REKLAMA

Cypryjskie banki zamknięte do czwartku

2013-03-18 08:03
publikacja
2013-03-18 08:03
Cypr "uratowany", obywatele dostaną po kieszeni. Pod naporem UE, IMF i upadającego sektora bankowego, tamtejszy rząd postanowił zagarnąć część oszczędności ludności. Na wyspie trwa wielkie zamieszanie.
OPIS
Hemera / Thinkstock

Decyzją cypryjskich władz, z bankowych depozytów zniknie część środków - stawki podatku wciąż nie zostały ustalone. Dodatkowo rząd zobowiązał się podnieść podatek CIT(z 10% do 12,5%) i zebrać z prywatyzacji 1,4 mld euro. W zamian za to instytucje międzynarodowe pożyczą Cyprowi 10 mld euro. Wszystkie te zabiegi mają na celu sprowadzenie do 2020 r. relacji cypryjskiego długu do PKB poniżej 100%.

Nad warunkami przyjęcia pomocy finansowej cypryjski parlament głosował będzie we wtorek o 17.00. Banki w całym kraju zamknięte będą do czwartku - donosi agencja AP. Na stronie banku centralnego wciąż brak stosownego komunikatu.


Sprawdź jak relacjonowaliśmy sytuację na Cyprze przez cały dzień na żywo:


[22:55] Giełdy na Wall Street rozpoczęły nowy tydzień od spadków, gdyż inwestorzy obawiają się, że pakiet pomocowy dla Cypru, obejmujący obciążenie częścią kosztów ratowania cypryjskich banków ich depozytariuszy, może wywołać kolejną falę kryzysu w strefie euro.


[21:40] Agencja Reutera podaje, że władze tego wyspiarskiego kraju uzyskają więcej elastyczności przy nakładaniu podatku na właścicieli kont bankowych. Według nieoficjalnych informacji, unijni ministrowie finansów zgodzili się, by Cypryjczycy mający na kontach mniej niż 100 tysięcy euro byli chronieni przed podatkiem. Mimo tych ustępstw, obciążenie właścicieli kont bankowych ma przynieść około 5,8 miliarda euro.


[21:10] Portugalczycy mogą spać spokojnie - ich oszczędności są bezpieczne. Takie zapewnienie złożył szef tamtejszego Banku Narodowego. Prezes BdP Carlos Costa wyjaśnił, iż rozwiązanie zastosowane w przypadku Cypru nie zostanie wykorzystane w innych krajach, w tym w Portugalii, która została już objęta programem oszczędnościowym trojki. "Nasi obywatele mogą czuć się spokojni, bezpieczni i pewni" - zapewnił szef Narodowego Banku Portugalii. Podkreślił też, że krajowy system bankowy jest znacznie solidniejszy, niż ten na Cyprze, a sytuacja na wyspie Afrodyty to "problem specyficzny tylko dla tego kraju".


[18:52] Sarah Fenwick, reporterka "Cyprus News Report" donosi, że cypryjski minister finansów potwierdził informację o trwających do czwartku wakacjach bankowych. Jednocześnie jutro rano bankomaty w całym kraju mają zostać uzupełnione, tak aby obywatele mieli dostęp do gotówki.


[18:44] Włochy powinny być następne?

We wczorajszym wywiadzie dla "Handelsblatt", główny ekonomista Commerzbanku i szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką Jörg Krämer stwierdził, że "jednorazowy podatek od aktywów byłby dobrym rozwiązaniem dla Włoch". Zdaniem ekonomisty wystarczyłoby z kont obywateli zabrać 15%, aby relacja włoskiego długu do PKB spadła poniżej krytycznego poziomu 100%.


[18:35] Zawirowania wokół pomocy dla Cypru wyraźnie osłabiły europejską walutę, która jest najtańsza od 3 miesięcy. Najniżej zanotowany dziś kurs wyniósł 1,2882 dolara, podczas gdy jeszcze w piątek jedno euro warte było 1,307 dolara.


[18:32] Jak donoszą cypryjskie media, najnowsza propozycja zakłada zwolnienie z podatku depozytów niższych niż 20 000 euro.

Wciąż są to jednak tylko plotki, oficjalnego stanowiska cypryjskich władz brak.


[18:30] Jednorazowe opodatkowanie złożonych w bankach depozytów, co mam mieć miejsce na Cyprze, nie byłoby w Polsce możliwe - ocenili krajowi eksperci. Ich zdaniem sytuacja Polski jest inna niż Cypru, poza tym nie pozwoliłaby na to konstytucja.


[18:28] Prezydent Portugalii stwierdził, że rozwiązanie cypryjskie otwiera "bardzo niebezpieczną" drogą - donosi Reuters. Zdaniem Aníbala Cavaco Silvy, opodatkowanie depozytów "nie ma sensu", a kiedy skończy się zaufanie do systemu bankowego, to "żaden kraj od tego nie ucieknie".


[18:20] W Rosji jest już pierwsza ofiara zamieszania wokół cypryjskich depozytów. Podczas dzisiejszej sesji akcje spółki Mail.Ru straciły 14,53%. W "grupie ryzyka", czyli w gronie spółek, które rownież mają aktywa na Cyprze, rosyjskie media wymieniają również działające w sektorze finansowym Alfa-Bank, Sberbank, Renaissance Capital Gazprombank, Aton Capital.


[18:13] Pomoc finansowa dla Cypru ma sięgnąć 13 mld euro, co odpowiada ok. połowie cypryjskiego PKB. W przemówieniu z grudnia ubiegłego roku, szef cypryjskiego banku centralnego Panicos Demetriades podkreślił, że pod tym względem jest to drugi największy "bail out w historii". Więcej w relacji do PKB dostała tylko Indonezia w 1997 r.


[18:04] Przewidziany programem ratunkowym podatek ostro skrytykował w poniedziałek szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

"Eurogrupa wraz z cypryjskim rządem muszą znaleźć bardziej sprawiedliwe rozwiązanie niż obciążanie deponentów odpowiedzialnością za lekkomyślne postępowanie banków na Cyprze" - oświadczył.

"Piątkowa propozycja eurogrupy przeczy unijnemu prawu dotyczącemu gwarancji depozytów i otwiera drzwi do niepewności wśród posiadaczy oszczędności w Europie" - dodał.

Verhofstadt uznał, że opodatkowanie deponentów jest niemal "rozbojem w biały dzień", wyraził nadzieję, że "następne 24 godziny przyniosą zasadniczą zmianę".


[18:01] Brytyjski rząd zawiesza wypłacanie świadczeń obywatelom mieszkającym na Cyprze - donosi BBC. Brytyjczycy mieszkający na Cyprze - mogą wskazać inne konto, tak aby ich środki nie zostały objęte podatkiem od depozytów.


[17:58] Szef socjalistów w PE Hannes Swoboda zażądał w poniedziałek "sprawiedliwości i równowagi społecznej" w cypryjskim podatku.

"Pospieszne decyzje, które wywołują niepokój Cypryjczyków, zdestabilizują w jeszcze większym stopniu system bankowy" - oświadczył Swoboda.


[17:50] Zaniepokojenie opodatkowaniem depozytów objętych unijnymi gwarancjami wyraziło europejskie zrzeszenie banków European Banking Federation (EBF).

"Ta decyzja może zaszkodzić małym deponentom i wytworzyć rodzaj niepewności, której nasza gospodarka nie potrzebuje w obecnych okolicznościach" - skomentował szef EBF Guido Ravoet.


[17:39] "USA bacznie przyglądają się wydarzeniom na Cyprze" - powiedział rzecznik Białego Domu. "Silna, stabilna Europa jest w interesie Stanów Zjednoczonych" - dodał.


[17:34] Temat Cypru wywołuje duże emocje także za oceanem, gdzie na dobre zaczął się już nowy dzień. Związek Banków Amerykańskich wydał oświadczenie, w którym informuje, że "sytuacja na Cyprze nie ma żadnego wpływu na depozyty zgromadzone w instytucjach amerykańskich".

W USA gwarancja dla depozytów sięga 250 000 dolarów. Do wczoraj na Cyprze "bezpieczne" były depozyty do 100 000 euro.


[17:20] JPMorgan ostrzega, że jeżeli podatek od depozytów nie zostanie jutro uchwalony, to cena cypryjskich obligacji spadnie do poziomu 70-80 euro, podczas gdy dziś trzeba za nie zapłacić ponad 90.


[17:11] "Ten plan ratunkowy nas zabije" - pisze "Cyprus Mail".

"Prezydent zdecydował się na mniejsze zło, choć niewielu uzna to za jego zasługę. Unia zaproponowała nam 'pakiet ratunkowy', który został zaprojektowany raczej po to, by zniszczyć cypryjską gospodarkę, aniżeli ją podźwignąć" - pisze dziennik.


[17:04] Brytyjski MSZ radzi swoim obywatelom, aby wyjeżdżając na Cypr "mieli dostęp do wielu różnych form płatności".


[16:55] Wciąż nie wiadomo, kto złożył propozycję sięgnięcia po środki obywateli. Nie przyznaje się do tego ani grecki prezydent ani przedstawiciele eurogrupy.


[16:44] System bankowy w Portugalii jest dużo bardziej solidny niż na Cyprze - przekonuje Carlos Costa, szef portugalskiego banku centralnego.


[16:38] 25 marca na Cyprze kolejny dzień wolny od pracy. Brak oficjalnego komunikatu cypryjskiego banku centralnego podsyca pogłoski o tym, że wakacje bankowe mogłyby być wydłużone aż do przyszłego wtorku.


[16:31] Dług publiczny Cypru ciągle rośnie. Prognozy KE nie są optymistyczne.


[16:25] Przypomnijmy, że Cypr chce zebrać z podatku od depozytów 5,8 mld euro. PKB całego kraju wyniosło w ubiegłym roku 15 mld euro, co odpowiada 0,2% PKB całej strefy euro.


[16:18] Według wyliczeń agencji Reutera, posiadacze depozytów większych niż 100 000 euro (tyle obecnie wynosi, przynajmniej w teorii, gwarancja dla depozytów bankowych) w najgorszym wypadku stracą 15,26% swoich środków. Narzędzie do obliczeń znaleźć można tutaj.


[16:09] Cypryjska giełda jutro będzie otwarta - zapewnia jej szef Nondas Metaxas. Najprawdopodobniej obrót akcjami banków będzie jednak zawieszony.


[15:48] Agencja Associated Press poinformowała, że cypryjski bank centralny zadecydował o zamknięciu oddziałów krajowych banków do czwartku włącznie.

Cypryjczycy odzyskają dostęp do swoich pieniędzy dopiero w piątek. Wciąż nie wiadomo jednak, ile środków zostanie z nich zabrane.


[15:44] - Nasze banki są w świetnej kondycji. Ich sytuacji nie da się porównać do ich cypryjskich odpowiedników - powiedział w hiszpańskiej telewizji publicznej minister rolnictwa Miguel Arias Cañete.


[15:39] Cypryjscy demonstranci pytają "Kto następny?"


[15:32] Rzecznik Angeli Merkel Steffen Seibert potwierdził, że niemieckie gwarancje dla depozytów pozostają utrzymane - donosi agencja dpa.


[15:17] Kilka tysięcy ludzi demonstruje przed siedzibą cypryjskiego parlamentu.


[15:12] "Gazprom dementuje pogłoski o rzekomej ofercie udzielenia pomocy cypryjskim bankom w zamian za uzyskanie dostępu do złóż gazu" - czytamy w oświadczeniu państwowej spółki.


[15:05] - Obowiązkiem Unii Europejskiej jest znalezienie rozwiązań, które chroniłyby przeciętnych ludzi - powiedział kanclerz Austrii Werner Faymann w wypowiedzi dla austriackiej agencji informacyjnej APA.


[14:58] Niemiecki "Der Spiegel" dotarł do raportu niemieckiej agencji wywiadowczej BND, wedle którego "unijna pomoc dla Cypru może pomóc rosyjskim oligarchom, którzy na wyspie ulokowali nielegalne dochody". W raporcie znalazły się także oskarżenia wobec cypryjskich władz o umożliwianie prania pieniędzy, czemu służyć miało m.in masowe przyznawanie rosyjskim miliarderom cypryjskich paszportów.


[14:49] Cypryjski rząd ma poparcie 28 z 56 posłów. Montowanie większości wciąż trwa.


[14:39]Cypryjski prezydent rozpoczął rozmowy z ministrami i parlamentarzystami - donosi "Kathimerini". Potwierdza się więc informacja, że przełożenie głosowania w sprawie przyjęcia warunków pomocy finansowej było "grą na czas" ze strony cypryjskich władz.


[14:27] Akcje największych banków otwierają listę spadkowiczów na europejskich giełdach. To pokłosie wydarzeń na Cyprze, gdzie rząd dobrał się do depozytów i zablokował wypłatę pieniędzy z banków - pisze Krzysztof Kolany. Akcje największych banków otwierają listę spadkowiczów na europejskich giełdach.


[14:22] Akcje na hiszpańskiej giełdzie spadły od rana prawie o 3 proc. Zmniejszyła się też rentowność obligacji. Zamieszanie na Cyprze wystraszyło inwestorów w Hiszpanii.


[14:20] Cypr powinien mieć możliwość zmiany stawek podatku, aby lepiej chronić najmniejszych depozytariuszy - napisał na Facebooku francuski minister finansów Pierre Moscovici.


[14:10] Opodatkowanie depozytów to nie jedyny problem Cypryjczyków. W ciągu trzech lat bezrobocie na wyspie podwoiło się. Prognozy Komisji Europejskiej na kolejne lata nie wyglądają optymistycznie.


[14:05] Według raportu opublikowanego przez Moody's 13 marca, obywatele Rosji oraz przedsiębiorstwa i banki z tego kraju mają na Cyprze aktywa o wartości 31 mld euro.


[13:55] Kontrowersyjne warunki pomocy dla Cypru mogą doprowadzić do "upadku zaufania" wśród banków i obywateli - powiedział premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, podaje "The Standard". Były szef eurogrupy ze stanowiska ustąpił w styczniu tego roku, wobec czego pomoc dla Cypru jest pierwszym dużym pakietem przygotowywanym bez jego udziału.


[13:48] Agencja AP cytuje słowa Dimitrija Miedwiediewa. "Powiedzmy jasno - to po prostu wygląda na konfiskatę czyjegoś mienia. Nie wiem, kto stoi za tym pomysłem, ale tak to po prostu wygląda" - powiedział rosyjski premier. Wcześniej pomysł przejęcia części depozytów w cypryjskich bankach skrytykował Władimir Putin.


[13:45] "Kathimerini": - Doniesienia na temat propozycji przejęcia przez Gazprom jednego z głównych cypryjskich banków są całkowicie nieuzasadnione" - powiedział rzecznik rządu Christos Stylianides.


[13:37] Nie ma lepszej reklamy dla złota niż tysiące ludzi bezskutecznie usiłujących odzyskać swoje pieniądze ulokowane w bankach. Dla tych nieszczęśników jest już za późno – mogą tylko żałować, że wcześniej nie wymienili papieru na błyszczący metal - pisze Krzysztof Kolany. Zamieszanie wokół cypryjskich depozytów przyczyniło się do wzrostu cen złota.


[13:35] Prezydent Cypru "kategorycznie zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek dano mu możliwość wyłączenia spod opodatkowania depozytów niższych niż 100 000 euro" - powiedział rzecznik cypryjskiej głowy państwa. Jest to odpowiedź na słowa Wolfganga Schauble, który stwierdził, że decyzję o przejęciu części oszczędności podjęły same władze Cypru, a nie Komisja Europejska czy Europejski Bank Centralny.


[13:29] Cypryjskie media donoszą, że deponenci, którym zabrana zostanie część oszczędności, będą mogli liczyć na rekompensatę w postaci akcji uratowanych banków lub obligacji wyemitowanych w związku z odkryciem przez Cypr złóż gazu. O tym drugim wariancie mówił prezydent Nicos Anastasiades, jednak oficjalnego potwierdzenia wciąż brak.


[13:25] Na znak solidarności z Cypryjczykami, hiszpańscy użytkownicy Twittera utworzyli grupę #SomosChipre (Jesteśmy Cyprem). Wśród opinii najczęściej pojawiają się postulaty masowego wycofywania pieniędzy z banków.


[13:15] Niemiecki minister finansów potwierdza - dziś po południu odbędzie się wideokonferencja z udziałem greckich władz i przedstawicielami eurogrupy.


[13:05] Powołując się na informacje cypryjskiej telewizji publicznej, portal "Alithia Online" podaje, że cypryjskie banki będą zamknięte jutro oraz w środę. Oficjalnego potwierdzenia wciąż jednak brak.


[12:55] Dwa greckie banki i państwowy Hellenic Postbank zainteresowane kupnem części oddziałów cypryjskich banków - donosi "Kathimerini".


[12:45] Frank szwajcarski zyskał przez cypryjski kryzys. Euro najtańsze od końca lutego.


[12:42] Cypryjski minister finansów leci do Moskwy. Michalis Sarris będzie rozmawiał o przedłużeniu opiewającej na 2,5 mld euro pożyczki. Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow stwierdził dziś, że Rosja nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.


[12:38] Grecka telewizja ANT1 informuje, że z na moskiewskim lotnisku panuje wzmożony ruch prywatnych odrzutowców należących do rosyjskich biznesmenów. Kierunek - Cypr.


[12:35] Przewodniczący cypryjskiego parlamentu poinformował, że głosowanie na temat warunków pomocy finansowej zostało przeniesione na jutro


[12:34] Bankier.pl zdobył informacje o sytuacji na Cyprze z pierwszej ręki:


Zobacz także:
Tylko dla Bankier.pl - najświeższe doniesienia z Cypru
Tylko dla Bankier.pl - najświeższe doniesienia z Cypru


[12:25] Dzisiejsza sesja cypryjskiego parlamentu przesunięta na 17.00


[12:15] Ewald Nowotny, szef austriackiego banku centralnego: Cypr to wyjątkowy przypadek. Tego rodzaju środki nie będą wykorzystywane w innych krajach.


[12:10] Jutro banki na Cyprze będą otwarte - donosi "Kathimerini" powołując się na słowa rzeczniczki greckiego banku centralnego. Jeżeli coś w tej materii się zmieni, zostanie wydany specjalny komunikat.


[12:06] Głosowanie cypryjskiego parlamentu przesunięte na wtorek


[12:03] Dziś po południu szefostwo Eurogrupy ma odbyć wideokonferencję z cypryjskimi władzami - donosi grecki dziennik "Kathimerini"


[11:59] Cypryjscy internauci utworzyli na Facebooku wydarzenie "Protest przed siedzibą parlamentu". Manifestacja ma wystartować o 14.00 czasu polskiego. Na razie chęć udziału w niej deklaruje 850 osób.


[11:53] W ubiegłym roku na Cyprze zarejestrowanych było 5 tysięcy polskich spółek. Czy planowane opodatkowanie depozytów bankowych na Cyprze uderzy w firmy unikające podatków w Polsce?


[11:49] We wczorajszej rozmowie z "Welt am Sonntag" przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził, że cypryjskie depozyty nieprzekraczające 25 000 euro powinny być zwolnione z podatku. Jednocześnie dopuścił możliwość udziału klientów w ratowaniu banków, szczególnie jeżeli chodzi o "wielkie depozyty niewiadomego pochodzenia"


[11:46] Wciąż brak oficjalnej informacji w sprawie przedłużenia wakacji bankowych. Według różnych doniesień, banki miałyby być zamknięte do czwartku lub piątku.


[11:38] Sytuację na Cyprze specjalnie dla nas relacjonuje Paweł Dobrowolski, ambasador RP na Cyprze.

To pech lub szczęście, że procedury wprowadzono w tzw. długi weekend. Na Cyprze jest dziś świętom, tzw. Zielony Poniedziałek. W miastach są pustki, co zmniejsza napięcie i napór na bankomaty. Oczywiście o wszystkim na bieżąco informuje telewizja - gazety dziś nie wychodzą. Porady mają ograniczoną wartość, bo wycofywanie pieniędzy nic nie daje - kwoty zostały już zabezpieczone.

Paniki nie widać, choć typowe odruchy lękowe są obecne. Ogólne nastroje są fatalne już od roku. Obecne wydarzenia to konsekwencja kilkuletnich błędów i zaniechań.


[11:36] Cypryjska policja mobilizuje siły. W komendzie głównej zebrał się już sztab kryzysowy, który ma przygotowywać działania na wypadek wzmożonych protestów obywateli - informuje agencja informacyjna CNA.


[11:28] Nowy podatek na Cyprze to "rabunek w biały dzień" - mówi Piotr Kuczyński, analityk domu inwestycyjnego Xelion .


[11:19]

Jak donosi cypryjska telewizja CyBC, głosowanie może zostać przesunięte o parę godzin lub nawet o kilka dni. Wszystko zależy od tego, jak szybko rządzącym uda się przekonać do swoich propozycji parlamentarną większość. Obecnie żadna z partii nie ma większości.

[11:15] Zdaniem cypryjskich mediów, oprócz stawek 6% i 9,9% "na stole" leży też propozycja zakładająca pobieranie podatku tylko od depozytów większych niż 20 000 euro.


[11:11] Cypryjski parlament odwleka decyzję. Banki zamknięte do piątkuJak donosi cypryjski portal 24h.com.cy cypryjski parlament przełożył decyzję w sprawie przyjęcia warunków międzynarodowej pomocy finansowej. Jednocześnie działanie banków zostało zawieszone do piątku.

[11:03] Wielu Cypryjczyków z pewnością żałuje, że w porę nie schowało swoich pieniędzy do materaca. Czy Hiszpanie będą bardziej zapobiegliwi? Pomysł pewnego przedsiębiorcy z Salamanki może im to ułatwić.


[10:50] Portugalia z niepokojem patrzy na Cypr - "Bruksela otworzyła Puszkę Pandory".


[10:45] Głosowanie cypryjskiego parlamentu w sprawie przyjęcia warunków unijnej pomocy zaplanowano na 15.00.


[10:36] Agencja Reutera opracowała kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, jaki wpływ miałyby różne poziomy podatku nałożonego na depozyty ubezpieczone (do 100 tys. euro) na depozyty nieubezpieczone (powyżej 100 tys. euro). Narzędzie znaleźć można tutaj.


[10:36] Depozyty powinny zostać nietknięte, a Cypr powinien jak najszybciej wyjść ze strefy euro i powrócić do swojej wcześniejszej waluty, cypryjskiego funta - uważa arcybiskup Chrysostomos, zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Działania rządu i europejskich władz monetarnych duchowny krytykował też w swojej niedzielnej homilii.


[10:31] Jeszcze kilka dni temu urzędujący od miesiąca prezydent Cypru i jego minister finansów zapewniali, że oszczędności obywateli w bankach są bezpieczne. Kłamali - pisze Jarosław Ryba, analityk Bankier.pl.


[10:20] Wysokość podatku dla poszczególnych grup deponentów może się zmieniać, pod warunkiem, że ostateczna kwota pozostanie taka sama - powiedział - Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych.


[10:12] Cypr może wycofać się z opodatkowania depozytów, jeżeli przewidziane w pakiecie pomocowym środki zostaną zostaną zgromadzone w inny sposób - powiedział Jörg Asmussen, członek zarządu EBC. Jego zdaniem niewypłacalność Cypru może uderzyć w Irlandię, Grecję i Portugalię.


[10:08] O skali zaangażowania rosyjskiego kapitału na Cyprze może świadczyć fakt, że kraj ten jest największym inwestorem zagranicznym w Rosji. Na drugim miejscu znajduje się Belize.


[10:05] "Nieoficjalnie mówi się, że część kosztów ratowania cypryjskich banków poniosą ich deponenci. Może się okazać, że podobnie będzie w przypadku Hiszpanii i że np. posiadacze depozytów większych niż sto tysięcy euro będą zmuszeni pogodzić się z utratą części swoich oszczędności." - ostrzegał Krzysztof Kolany w artykule z 6 marca.


[10:01] Cypryjskie media informują, że najnowsza propozycja rządu zakłada 3% podatek od oszczędności do 100 000 euro, 10% od kwot do 500 000 euro i 15% od środków przewyższających tę granicę.


[09:58] 71% Cypryjczyków uważa, że rząd powinien odrzucić propozycję eurogrupy. 72% obywateli jest zdania, że na pomoc nie powinny składać się osoby, których oszczędności nie przekraczają 100 tys. euro. - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego wczoraj przez Instytut Badania Rynku Uniwersytetu w Nikozji.


[09:48] Niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble stwierdził, że decyzję o przejęciu części oszczędności podjęły same władze Cypru, a nie Komisja Europejska czy Europejski Bank Centralny. Doniesienia te zdemontowała rzeczniczka cypryjskiego rządu i poleciła czekać na oficjalne stanowisko ministra finansów


[09:44] Władimir Putin stwierdził, że jednorazowe opodatkowanie depozytów na Cyprze jest "nieuczciwe" i "niebezpieczne" - donosi agencja RIA Novosti.


[09:39] "Pakiet „ratunkowy” polega na tym, że prawie 6 mld euro z******* Cypryjczykom z kont bankowych" - pisze na swoim blogu Robert Gwiazdowski.


[09:31] Brytyjski rząd wypłaci rekompensaty żołnierzom i urzędnikom, którzy pracują na Cyprze i przechowywali oszczędności w tamtejszych bankach - powiedział minister finansów George Osborn. Na taką samą pomoc nie może na razie liczyć pozostałe 60 000 Brytyjczyków posiadających depozyty w cypryjskich bankach.


[09:20] "Cypryjskie banki będą jutro otwarte" - poinformowała na twitterze grecka dziennikarka Efthimia Efthimiou. Zapewnienia mają pochodzić od rzecznika prasowego cypryjskiego banku centralnego.


[09:18] Pomocną dłoń do cypryjskich banków wyciąga Gazprom. Rosyjski koncern zaoferował pomoc sektorowi finansowego w zamian za przejęcie kontroli nad odkrytymi niedawno przez Cypr złożami gazu. Dzięki temu cypryjski rząd nie musiałby godzić się na warunki stawiane przez UE i IMF. Jak donosi cypryjski portal "News It", władze odrzuciły rosyjską propozycję.


[09:15] Na wieści z Cypru nerwowo reagują rynki Spadają giełdy, euro traci do dolara.


[09:06] Do ratowania Cypru dorzucą się także obcokrajowcy posiadający konta w cypryjskich bankach. 40% depozytów należy do obcokrajowców, z czego jedna trzecia jest w rękach Rosjan.


[09:04] Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami rozpocznie się o 9.30


[09:00] Przejmowanie przez państwo części depozytów zdarzało się w Europie już w przeszłości. Skala była jednak o wiele niższa - w latach 90. we Włoszech obowiązywał podatek od depozytów w wysokości 0,06 procent.


[08:54] Dziś na Cyprze "czysty poniedziałek" - pierwszy dzień prawosławnego i greckokatolickiego Wielkiego Postu. Jest to dzień wolny od pracy, w związku z czym banki nie pracują.


[08:51] "Bail-out dla Cypru może zachwiać ratingami europejskich banków" - ostrzega Moody's.


[08:46] Zdaniem prezydenta Nikos Anastasiades, kraj jest w największym kryzysie od 1974 r. Na Cypr najechała wówczas Turcja.


[08:42] Powołując się na anonimowe źródło, agencja Reutera donosi, że cypryjscy parlamentarzyści chcą w ostatniej chwili zmienić stawki "podatku od bogactwa". Według nowej propozycji depozyty mniejsze niż 100 000 euro zostałyby pomniejszone o 3 procent. Z depozytów przewyższających tę kwotę miałoby zniknąć 12,5 procent. Wcześniejsza propozycja mówiła o odpowiednio 6,75 i 9,9 procent.


[08:38] Chociaż decyzja o przejęciu części oszczędności zdeponowanych w bankach już zapadła, wciąż nie ma ona umocowania prawnego. Dopiero dziś po południu cypryjski parlament będzie głosował w tej sprawie.


[08:27] "Podatkowy raj stał się depozytowym piekłem". Wydarzenia z całego weekendu podsumowuje Jarosław Ryba, analityk Bankier.pl


[08:20] "Cypr to precedens, który otwiera drogę do podjęcia podobnych kroków w następnych krajach zagrożonych niewypłacalnością." Sytuację na wyspie komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl


[08:15] Prezydent Cypru przekonywał wczoraj, że wybrano najmniej bolesny wariant.

Źródło:

Do pobrania

cyprbezrobociepngcyprbezrobociepng
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~PiS da
No Vincent. Masz już przygotowany wariant cypryjski? Ale nie będziesz chyba taki małostkowy i od razu na rąbniesz 50%. I to wszystkim a nie tylko jakimś rekinom.
~Zuza
O co takie wielkie halo??Nam cały czas wkłada się łapska do kieszeni,wydziera ostatni grosz i co??I nic!!Może jeszcze dajmy im miliardową pomoc,bo mamy "zielona wyspę"!!
~edek
cypryjskie banki to skandal zebytaky zrobic obywateli i na obywatelach zylowac
~ZNAWCA TEMATU
TA CALA FINANSOWA SWOLOCZ LACZNIE Z POLITYKAMI [SZUJE] ULOKOWALA SWOJE KAPITALY W TAKICH KRAJACH JAK CAYMAN ISLAND I NIE ZAPLACA PODATKU A RESZTA MUSI !!
~dolar
nigdy do głowy by mi nie przyszło że coś takiego może się wydarzyć... właśnie zaczął się początek końca UE,
emeryt_giełdowy
1/ Wszelkie informacje nt. Cypru nie tłumaczą kogo ma chronić 10 mld EURO pomocy narzuconej przez EU i MFW - upadający sektor bankowy czy Cypr jako kraj z deficytem budżetowym przekraczającym 100% PKB.
To są dwie różne sprawy, choć występujący pomiędzy nimi związek przyczynowo-skutkowy powinien być jasno i precyzyjnie wyjaśniony.
1/ Wszelkie informacje nt. Cypru nie tłumaczą kogo ma chronić 10 mld EURO pomocy narzuconej przez EU i MFW - upadający sektor bankowy czy Cypr jako kraj z deficytem budżetowym przekraczającym 100% PKB.
To są dwie różne sprawy, choć występujący pomiędzy nimi związek przyczynowo-skutkowy powinien być jasno i precyzyjnie wyjaśniony.
Nie widzę i nie słyszę jasnej i precyzyjnej analizy przyczyn zastosowania tak drastycznej terapi szokowej.
2/ Wszelkie komentarze i informacje nie wyjaśniają PRZYCZYN i KTO jest odpowiedzialny za doprowadzenie do stanu, że zwykły obywatel Cypru musi zapłacić swoimi depozytami za powstałą sytuację. Nie rozumiem dlaczego Prezydent Cypru mówi, że objął kraj na stanie bankructwa, ale nie mówi kto jest za to odpowiedzialny i jaką odpowiedzialność poniósł.
3/ Jeżeli pozostałe kraje, które UE zasiliła kwotą 2 bln EURO w postaci drukowania EURO to dlaczego w stosunku do CYPRU, któremy zaproponowano 10 mld EURO (0,5% powyższej kwoty) postawiono warunek, aby rząd Cypry obciążył swoich obywateli kosztami błędów bankowców i/lub polityków.
~TOMASZ
LUDZIE CO MNIE OBCHODZI CYPR I PIENIĄDZE MILIONERÓW KTÓRZY PRZECIEŻ UCZCIWIE NIE ZAROBILI ANI GROSZA I TERAZ BOJĄ SIĘ ŻE RAJ PODATKOWY CHCE ZABRAĆ IM PRAWDOPODOBNIE MIĘDZY INNYMI MOJE PIENIĄDZE JAK RÓWNIEŻ WIELU MI PODOBNYCH. JA NIE MAM DZIWNYCH KONT W DZIWNYCH STREFACH I RAJACH PODATKOWYCH I NIE PRZEJMUJĘ SIĘ TYM TYLKO MYŚLĘ O TYM LUDZIE CO MNIE OBCHODZI CYPR I PIENIĄDZE MILIONERÓW KTÓRZY PRZECIEŻ UCZCIWIE NIE ZAROBILI ANI GROSZA I TERAZ BOJĄ SIĘ ŻE RAJ PODATKOWY CHCE ZABRAĆ IM PRAWDOPODOBNIE MIĘDZY INNYMI MOJE PIENIĄDZE JAK RÓWNIEŻ WIELU MI PODOBNYCH. JA NIE MAM DZIWNYCH KONT W DZIWNYCH STREFACH I RAJACH PODATKOWYCH I NIE PRZEJMUJĘ SIĘ TYM TYLKO MYŚLĘ O TYM ŻEBY JAKOŚ PRZEŻYĆ BO TAM COŚ ZACZĘŁO SIĘ PSUĆ A TUTAJ W POLSCE OKRADA MNIE RZĄD I BANKI KTÓRE DZIAŁAJĄ POD ZALECENIA ZŁODZIEJSKIEGO POLSKIEGO RZĄDU I CO JA MAM POWIEDZIEĆ KIEDY NIE MAM MILIONÓW LECZ MARNE ZŁOTÓWKI I JAKOŚ MUSZĘ ŻYĆ A ZŁODZIEJOM KTÓRZY ŻERUJĄ NA MOJEJ KRZYWDZIE POWINNI DOWALIĆ TAKIE PODATKI ŻE NAWET TYCH ZŁODZIEJSKICH PIENIĘDZY POWINNO IM BRAKNĄĆ A WTEDY MOŻE BYŁBY ŁAD I PORZĄDEK NA TYM ŚWIECIE BO UDAŁOBY SIĘ WRESZCIE ZNISZCZYĆ SZAJKĘ ZŁODZIEJASZKÓW CAŁEGO ŚWIATA. POZDRAWIAM....
~Trader21
Niezależnie od tego czy finalnie dojdzie do obrabowania depozytów przez rząd czy nie pewnych zdarzeń już nie unikniemy:
1. Ucieczka kapitału z Cypru. Jeden pomysł nawet jeżeli niezrealizowany to aż nad to aby utracić całkowicie zaufanie do rządu i systemu finansowego. Kraj ten do tej pory postrzegany za raj podatkowy zostanie
Niezależnie od tego czy finalnie dojdzie do obrabowania depozytów przez rząd czy nie pewnych zdarzeń już nie unikniemy:
1. Ucieczka kapitału z Cypru. Jeden pomysł nawet jeżeli niezrealizowany to aż nad to aby utracić całkowicie zaufanie do rządu i systemu finansowego. Kraj ten do tej pory postrzegany za raj podatkowy zostanie wydrenowany całkowicie z kapitału. Dla przypomnienia wartość aktywów cypryjskiego systemu bankowego to 7 krotny PKB Cypru. Przeniesie się na natychmiastowy wzrost bezrobocia, spadek PKB oraz jeszcze większy deficyt.
2. W krajach zagrożonych bankructwem natychmiast dojdzie do masowego wycofywania depozytów w obawie przez podobnymi zakusami rządów.
3. Banki widząc poważne ryzyko strat na obligacjach rządowych będą jeszcze bardziej powściągliwe w kolejnych zakupach. Europejski Bank Centralny będzie zmuszony skupować większość obligacji za nowo tworzone Euro podobnie jak robi to FED. Jeżeli tego nie zrobi to spadną ceny obligacji czyli wzrośnie ich rentowność. To z kolei błyskawicznie doprowadzi do pęknięcia bańki w obligacjach i upadku całego systemu bankowego. Rating części banków europejskich zostanie niebawem obniżony.
4. Kraje uznane za bezpieczne (Szwajcaria, Norwegia, Kanada, Singapur) odczują napływ walut uciekających z południa Europy oraz od coraz bardziej zagrożonego Euro.
5. Złoto i srebro fizyczne kupowane anonimowo pobije kolejne rekordy pod względem sprzedaży. Nie oznacza to jednak jeszcze eksplozji w cenie ponieważ póki co kartel zręcznie manipuluje kontraktami terminowymi trzymając ceny papierowego metalu w ryzach.
http://independenttrader.pl/artykuly/103
~bartoszek
Cypryjski prezydent Anastasiades powiedział przed chwilą Eurogrupie że brakuje mu wsparcia i głosów

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki