koszty budowy oraz oczekiwany przez rynek „bezpieczny kredyt 2 proc.”

Dalsze podwyżki cen mieszkań w dużych miastach na horyzoncie
Dalsze podwyżki cen mieszkań w dużych miastach na horyzoncie
/ Shutterstock

W kwietniu 2023 r. odczyt indeksu urban.one przygotowywanego dla największych polskich miast przez Cenatorium dla Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” wyniósł 121,4 pkt. i był o 0,74 pkt. wyższy niż w marcu i jednocześnie o 3,51 pkt. wyższy niż rok wcześniej.

Bankier.pl

Odczyt indeksu znalazł się na najwyższym poziomie w jego historii, po raz pierwszy przekraczając 121 pkt. Kwiecień był piątym miesiącem z rzędu ze wzrostem, co mogłoby sugerować, że również drugi kwartał 2023 r., podobnie jak pierwsze trzy miesiące 2023 r., przyniesie wzrost średnich kwot płaconych za mieszkania w Polsce.

„Bezpieczny kredyt 2 proc. ożywi rynek”

Zdaniem Tomasza Narkuna, eksperta rynku nieruchomości, rynek obecnie wyczekuje na start rządowego programu wprowadzającego „bezpieczny kredyt 2 proc.”.

– Gdyby nie kredyt 2%, który wchodzi w życie w lipcu, to rynek wyglądałby troszeczkę inaczej. Jest to bez wątpienia dopalacz na rynku nieruchomości i takie wlanie optymizmu do deweloperów, pośredników i wszystkich uczestników rynku – zauważył niedawno Tomasz Narkun w rozmowie z Krzysztofem Kolanym podczas Konferencji WallStreet27.

Optymizm potencjalnych klientów chcących posiłkować się kredytem hipotecznym może powodować również wychodząca w ostatnich miesiącach z ubiegłorocznego dołku zdolność kredytowa. Jak w najnowszym artykule pisze Michał Kisiel, analityk Bankier.pl, „na hipotecznym rollercoasterze” pojawiła się mała górka”.

Tymczasem jeszcze w tym tygodniu, najprawdopodobniej we wtorek, Komisja Nadzoru Finansowego wyda nową rekomendację, która otworzy drogę do wyliczania zdolności kredytowej klientów w oparciu o wysokość raty już po dopłacie.

Rosną koszty, spada podaż

Przyszłe podwyżki średnich cen transakcyjnych mogą wynikać także z ręcznego sterowania podażą przed deweloperów. Po marcowym powiewie wiosny, w kwietniu na placach budów nie było już śladu. Deweloperzy ruszyli wówczas z budową jedynie 6981 mieszkań, co oznaczało spadek o 37,1 proc. w ujęciu rocznym. Względem kwietnia 2021 r. nowych budów było z kolei mniej o blisko 54 proc. Wyłączając kwiecień 2020 r., był to najgorszy czwarty miesiąc roku od dziewięciu lat.

Kwiecień przyniósł także wzrost cen materiałów budowlanych. Jak zauważa Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium, te w kwietniu były wyższe średnio o 8 proc. niż przed rokiem.

– Podrożała większość materiałów budowlanych, najmocniej cement i wapno. Spadły za to ceny drewna, płyt OSB czy izolacji termicznych – wylicza Małgorzata Wełnowska.

Ceny mieszkań wolniejsze od inflacji

Średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych, przynajmniej te zanotowane w I kw. 2023 r. w największych polskich miastach, rosły jednak w ujęciu rocznym nadal wolniej niż indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI).

– Wzrosty cen mieszkań nie są one w stanie pokonać wysokiej inflacji. Nawet pomimo tego, iż lokowanie nadwyżek finansowych na rynku mieszkaniowym nie jest jednoznaczne z uzyskaniem wysokiej rentowności z takiej inwestycji, to chętnych do nabywania lokali mieszkalnych w celach inwestycyjnych nie brakuje. Największy popyt dotyczy mieszkań małych, czyli jedno- i dwupokojowych, które traktowane są jako najlepsze dobro inwestycyjne. Takie lokale zarówno łatwo wynająć jak i sprzedać. Również osoby nabywające na własne potrzeby ze względu na wysokie ceny całkowite bardziej zainteresowane są mniejszymi metrażami – twierdzi Małgorzata Wełnowska.

Jak dodaje, inwestujący w nieruchomości poszukują najczęściej mieszkań położonych w centralnych częściach miast, w pobliżu uczelni czy zagłębi biurowych. Kupujący na własne potrzeby koncentrują swoje poszukiwania najczęściej w bardziej oddalonych od centrum a tym samym tańszych lokalizacjach.

W kwietniu obniżyła się za to wartość indeksu urban.one liczonego dla całej Polski (107,59 pkt i -0,38 pkt. m/m) jak i Warszawy (118,77 pkt. i -0,74 pkt. m/m). W przypadku stolicy od pół roku odczyt indeksu oscyluje wokół 119 pkt.

Wzrósł i to aż o 1,32 pkt. w ujęciu miesięcznym, za to odczyt indeksu urban.one prezentującego sytuację na rynku działek budowlanych. Tam, jak pisaliśmy niedawno, do głosu ponownie wróciły podwyżki.

Wzrosty średnich cen transakcyjnych działek budowlanych wróciły do porządku dziennego po trwającej pół roku przerwie. Spadki notowane zwłaszcza w drugiej połowie 2022 r. sprawiły jednak, że na niektórych rynkach wciąż za grunty budowlane (w przeliczeniu na mkw.) płacono przeciętnie mniej niż rok wcześniej.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
jsunday
Hahahahahhahaa, przyszłe podwyżki mogą wynikać...
Czyli nie wiadomo co będzie, ale gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem...

Może Bankier zna numery Totolotka i się podzieli? ;-)
Jeżeli to ma być poważny portal to ktoś upadł na głowę.


"Przyszłe podwyżki średnich cen transakcyjnych mogą wynikać
Hahahahahhahaa, przyszłe podwyżki mogą wynikać...
Czyli nie wiadomo co będzie, ale gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem...

Może Bankier zna numery Totolotka i się podzieli? ;-)
Jeżeli to ma być poważny portal to ktoś upadł na głowę.


"Przyszłe podwyżki średnich cen transakcyjnych mogą wynikać także z ręcznego sterowania podażą przed deweloperów"
mark234
Pamietam twoje wpisy w 2020 jakie to spadki miały być od tamtej pory ceny poszło 50% do góry a ty dalej pisz i mieszkaj u mamusi.
zgadujzgadula
Nie było mnie przez moment. Przepraszam. Możecie Państwo być zagubieni w natłoku tych informacji o bogaceniu bez pracy w postaci kupno kwadratu i czekanie na wyższa cenę. Akurat w tym przypadku czas będzie płynąc odwrotnie proporcjonalnie czyli bardzo wolno, a wyimaginowany zysk i tak zje inflacja i ciągły ogólny wzrost cen .Więc Nie było mnie przez moment. Przepraszam. Możecie Państwo być zagubieni w natłoku tych informacji o bogaceniu bez pracy w postaci kupno kwadratu i czekanie na wyższa cenę. Akurat w tym przypadku czas będzie płynąc odwrotnie proporcjonalnie czyli bardzo wolno, a wyimaginowany zysk i tak zje inflacja i ciągły ogólny wzrost cen .Więc moja rada szukajcie możliwości kreowania i zmieniają rzeczywistości nie zaś followingu .Pieniądz leży na nie utartych ścieżkach..
andregru
"informacji o bogaceniu bez pracy w postaci kupno kwadratu" ależ to jest możliwe szczególnie po wyroku TSUE gdzie kupiony dom , mieszkanie dostaniesz gratis z zwrotem kredytu .
zgadujzgadula odpowiada andregru
Sluszny wyrok za krzywdy psychiczne ludzi ktorzy po prostu wzieli kredyt i chcieli gdzies mieszkac i soczysty nokout dla bankduperow. Ciebie moze boli ze sie nie zalapales .Uwierz ci ludzie przez 10tki lat wbijali zeby w sciane zasuwali na kilka etatow i zadna kasa tu nie wynagrodzi stres ktory musieli przejsc.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Deweloper płaci deweloper wymaga :)
velazquez
Nie znam metodologii, jaką przyjmuje „urban.one” dla swojego indeksu, ale z zamieszczonego wykresu wynika, że najnowszy jego odczyt dla zbioru „Polska” jest w okolicach wartości z przełomu drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku. Czyli… czyżbyśmy według serwisu urban.one, „cofnęli” się z cenami nieruchomości w całej Polsce (średnia?Nie znam metodologii, jaką przyjmuje „urban.one” dla swojego indeksu, ale z zamieszczonego wykresu wynika, że najnowszy jego odczyt dla zbioru „Polska” jest w okolicach wartości z przełomu drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku. Czyli… czyżbyśmy według serwisu urban.one, „cofnęli” się z cenami nieruchomości w całej Polsce (średnia?) praktycznie do poziomów sprzed 2 lat?

Biorąc pod uwagę powyższe, tytuł niniejszego artykułu na bankier.pl, mógłby równie dobrze brzmieć:
„Dalsze spadki cen nieruchomości w Polsce na horyzoncie”.
Ale rozumiem, że trzymanie „narracji” jest ważne, tym bardziej jeśli chcemy „wlać optymizm (…) do wszystkich uczestników rynku”, jak mawiają… niektórzy jego uczestnicy. XD

Nie ma co ukrywać, że ten „optymizm” jest szczególnie widoczny w przypadku programu „BK2%”… przynajmniej w formie „deklaratywnej”, bo raczej ciężko oczekiwać, że będzie faktycznym „dopalaczem”. Bo jakże by mógł być? Słowem wyjaśnienia:
W 2021 roku udzielono ponad 250 tys. kredytów (przy rekordowo niskich stopach procentowych: 0,10%, obecnie 6,75%). W 2022 roku ok. 125 tys. Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego dodatkowe 0-40 tys. kredytów „2%” rocznie, nie zmieni istotnie sytuacji, szczególnie że będą dotyczyć zakupów z rynku pierwotnego, wtórnego i na budowę domu (efekt będzie „rozwodniony”).
Tym bardziej, że 2021 i 2022 roku rozpoczęto odpowiednio budowę: 277 tys. i 200 tys. mieszkań. Więc jest to wielokrotnie więcej, niż roczny wolumen z tego programu…a gdzie jeszcze w tym wszystkim cały rynek wtórny?

Ten program w dłuższej perspektywie będzie miał wpływ przede wszystkim na rynek najmu (zmniejszy rentowność). Bo jeśli każdego roku, popyt na najem będzie malał o do 40 tys. jednostek, to już jednak coś znaczy – zwłaszcza w kontekście zakończenia działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, co „za jakiś czas” powinno nastąpić i zwolnić sporo lokali mieszkalnych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
obajtek_bez_majtek
bida to wołali na ciebie, gdy byłeś mały, stąd kompleksy i wyśmiewanie innych, mały człowieku

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki