PIT 2020. Rozliczenia roczne

Przez Twój e-PIT złożono ponad 5,4 mln deklaracji Przez Twój e-PIT złożono ponad 5,4 mln deklaracji

Tylko za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożono ponad 5,4 mln deklaracji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dodano, że do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 14,2 mln e-PITów za 2020 r. Resort przypomniał, że zeznania podatkowe można składać... Czytaj dalej

30 kwietnia mija czas na rozliczenie PIT 30 kwietnia mija czas na rozliczenie PIT

To już ostatnia prosta w rozliczeniach PIT. Czas na złożenie formularza podatkowego za 2020 r. kończy się 30 kwietnia. Druki PIT-37 zatwierdzą się automatycznie. Warto sprawdzić, czy podatek dochodowy został zmniejszony o dostępne ulgi. Czytaj dalej

Twój e-pit 2019/2020 - Roliczenie deklaracji online

PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich, gdzie podmiotem opodatkowanym jest osoba fizyczna uzyskująca przychody. W potocznym użyciu PIT oznacza również deklarację podatkową, która przedstawia wysokość wyliczonego podatku oraz kwoty, który posłużyły do jego wyliczenia. 

Informacje, jakie zamieszcza się w deklaracji PIT, stanowią oficjalną informację dla organów podatkowych dotyczącą kwoty przychodów, kosztów, zaliczek, dochodu, odliczeń, ulg, czy form opodatkowania. Aby rozliczyć PIT, należy przygotować i złożyć roczną deklarację podatkową, która jest podstawą zapłaty podatku lub żądania jego zwrotu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedzi dokument - formularz, jego wybór jest zależy od tego, czy zaliczki na podatek opłacane są samodzielnie, czy na przykład zaliczki opłaca zakład pracy. 

Ministerstwo Finansów przygotowało ułatwienie dla podatników w poprzednim roku podatkowym i uruchomił usługę Twój e-PIT. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Dzięki temu podatnicy nie muszą wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. 

Od 2020 r. usługa Twój e-PIT jest dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

PIT za 2019 roku można złożyć również przez internet. Forma online pozwala na pobranie e-deklaracji bezpośrednio z serwerów Ministerstwa Finansów i wczytanie ich w odpowiednim programie. Dodatkowo, na portalu resortu podatki.gov.pl można złożyć zeznanie roczne. System e-Deklaracje umożliwia składanie PIT-ów drogą elektroniczną. 

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

O firmie e-file

Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i formularzy podatkowych online, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. Program e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl