Czy płaca minimalna powinna (szybko) pójść w górę? [Sonda]

Na blisko miesiąc przed wyborami parlamentarnymi trwa licytacja na przedwyborcze obietnice. Partia rządząca zapowiada raptowny wzrost płacy minimalnej. Taki ruch może mieć jednak szeroko zakrojone konsekwencje ekonomiczne. Z drugiej strony społeczeństwo liczy na wzrost wynagrodzeń. W dzisiejszej sondzie pytamy naszych czytelników: czy pensja minimalna powinna być zwiększana w zapowiadany sposób?

Z obecnych 2250 zł do 3000 zł na koniec 2020 r. i 4000 zł na koniec 2023 r. - zapowiedzią takiej podwyżki płacy minimalnej Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do wyborczego pojedynku, który już 13 października. Jedni cieszą się na zapowiedzi szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, drudzy przestrzegają przed gospodarczymi konsekwencjami takich zmian.

Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do artykułu
Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do artykułu (Bankier.pl)

O argumentach za i przeciw w szczegółach pisze dzisiaj redaktor Michał Żuławiński w artykule "Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne". Warto przytoczyć choćby kilka "za" i "przeciw" podnoszeniu płacy minimalnej:

  • [za] wzrost poziomu życia najbiedniejszych i ograniczenie nierówności dochodowych,
  • [za] wzrost wydatków konsumpcyjnych, które nakręcają gospodarkę,
  • [za] wyższe wpływy do budżetu państwa,
  • [przeciw] inflacja - większa dostępność produktów i usług dla większej grupy osób to potencjalny wzrost cen,
  • [przeciw] wyższe koszty funkcjonowania i trudniejsza sytuacja dla przedsiębiorców-pracodawców,
  • [przeciw] wyższe koszty pracy zmuszą pracodawców do szybszej automatyzacji poprzez maszyny/roboty.

Biorąc pod uwagę różne, szeroko zakrojone konsekwencje płacy minimalnej i jej podwyższania, chcemy zapytać o Waszą opinię. Czy płaca minimalna ma w Polsce rację bytu? I czy zapowiadane tempo podwyżki jest dobrą decyzją? Jeśli nie widzisz sondy poniżej, przejdź bezpośrednio do pytania pierwszego tutaj i drugiego tutaj.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 25 mick63

Odnośnie komentarza iz przedsiębiorcy myślą tylko o sobie kosztem innych
Z własnego doświadczenia nie znam pracownika który myśli o firmie a nie o sobie. Zrobić wszystko na odwal,najniższym wysiłkiem i do domu. Nie rzadko przy okazji coś ukrasc. Żadna pensja was nie zadowoli, zawsze będzie coś... A to za ciężko. Za długo za zimno za ciepło itd. jesteście gorsi jak przedsiębiorcy poniewaz nie jesteście w stanie zaryzykować i zrobić coś aby żyło się wam lepiej. tylko narzekacie. Na jakąkolwiek formę aktywności w postaci otwarcia własnej działalności 1000 wymówek i rozpoczynanie tematu od wyszukiwania sobie problemow aby finalnie stwierdzić że to na pewno się nie uda
Oto i cała mentalność pracownika. Trzeba było się kształcić, zostać informatykiem, adwokatem lub inną osobą z dobrze płatnym zawodem. Jeżeli masz tylko zawodówkę. Niewiele potrafisz to siedź cicho i bierz co daja. Problem a właściwie wasza deska ratunku jest obecna władza która chce zostać u koryta na kolejną kadencję za wszelką cenę. Tyle w temacie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 24 mick63

Tak się składa że rząd nie dolozy złamanego grosza do płacy minimalnej. Wszystko pójdzie z kieszeni przedsiębiorcy mało tego rząd zwiększy sobie znacząco wpływy z tytułu ZUS.

! Odpowiedz
8 14 marekzu

Skoro rząd finansuje wysokie płace i emerytury górnikom z państwowego sektora, to nie widzę powodu aby nie mogło finansować przynajmniej minimalnej płacy reszcie społeczeństwa .

! Odpowiedz
12 10 glos_rozsadku

Takie pytania pokazują tylko ile jest na bankierze ludzi pracujących za minimalną, bo każdy w tym przypadku głosuje pod siebie. Ekonomiści powinni o tym decydować a nie lud.

! Odpowiedz
0 16 hairy_portier

Biedronka już dzisiaj ogłasza, że płacą od 3150 do 4000 zł.

! Odpowiedz
30 106 najmadrzejszy

Dlaczego politycy PiS mowia, ze Oni podniosa min wynagrodzenie ? Maja Oni firmy i podniosa swoim pracownikom ?

! Odpowiedz
69 61 arfeneusz

Pracodawca sam z siebie nie chciał podnieść pensji, więc trzeba mu pomóc

! Odpowiedz
31 99 czajos odpowiada arfeneusz

Tak właśnie działa socjalizm. Czyli wydawanie cudzych pieniędzy, które prędzej czy później się skończą.

! Odpowiedz
27 25 arfeneusz odpowiada czajos

feudalizm z kolei działa tak, że się wyzyskuje pracownika. Feudalizm upadł, zastąpił go socjalizm, dążymy do kapitalizmu, przypominam. Poszukaj różnic między tymi systemami

! Odpowiedz
12 11 gbkrk odpowiada arfeneusz

Chłopie co ty wiesz o feudalizmie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil