Co zrobić, jeśli nie dostałeś PIT-11?

redaktor Bankier.pl

Czy brak informacji PIT-11 zwalnia pracownika z rozliczenia zeznania rocznego? Jaką kwotę dochodów ma wpisać w deklaracji podatkowej, gdy pracodawca nie przekazał mu na czas tego druku? Skąd pracownik ma znać roczną sumę zaliczek na podatek i kwotę składek ZUS? Bankier.pl radzi, co zrobić, gdy nie dostałeś PIT-11.

2 marca mija termin na przekazanie informacji PIT-11 dla pracownika i do urzędu skarbowego. Pracodawca najpóźniej w poniedziałek 2 marca 2015 r. mógł przekazać osobiście, wysłać online lub listem poleconym ten druk roczny. W tym ostatnim przypadku przesyłkę pracownik może otrzymać nawet 5 marca – wszystko zgodnie z prawem, bo liczy się data nadania listu poleconego, a nie data jego doręczenia.

Co zrobić, jeśli nie dostałeś PIT-11? (FORUM)

W każdym razie na początku marca wszystkie PIT-11 (oraz PIT-8C z biur rachunkowych) powinny dotrzeć do swoich adresatów. Mając do dyspozycji komplet informacji:

 • PIT-11 – nawet kilka sztuk, gdy pracujemy w więcej niż w jednym miejscu albo zmienialiśmy pracę w trakcie roku;

 • PIT-8C – który obejmuje dochody z giełdy oraz z tytułu alimentów i stypendium, oraz

 • PIT-40A/11A – gdy pobieraliśmy jakieś świadczenia z ZUS, np. zasiłek chorobowy lub macierzyński

łatwo rozliczyć swój PIT roczny z pomocą programu do rozliczeń rocznych lub powierzając ten obowiązek profesjonalnemu księgowemu. Problem zaczyna się, gdy brakuje nam np. PIT-11 od pracodawcy.

Trzeba samodzielnie oszacować dochody i podatek

W interesie pracownika jest upomnienie się u pracodawcy o informację PIT-11 dotyczącą dochodów wypłaconych mu w trakcie całego 2014 roku. Jeżeli to nie pomoże, pracownik musi samodzielnie oszacować wielkość swoich dochodów, sumę zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz składki ZUS z minionego roku. Brak informacji PIT-11 nie zwalnia pracownika z obowiązku rozliczenia zeznania rocznego w terminie do 30 kwietnia 2015 roku.


Jeżeli posiadamy miesięczne wydruki z listy płac, będzie łatwiej zliczyć roczne sumy dochodów, pobranych zaliczek na podatek i składek ZUS. W tym celu można też skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń. Pamiętajmy - lepiej podać nawet szacunkowe dane, ale rozliczyć swój PIT roczny (np. PIT-37) w terminie, niż narazić się na kontrolę i kary ze strony skarbówki, nie wypełniając obowiązku podatkowego. Przekroczenie ustawowej daty 30 kwietnia jest traktowane jako złożenie PIT po terminie, co jest karalne na gruncie karno-skarbowym.

Prawie sześć lat na korektę PIT

Składając roczny PIT z „szacunkowym” dochodem, należy zawiadomić urząd skarbowy o braku PIT-11 od pracodawcy. Pracownicy US skontrolują pracodawcę, a pracownik po otrzymaniu zaległej informacji PIT-11 będzie mógł złożyć korektę do pierwotnie rozliczonego PIT-a (jeśli będzie ona konieczna ze względu na różnice w kwocie faktycznego i szacunkowego dochodu). Ma na to prawie sześć lat. Korektę zeznania rocznego za 2014 rok będzie można składać do 31 grudnia 2020 roku.

W PIT-37 rozlicz dochody nie tylko od pracodawcy

Należy pamiętać, że w deklaracji rocznej PIT-37 trzeba rozliczyć nie tylko dochody z umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło, które pracodawca podał nam w informacji PIT-11. Jeśli w trakcie roku otrzymaliśmy jakieś stypendia, nagrody lub dochody z giełdy, to zapewne otrzymaliśmy PIT-8C z taką informacją od płatnika zaliczki na podatek. Podobnie jak w przypadku braku PIT-11, również brak druku PIT-8C z biura maklerskiego nie zwalnia z rozliczenia zarobków na giełdzie – choćby było one niewielkie.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Ech

A ja nie dostałem nadal PIT-8c z beznadziejnego BM PKO BP. Wysyłanie na ostatnią chwilę to zwykłe chamstwo tego postPRL-owskiego molocha.

! Odpowiedz
1 3 ~marian

ja tez nie dostalem z DM BZWBK.Widoczniewszystkie banki razem szykuja jakis przekret na niekorzysc podatnika np. z ustaleniem ceny dewiz potrzebnych w przeliczaniu na pln. Chcialem zaznaczyc, ze 4 miejsca po przecinku mozna wiele zdzialac i zamacic na swoja banksterska korzysc. Pozne wysylanie pitu do podatnika to mniej czasu na reklamacje. W koncu wiekszosc trzymajacych akcje robi to jako" danie poboczne". Do konca kwietnia to juz coraz mniej miesiecy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Mati odpowiada ~marian

jeśli masz dostęp do inwestora online DM BZWBK, to od 27 lutego w wiadomościach jest do pobrania załącznik PIT 8C

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.