REKLAMA

Cypr zabierze zyski polskich firm?

2013-03-18 10:05
publikacja
2013-03-18 10:05
Czy planowane opodatkowanie depozytów bankowych na Cyprze uderzy w firmy unikające podatków w Polsce? Według nieoficjalnych propozycji cypryjskiego rządu, depozyty powyżej 100 tysięcy euro mają zostać obarczone jednorazową 10 procentową daniną, powyżej 500 tysięcy euro - 15 procentową.

Według informacji polskiego resortu gospodarki, w 2010 roku polskie firmy zainwestowały na Cyprze ponad 400 mln euro. Większość polskiego kapitału napływającego do tych krajów miała charakter przepływów o charakterze czysto finansowym, a nie inwestycji bezpośrednich. Polskim firmom chodzi o wykorzystanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i skorzystanie z możliwości bardziej korzystnego rozliczenia z podatków. Dopiero od początku tego roku dzięki zmianom w umowie udało się nieco ograniczyć możliwość unikania podatków w Polsce dzięki zakładaniu działalności na Cyprze.

Dzięki regulacjom, które obowiązywały przez lata, polskie firmy transferowały na wyspę zyski, płacąc 9-, a nie 19-procentowy podatek dochodowy. Podatków unikali też najlepiej zarabiający menadżerowie. Według różnych szacunków, na Cyprze w 2012 roku zarejestrowanych było 5 tysięcy polskich spółek.

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak W 2012 roku na Cyprze było zarejestrowanych 5 tys. polskich spółek. Ich przepływy finansowe w Cyprze szacowane są na poziomie ok. 400 - 500 mln euro. Dzięki takim transferom polskim podatnikom udawało się skutecznie ograniczyć pazerność fiskusa. Na Cyprze stawka CIT wynosi 9%, a nie 19% jak w Polsce. Jednak z uwagi na nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, polskiemu resortowi finansów udało się odrobinę ograniczyć ucieczkę kapitału na Cypr. Problem w tym, że wiele polskich firm notowanych na GPW najprawdopodobniej posiadała spore zapasy gotówki w cypryjskich bankach. Nowy podatek na Cyprze może być niczym cios w plecy nadwiślańskiej gospodarki.IAR/NBP&MG/łp/jj
Źródło:IAR
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Szymon
Jeśli zostanie wprowadzony obrót bezgotówkowy - wtedy każdy rząd będzie mógł ukraść ile będzie chciał Twoich pieniędzy na pokrycie swojej niegospodarności czyli aby pokryć to co ukradł
~senior
ryzyko dla oszustow podatkowych nieco sie zwiekszylo
emeryt_giełdowy
"Dzięki takim transferom polskim podatnikom udawało się skutecznie ograniczyć pazerność fiskusa."

Dzięki takim transferom nieliczni nasi "BIZMESMENI" wyprowadzili na Cypr kwoty, które powinny dotrzeć do polskich inwestorów. Wystarczy poczytać ile spółek i ile podmiotów powiązanych z polskimi
"Dzięki takim transferom polskim podatnikom udawało się skutecznie ograniczyć pazerność fiskusa."

Dzięki takim transferom nieliczni nasi "BIZMESMENI" wyprowadzili na Cypr kwoty, które powinny dotrzeć do polskich inwestorów. Wystarczy poczytać ile spółek i ile podmiotów powiązanych z polskimi "BIZMESMENAMI" posiada swoją siedzibę w rajach podatkowych typu CYPR.
Powstaje pytanie dlaczego polski Rząd tolerował i toleruje nadal proceder prania pieniędzy (Prof. Belka mówi o KASYNIE) i polskich inwestorów przez nielicznych procentowo "BIZMESMENÓW" ??
Dlaczego dopuszcza się, aby spółki publiczne były wykorzystywane przez do "BIZMESMENÓW" realizacji wezwań na skup akcji własnych realizowanych na podstawie KSH, kosztem inwestorów mniejszościowych???? Przykład z ostatnich dni NETIA i wezwanie na 4% akcji po cenie 8 zł. Jak Pan myśli pod kogo jest robione to wezwanie?????!!!!!!!
Jak długo uczciwość i wiara w nią milionów inwestorów będzie przegrywała z "BIZMESMENAMI" i politykami stosującymi inżynierię finansową w stosunku do własnych obywateli i inwestorów???
Kiedy wreszczcie madia zamiast ex ante, zaczną ex post opisywać sprawy tak jak się one mają??
To co zrobiono na CYPRZE wcześniej w POLSCE wykonał w 1989 roku Pan Prof. Balcerowicz. To co zrobili liderzy strefy UNII, EBC i MFW w stosunku do CYPRU jest w dalszym ciągu realizacja tej samej strategi - strategii zamiatania pod dywan tego co sami stworzyli. To, ze padło to na CYPR to też nie przypadek. Taki sposób rozwiązania problemów finansowych nie wchodził w rachubę w przypadku HISZPANII, PORTUGLII, WŁOCH, FRANCJI - liderów strefy UNII.
~cyklotron
powinno się to piętnować
~tomi
...to parówa -kaban dostanie po dupie ! ....i jak tu mówić ,że nie ma sprawiedliwości !? :-))))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki