REKLAMA

Czy płaca minimalna powinna (szybko) pójść w górę? [Sonda]

2019-09-11 10:30
publikacja
2019-09-11 10:30
Czy płaca minimalna powinna (szybko) pójść w górę? [Sonda]
Czy płaca minimalna powinna (szybko) pójść w górę? [Sonda]
/ Bankier.pl

Na blisko miesiąc przed wyborami parlamentarnymi trwa licytacja na przedwyborcze obietnice. Partia rządząca zapowiada raptowny wzrost płacy minimalnej. Taki ruch może mieć jednak szeroko zakrojone konsekwencje ekonomiczne. Z drugiej strony społeczeństwo liczy na wzrost wynagrodzeń. W dzisiejszej sondzie pytamy naszych czytelników: czy pensja minimalna powinna być zwiększana w zapowiadany sposób?

Z obecnych 2250 zł do 3000 zł na koniec 2020 r. i 4000 zł na koniec 2023 r. - zapowiedzią takiej podwyżki płacy minimalnej Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do wyborczego pojedynku, który już 13 października. Jedni cieszą się na zapowiedzi szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, drudzy przestrzegają przed gospodarczymi konsekwencjami takich zmian.

fot. / / Bankier.pl

O argumentach za i przeciw w szczegółach pisze dzisiaj redaktor Michał Żuławiński w artykule "Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne". Warto przytoczyć choćby kilka "za" i "przeciw" podnoszeniu płacy minimalnej:

  • [za] wzrost poziomu życia najbiedniejszych i ograniczenie nierówności dochodowych,
  • [za] wzrost wydatków konsumpcyjnych, które nakręcają gospodarkę,
  • [za] wyższe wpływy do budżetu państwa,
  • [przeciw] inflacja - większa dostępność produktów i usług dla większej grupy osób to potencjalny wzrost cen,
  • [przeciw] wyższe koszty funkcjonowania i trudniejsza sytuacja dla przedsiębiorców-pracodawców,
  • [przeciw] wyższe koszty pracy zmuszą pracodawców do szybszej automatyzacji poprzez maszyny/roboty.

Biorąc pod uwagę różne, szeroko zakrojone konsekwencje płacy minimalnej i jej podwyższania, chcemy zapytać o Waszą opinię. Czy płaca minimalna ma w Polsce rację bytu? I czy zapowiadane tempo podwyżki jest dobrą decyzją? Jeśli nie widzisz sondy poniżej, przejdź bezpośrednio do pytania pierwszego tutaj i drugiego tutaj.

Malwina Wrotniak

O płacy minimalnej przeczytaj też:

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (31)

dodaj komentarz
mick63
Odnośnie komentarza iz przedsiębiorcy myślą tylko o sobie kosztem innych
Z własnego doświadczenia nie znam pracownika który myśli o firmie a nie o sobie. Zrobić wszystko na odwal,najniższym wysiłkiem i do domu. Nie rzadko przy okazji coś ukrasc. Żadna pensja was nie zadowoli, zawsze będzie coś... A to za ciężko. Za długo za zimno
Odnośnie komentarza iz przedsiębiorcy myślą tylko o sobie kosztem innych
Z własnego doświadczenia nie znam pracownika który myśli o firmie a nie o sobie. Zrobić wszystko na odwal,najniższym wysiłkiem i do domu. Nie rzadko przy okazji coś ukrasc. Żadna pensja was nie zadowoli, zawsze będzie coś... A to za ciężko. Za długo za zimno za ciepło itd. jesteście gorsi jak przedsiębiorcy poniewaz nie jesteście w stanie zaryzykować i zrobić coś aby żyło się wam lepiej. tylko narzekacie. Na jakąkolwiek formę aktywności w postaci otwarcia własnej działalności 1000 wymówek i rozpoczynanie tematu od wyszukiwania sobie problemow aby finalnie stwierdzić że to na pewno się nie uda
Oto i cała mentalność pracownika. Trzeba było się kształcić, zostać informatykiem, adwokatem lub inną osobą z dobrze płatnym zawodem. Jeżeli masz tylko zawodówkę. Niewiele potrafisz to siedź cicho i bierz co daja. Problem a właściwie wasza deska ratunku jest obecna władza która chce zostać u koryta na kolejną kadencję za wszelką cenę. Tyle w temacie.
mick63
Tak się składa że rząd nie dolozy złamanego grosza do płacy minimalnej. Wszystko pójdzie z kieszeni przedsiębiorcy mało tego rząd zwiększy sobie znacząco wpływy z tytułu ZUS.
marekzu
Skoro rząd finansuje wysokie płace i emerytury górnikom z państwowego sektora, to nie widzę powodu aby nie mogło finansować przynajmniej minimalnej płacy reszcie społeczeństwa .
glos_rozsadku
Takie pytania pokazują tylko ile jest na bankierze ludzi pracujących za minimalną, bo każdy w tym przypadku głosuje pod siebie. Ekonomiści powinni o tym decydować a nie lud.
hairy_portier
Biedronka już dzisiaj ogłasza, że płacą od 3150 do 4000 zł.
najmadrzejszy
Dlaczego politycy PiS mowia, ze Oni podniosa min wynagrodzenie ? Maja Oni firmy i podniosa swoim pracownikom ?
arfeneusz
Pracodawca sam z siebie nie chciał podnieść pensji, więc trzeba mu pomóc
czajos odpowiada arfeneusz
Tak właśnie działa socjalizm. Czyli wydawanie cudzych pieniędzy, które prędzej czy później się skończą.
arfeneusz odpowiada czajos
feudalizm z kolei działa tak, że się wyzyskuje pracownika. Feudalizm upadł, zastąpił go socjalizm, dążymy do kapitalizmu, przypominam. Poszukaj różnic między tymi systemami
gbkrk odpowiada arfeneusz
Chłopie co ty wiesz o feudalizmie

Powiązane: Wybory parlamentarne 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki