REKLAMA

Czesi zdecydowanie podnoszą stopy procentowe

Maciej Kalwasiński2022-02-03 14:30, akt.2022-02-03 15:09analityk Bankier.pl
publikacja
2022-02-03 14:30
aktualizacja
2022-02-03 15:09
Czesi zdecydowanie podnoszą stopy procentowe
Czesi zdecydowanie podnoszą stopy procentowe
fot. Katsiuba Volha / / Shutterstock

Czesi nadal zdecydowanie podnoszą stopy procentowe. Nasi południowi sąsiedzi nie tylko borykają się z uciążliwą, wysoką inflacją konsumencką, ale i gwałtownym wzrostem cen mieszkań. Stanowcze zacieśnienie polityki pieniężnej wspiera koronę, która jest rekordowo silna, m.in. w stosunku do polskiego złotego.

Narodowy Bank Czech podniósł referencyjną stopę procentową do 4,5 proc. z 3,75 proc. O 75 pb. będą również od jutra wyższe stopy lombardowa (5,5 proc.) oraz dyskontowa (3,5 proc.). Decyzja została przyjęta stosunkiem głosów 5 do 2.

Skala podwyżki tym razem okazała się zgodna z konsensusem rynkowym - w poprzednim miesiącu Czesi zaskoczyli rynek bardziej zdecydowanym ruchem - oraz nieco mniejsza niż w grudniu (100 pb.) czy listopadzie (125 pb.) Po sześciu podwyżkach z rzędu stopa referencyjna znalazła się na najwyższym poziomie od 20 lat.

Czesi - podobnie jak Węgrzy - rozpoczęli cykl podwyżek stóp proc. jeszcze w czerwcu. Od tamtej pory podnoszą cenę pieniądza szybciej i bardziej gwałtownie niż Madziarzy (2,9 proc.) czy Polacy (2,25 proc.).

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Warto przypomnieć, że czeskie władze monetarne podnosiły stopy – i to w sposób nieoczekiwany dla rynków – jeszcze w lutym 2020 r., tuż przed uderzeniem w Europę pierwszej fali pandemii. Stopa referencyjna wzrosła wówczas do 2,25 proc. Pandemia sprawiła, że cykl podwyżek szybko przekształcił się w cykl obniżek – ostatecznie w maju ubiegłego roku sprowadzono je do 0,25 proc. Było to więc cięcie głębsze niż w Polsce, gdzie stopy w trakcie pandemii spadły z 1,5 proc. do 0,1 proc., czy na Węgrzech, gdzie sprowadzono je z 0,9 proc. do 0,6 proc.

Podobnie jak inne kraje Czechy zmagają się z wysoką i rosnącą inflacją. Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku wynosiła ona nad Wełtawą 2,8 proc. W grudniu było to już 6,6 proc. Ceny konsumenckie rosną za naszą południową granicą wolniej niż w Polsce (8,6 proc. w XII) czy na Węgrzech (7,4 proc.), ale do gwałtownych podwyżek stóp proc. skłania Pragę drastyczny wzrost cen nieruchomości oraz niższy cel inflacyjny, wynoszący 2 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 punkt procentowy, podczas gdy w przypadku NBP jest to 2,5 proc. +/-1 p. proc., a MNB: 3 proc. +/-1 p. proc.

Jak wynika z danych Eurostatu, od 2015 r. mieszkania w Czechach podrożały o blisko 90 proc., czyli nieco wolniej niż nad Balatonem, gdzie ceny się podwoiły, ale szybciej niż nad Wisłą, gdzie poszły o 50 proc. w górę. Jednak w samym ubiegłym roku ceny mieszań wystrzeliły - w III kwartale rosły w tempie 22 proc. rocznie, najszybciej w Unii Europejskiej.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Wyraźnego wpływu podwyżek stóp na rynek nieruchomości na razie nie widać, nie udaje się wyhamować także cen konsumenckich. Zgodnie z podręcznikiem wpływ zacieśnienia polityki pieniężnej jest jednak wyraźnie odczuwalny przynajmniej po roku. Według najnowszych prognoz Narodowego Banku Czech średnioroczna inflacja ma wynieść 8,5 proc., o blisko 3 p. proc. więcej, niż przewidywano poprzednio. W 2023 r. ma spaść do 2,3 proc. Z drugiej strony, nie widać również negatywnych makroekonomicznych skutków wzrostu ceny pieniądza - stopa bezrobocia (2,2 proc. w listopadzie) pozostaje najniższa w UE, a wzrost PKB w IV kwartale przyspieszył do 3,6 proc., podczas gdy rynek spodziewał się spowolnienia do 2,6 proc. Czeska gospodarka nadal nie odrobiła jednak pandemicznych strat.

Twardsza polityka pieniężna wzmacnia za to czeską walutę. Kurs EUR/CZK zbliżył się ostatnio do 24, czyli najniższego poziomu od 2008 r. Siłę korony widać również w zestawieniu ze złotym - za złotówkę można kupić na rynku forex zaledwie 5,35 korony, podczas gdy w październiku 2020 r. było to ponad 6 koron. Po dzisiejszej decyzji i konferencji prezesa Rusnoka czeska waluta oddała nieco ostatnich wzrostów - po 16:00 kursy EUR/CZK i PLN/CZK rosły o blisko 0,7 proc. W projekcji banku centralnego znalazła się informacja, że CNB przewiduje spadek rynkowych stóp proc. w II połowie bieżącego roku. Z kolei Rusnok zasugerował, że cykl podwyżek stóp mógł się właśnie zakończyć. Waluty pozostawały również pod wpływem decyzji i komunikatu EBC oraz wypowiedzi prezes Christine Lagarde.

Kolejne decyzje o stopach procentowych nadejdą z państw naszego regionu nadejdą w przyszłym tygodniu - 8 lutego zbiorą się polskie władze monetarne, a dzień później - rumuńskie. Analitycy spodziewają się, że RPP również podniesie cenę pieniądza. Rynek oczekuje, że w tym roku stopa referencyjna NBP zostanie podniesiona powyżej poziomu 4 proc.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (87)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
Czesi już w okresie międzywojennym chcieli zostać drugą Szwajcarią. Byli tego bliscy, ale zepsuł ich plany wariat Hitler. Ale nie zapomnieli nauk Masaryka i kontynuują jego plan budowy bogatego państwa przemysłowego z silną walutą i usługami finansowymi. Polska PiS to żałosne kartoflisko w porównaniu z demokratycznymi, nowoczesnymi,Czesi już w okresie międzywojennym chcieli zostać drugą Szwajcarią. Byli tego bliscy, ale zepsuł ich plany wariat Hitler. Ale nie zapomnieli nauk Masaryka i kontynuują jego plan budowy bogatego państwa przemysłowego z silną walutą i usługami finansowymi. Polska PiS to żałosne kartoflisko w porównaniu z demokratycznymi, nowoczesnymi, bogatymi i dobrze zarządzanymi Czechami.
wielblad13
nie jest to prawda... są skorumpowaną niemiecką przybudówką... otwórz oczy i nie karm się ideologią...
jogibeznogi
W 2020 mieli najwyższy deficyt budżetowy w historii więc im wiarygodność kredytowa poszła w dół to teraz podnoszą by nie skończyć jak Rosja Turcja czy Argentyna

Zabawa w przepalanie dewiz w celu trzymania sztywnego kursu własnej waluty jeszcze nikomu się nie udała

Trzeba by mieć parytet papier kruszec 1 do 1 by
W 2020 mieli najwyższy deficyt budżetowy w historii więc im wiarygodność kredytowa poszła w dół to teraz podnoszą by nie skończyć jak Rosja Turcja czy Argentyna

Zabawa w przepalanie dewiz w celu trzymania sztywnego kursu własnej waluty jeszcze nikomu się nie udała

Trzeba by mieć parytet papier kruszec 1 do 1 by waluta była odporna na skoki kursowe spowodowane próbami spekulantów zagranicznych
yardx
No ale co z tego? Czechy to inna gospodarka i inne realia. Nie ma tam kredytow z miennym oprocentowaniem. Tak samo inne warunki panuja na Wegrzech, gdzie hipoteki zostaly zamrozone. Skończcie się więc podniecać i zejdźcie na ziemie.
jpelerj
Ale dzisiaj coś interwencja na EUR/PLN nie wyszła... Chyba kasy brakło, to już wiemy, czemu rząd PIS wycofuje się biegiem ze wszystkich sporów z UE. Ze wszystkiego zrezygnowali.
szprotkafinansjery
Ale się kopytko zagotował :D Te jego posty to czysty szmonces!
dziadekjarek
W końcu oni twierdzą że homoseksualizm to cecha nabyta nie wrodzona
jas2 odpowiada dziadekjarek
Czyżby odkryto gen homoseksualizmu?
xiven
podnoszenie stóp ma średni sens przy absurdzie zmiennych stóp przy kredytach

glapiński podnosząc stopy generuje wzrost podaży pieniądza przez już istniejące kredyty, coś takiego nie dzieje się w ameryce skąd pochodzą podręczniki ekonomii

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki