REKLAMA

Gdy raj staje się piekłem

Jarosław Ryba2013-03-18 06:01
publikacja
2013-03-18 06:01
5,8 mld euro rząd zabierze z kont bankowych na Cyprze. Ten rabunek, to warunek otrzymania dalszych 10 mld euro pomocy z MFW. Nieszczęsny Cypr jest jednak tylko królikiem doświadczalnym w eksperymencie, w którym stawką są dużo większe pieniądze i wpływy.

Dramat
Akt 1. Bruksela albo śmierć

Piątek/sobota:
11 godzin trwały nocne negocjacje Nikosa Anastasiadisa z szefami Komisji Europejskiej, EBC i MFW w Brukseli. Trudne negocjacje. W ich wyniku prezydent i zarazem szef cypryjskiego rządu zgodził się na obciążenie wszystkich depozytów w cypryjskich bankach „jednorazową opłatą” w wysokości 6,75 proc. do 100 tys. euro i 9,99 proc. powyżej tej kwoty w zamian za 10 mld euro zwrotnej pomocy. To gorzki sukces. Wyjściowym żądaniem trojki było zajęcie 40 proc. wkładów bankowych!

Dodatkowymi zaakceptowanymi warunkami są podniesienie z 10 do 12,5 proc. stawki podatku CIT i prywatyzacja. Najważniejsze, że Anastasiadisowi udało się odrzucić podatek od transakcji finansowych, który definitywnie starłby Cypr z mapy rajów podatkowych.

Wcześniejsze postulaty szefów strefy euro to obniżenie o 15 proc. wynagrodzeń pracowników budżetówki, likwidacja trzynastej pensji, zamrożenie wynagrodzeń do końca 2015 r., podwyżki cen papierosów, alkoholu i paliw oraz zredukowanie o 50 proc. trzynastej (!) emerytury mieszczącej się w przedziale 1000-1500 euro i o 75 proc. powyżej 1500 euro. Dało to niewiele, bo 1,2 mld euro oszczędności.

Zerwanie negocjacji byłoby równoznaczne z odcięciem Cypru od funduszy z MFW, bez których, zdaniem rządu, kraj musiałby ogłosić natychmiastowe bankructwo.

Akt 2. Bezpiecznie jak w banku

Sobota/niedziela: Świat obiegła wiadomość, że demokratyczny rząd, pod naciskiem szefów strefy euro, został zmuszony do zajęcia pieniędzy własnych obywateli. Na cypryjskich ulicach natychmiast ustawiają się kolejki do bankomatów. Placówki największych banków są zamknięte, a pracownicy banków spółdzielczych, tradycyjnie otwartych w soboty, widząc, co się dzieje, szybko barykadują się w oddziałach.

Na ulicach na razie nie dochodzi do incydentów, ale główna partia opozycyjna już na wtorek zwołuje demonstrację. To pierwszy dzień roboczy po trwającym do świątecznego poniedziałku długim weekendzie.

Zobacz także:
Tylko dla Bankier.pl - najświeższe doniesienia z Cypru
Tylko dla Bankier.pl - najświeższe doniesienia z Cypru

Tymczasem pod jeden z oddziałów zdesperowany rolnik przyjechał buldożerem. We wtorek wydarzyć może się wszystko, łącznie ze szturmem na banki. Na Facebooku Cypryjczycy wymieniają się informacjami, w których bankomatach zostało jeszcze trochę gotówki. Kilkanaście godzin zajęło im opróżnienie wszystkich.

To nic nie da. Banki zdążyły już zablokować odpowiednie środki, które we wtorek, jeżeli parlament zatwierdzi porozumienie, zostaną przelane bezpośrednio na konta fiskusa. Zablokowane zostały też wszystkie przelewy elektroniczne. Ani jedno euro nie wycieknie z systemu. Wszystkie pieniądze w bankach są bezpieczne, pod kontrolą rządu.

Akt 3. Finał czy próba generalna?

Poniedziałek: Dziś parlament zadecyduje, czy przyjąć bezprecedensowy układ. Rządząca partia, na czele której stoi urzędujący prezydent, ma 20 głosów. Koalicyjna Partia Demokratyczna dysponuje 9 mandatami. Jeżeli nikt się nie wyłamie, w 56-osobowym parlamencie powinno to wystarczyć.

Politycy ronią krokodyle łzy, ale nie po to w piątek zarywali noc, aby odrzucić pomoc z Brukseli. Dlatego, aby złagodzić gniew ulicy, już przebąkują coś o rekompensatach w postaci akcji banków, a gdy będzie taka konieczność, pozostawią banki zamknięte również we wtorek.

Finałowi dramatu z zainteresowaniem będą się przyglądać europejscy decydenci. W końcu po raz pierwszy przeprowadzają bail-in. Ten eksperyment na malutkim Cyprze wzbogaci ich o doświadczenia, jak analogiczną operację, w razie konieczności, przeprowadzić ponownie w większej skali…
cypr rosjanie bankructwo podatki
O kulisach negocjacji, rosyjskiej mafii i stratach Polaków przez cypryjski kryzys czytaj na następnej stronieJarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Fragment tekstu Krzysztofa Kolanego z 06.03.2013 roku:
W kontekście nadchodzących turbulencji na Półwyspie Iberyjskim warto obserwować decyzje, jakie Eurogrupa podejmie w sprawie Cypru. Nieoficjalnie mówi się, że część kosztów ratowania cypryjskich banków poniosą ich deponenci. Może się okazać, że podobnie będzie w przypadku Hiszpanii i że np. posiadacze depozytów większych niż sto tysięcy euro będą zmuszeni pogodzić się z utratą części swoich oszczędności.


»Tam mieszkam: Cypr

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Niecierpliwy
... i podpalenia. Ludzie jacyś niemrawi w tym 21 wieku. Może to wpływ telewizji, nadwagi i osiągnięć współczesnej edukacji.
~jaki raj?
Jak Papugi rządowe gadają to POlska jest rajem!!!!POlska rajska zielona wyspa tutaj mieszkamy a nie na Cyprze!! Czy jest peikłem wystarczy wyjsc na ulice i zajrzec do lodówki,albo do szpitala
~jerzy
Podpalić banki i skarbówki.
~mkfcb
bo za max 2 lata powtórka u nas.
~tu
sedzia adam chmielnicki zajmujacy sie teraz matka madzi i mowi ze sa precedensy!!!!!a inny sedzia w polsce powiedzia ze w polsce nie ma precedensow!!!! jak ja mu powiedzialem, ze w tej samej sprawie i (..)
~qwe
"Ani jedno euro nie wycieknie z systemu. Wszystkie pieniądze w bankach są bezpieczne, pod kontrolą rządu." - niezamierzony dowcip chyba?
yarecki21
dlaczego niezamierzony?
~dff
chodzcie tu inwestoty zagraniczne do Polski zwlaszccza z USA to donald was zalatwi!!!
~kracers
TYLKO ZŁOOOOOTO SREDBROOO DIAMENTYYY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO MUSZA CI ZABRAĆ Z DOMU RESZTE UKRADNA W BANKU LUB WYDRUKUJA NOWE BANKNOTY. ZŁODZIEJE BANDYCI W BIALYCH KOLNIEZYKACH!!!!!!
JA JUZ BYLEM W BANKU A TY???
~Realista ...
Naiwniaku to nie wiesz, że złoto też zdelegalizowano w pewnym "demokratycznym" kraju w XX wieku. Bogaci oszuści uciekający przed podatkami w swoim kraju, nieźle podkręcają naiwnych. Ha, ha, ha?!?! Oficjalne słowo: "solidarność", proteza kumoterstwa i nepotyzmu. Realista, ochrzczony nieświadomie, jak 100 % tzw Naiwniaku to nie wiesz, że złoto też zdelegalizowano w pewnym "demokratycznym" kraju w XX wieku. Bogaci oszuści uciekający przed podatkami w swoim kraju, nieźle podkręcają naiwnych. Ha, ha, ha?!?! Oficjalne słowo: "solidarność", proteza kumoterstwa i nepotyzmu. Realista, ochrzczony nieświadomie, jak 100 % tzw wierzących, czarna owca, wierząca głęboko w siebie.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki