REKLAMA

Politycy obrazili się na małe firmy?

Ignacy Morawski2019-09-10 10:05założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-09-10 10:05

Znaleźliśmy się chyba w przełomowym momencie na ścieżce rozwoju polskiej gospodarki. Hołubione małe firmy znalazły się pod presją polityczną. Najważniejsi politycy wprost przyznają, że gwałtowna podwyżka płacy minimalnej, o której pisałem wczoraj, ma być bodźcem do skończenia z modelem rozwoju opartym o niskie płace. To są wprost słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

A przecież model rozwoju oparty o niskie płace cechuje niewątpliwie częściej firmy małe niż duże – tam się płaci mniej, tam jest więcej nieefektywności, mniej inwestycji. Nieprzypadkowo niektórzy ekonomiści interpretują radykalną podwyżkę płacy minimalnej jako próbę wymuszenia konsolidacji w sektorze przedsiębiorstw, czyli bodziec do łączenia się małych firm.

/ YAY Foto

Wygląda to tak, jakby politycy obrazili się na małe firmy. Jakby te nie spełniały ich marzeń o wielkim „pchnięciu inwestycyjnym”. Wystarczy zresztą spojrzeć na dane, które pokazuję poniżej. Inwestycje w przeliczeniu na pracownika w firmach zatrudniających od 10 do 49 osób były w 2018 r. niższe niż w 2007 r. Przez ponad 10 lat małe firmy zredukowały inwestycje (!!!). W tym samym czasie inwestycje w przeliczeniu na pracownika w firmach zatrudniających powyżej 49 osób wzrosły o niemal jedną czwartą (też mało, ale więcej).

Inwestycje w przeliczeniu na pracownika (dane w zł) / SpotData

Te dane można interpretować oczywiście różnie. Możliwe jest, że jest w tym trochę iluzji statystycznej. W miarę upływu czasu w grupie małych firm zostają tylko te, które są mało efektywne, czyli też te, które mniej inwestują. Te bardziej dynamiczne szybciej awansują do grupy większych firm i dlatego statystyki pokazują słabe wyniki inwestycyjne w niższej grupie. Ale wątpię, czy to jest całe wyjaśnienie obserwowanej dywergencji inwestycyjnej między grupą małych i grupą większych firm. Bazując na różnych analizach, można dojść do wniosku, że w Polsce istnieją bariery, które blokują rozwój małych firm – mogą to być utrudnienia w dostępie do finansowania, może być niepewność systemu podatkowego i duża skala szarej strefy, może to też być transformacja rynku pracy i problem z dostępem do pracowników (w Polsce od kilku lat trwa recesja demograficzna, spada liczba osób w wieku produkcyjnym).

Wróćmy do polityków. Ci wymarzyli sobie, że osiągniemy w Polsce bardzo wysoką stopę inwestycji. Słynny plan Morawieckiego zakładał, że udział inwestycji w PKB sięgnie 25 proc. (teraz wynosi ok. 19 proc.). Ich oczkiem w głowie były polskie MiŚe, czyli małe i średnie firmy kontrolowane przez krajowy kapitał – to one miały więcej inwestować. Ale klops. Nie inwestują. Więc teraz zamiast marchewki, czyli różnych ulg podatkowych i zachęt inwestycyjnych, nadchodzi kijek – potężna podwyżka płacy minimalnej, reklamowana jako zachęta do inwestowania w automatyzację. I pewnie część firm tak zareaguje. Ale wątpię, czy będzie to proces szybki i masowy. Rozwój gospodarczy to proces polegający na nauce, a ta trwa długo. Dziecku w trzeciej klasie nie każe się zdawać egzaminu szóstoklasisty i tak samo nie da się na małych firmach wymusić gwałtownej i szybkiej transformacji.

Może to nie firmy popełniły błędy, tylko politycy? Może po prostu źle definiowali instrumenty służące wsparciu tych firm? Popełniali błędy w polityce gospodarczej, nie widzieli efektów, a teraz sięgają po radykalne metody?

Jeżeli problemem jest w Polsce dostęp do finansowania, to nie można zarzynać rynku kapitałowego. Jeżeli problemem jest niepewność systemu podatkowego, to nie można gwałtownie dokręcać śruby kontroli podatkowych (patrz słynne interpretacje wsteczne prawa podatkowego, gdy firmy posiadające interpretacje podatkowe są zmuszane do dopłaty podatków). A jeżeli problemem jest dostępność pracowników, to nie można tak radykalnie podnosić płacy minimalnej, która wypchnie z rynku pracy część pracowników, a część przesunie do najbardziej efektywnych firm, odcinając mniej efektywnym firmom do nich dostęp.

Generalnie polityka nastawiona na bodźce do podnoszenia efektywności jest bardzo Polsce potrzebna. Nie było jej do tej pory. Koncentrowano się na mało efektywnych ulgach dla małych firm, a nie na bodźcach do wspierania najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw. Ale jeżeli nie da się wwiercić śruby w ścianę, to może trzeba zamienić wiertło, a nie traktować ją młotem pneumatycznym.

Mam wrażenie, że politycy "strzelili focha" na małe firmy. A z fochów rzadko wychodzi coś dobrego.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (82)

dodaj komentarz
wataha
Hasło na dzisiaj; bić kułaka, niech lud się cieszy że w końcy wzięto się za wyzyskiwaczy, którzy płącą za nisko, każą pracować i jeszcze płacą zaledwie 50% podatki na urzędasów i polityczne łajzy
marianpazdzioch
Jakiego znowu focha? Od polityków gorsi są tylko ludzie, którzy męczą dzieci. Jest to zwykła kiełbasa wyborcza. Kolejna porcja.
r4k
Kogoś trzeba złupić aby dać kasę wyborcom/żebrakom. Duże firmy mogłyby uciec z Polski, a małe nie mogą muszą przyjąć cios lub upaść.
search
99% przedsiebiorcow nie glosuje i nie popiera PIS, tak wiec PIS ich je.....Sa to ludzie co maja praktyczne podejscie do zycia i biznesu. Ideologia jest w pis a sercem sekta.
mick63
DOKŁADNIE!!!! Po co pomagać przedsiębiorcom skoro ich jest znacznie mniej niż roboli. Dzięki przedsiębiorcom wyborów się nie wygra ale szarej masie tylko dlaczego te s.....y robią to za pieniądze przedsiębiorców??? Złodziejstwo!!!!
specjalnie_zarejestrowany2
I bach łapki w dół od pis-trolli opłacanych z naszych podatków.
karbinadel
Sprawa jest znacznie prostsza niż się wydaje. To walka ideologiczna. PiS chce mieć kontrolę nad maksymalnie dużą liczbą obywateli. A najbardziej zależni od władzy są ci, którzy pracują na etatach lub są zasiłkach. Zaś mali przedsiębiorcy są niezależni finansowo od rządu - więc trzeba ich systematycznie eliminować.Sprawa jest znacznie prostsza niż się wydaje. To walka ideologiczna. PiS chce mieć kontrolę nad maksymalnie dużą liczbą obywateli. A najbardziej zależni od władzy są ci, którzy pracują na etatach lub są zasiłkach. Zaś mali przedsiębiorcy są niezależni finansowo od rządu - więc trzeba ich systematycznie eliminować. Drogi są dwie: zniechęcanie poprzez nakładanie coraz bardziej absurdalnych obowiązków biurokratycznych, oraz walenie po kieszeni
bt5
Do psokal. No nie jestem fanem bolszewików. Tylko przytaczam fakty historyczne. Że średnimi gospodarstwami nazywanymi kułackimi było tak że ani nie płaciły wynagrodzeń ani nie robiły produkcji towarowej. Za to oczekiwały dostaw towarów przemysłu państwowego po cenach urzędowych a swoją skromną produkcję sprzedawały Do psokal. No nie jestem fanem bolszewików. Tylko przytaczam fakty historyczne. Że średnimi gospodarstwami nazywanymi kułackimi było tak że ani nie płaciły wynagrodzeń ani nie robiły produkcji towarowej. Za to oczekiwały dostaw towarów przemysłu państwowego po cenach urzędowych a swoją skromną produkcję sprzedawały po wygórowanych cenach wolnorynkowych . Tak po prostu było.
1osdg
Inwestować mozna w stabilnym kraju prawa a nie w kaczolandzie gdzie 100 danin + zus+ deklaracje biurokracje zmieniane z dnia na dzień a ceny rosna jak w Wenezueli
piwic
Wymień choć jedną daninę z tych stu, której nie ma w innych krajach Europy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki