REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Co mają wspólnego SVB i Lehman Brothers? Menadżerów

Agata Wojciechowska2023-03-17 11:27redaktor
publikacja
2023-03-17 11:27

To dopiero menadżerowie wysokiego ryzyka. Joseph Gentile zrezygnował ze stanowiska dyrektora finansowego w Lehman Brothers na rok przed upadkiem banku. Dołączył do SVB jako dyrektor ds. administracyjnych. Z kolei dyrektor ds. ryzyka w SVB Kim Olson wcześniej pracowała w Deutsche Banku, kiedy ten mijał się z prawdą na temat papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. 

Co mają wspólnego SVB i Lehman Brothers? Menadżerów
Co mają wspólnego SVB i Lehman Brothers? Menadżerów
fot. Staff Photographer/ Kevin Coombs/ Scott Brauer / / Reuters/ Zuma Press

Co łączy upadek Silicon Valley Bank z recesją z 2008 roku? Otóż dwóch jego dyrektorów pracowało wcześniej w instytucjach, które walnie się do niej przyczyniły. Jak widać, ich CV nie odstraszyły nowych mocodawców. 

Joseph Gentile dołączył do SVB w 2007 roku tuż po odejściu ze stanowiska dyrektora finansowego w Lehman Brothers. Zmienił pracę na rok przed upadkiem czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego w Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że Lehman Brother zatrudniał 25 tys. osób na całym świecie i zarządzał aktywami o wartości 649 mld dolarów (po krachu jego klienci zostali z niczym). Swoją działalność oparł na papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Przejął także BNC Mortgage i Aurora Loan Services, które specjalizowały się w pożyczkach udzielanych osobom, które nie miały wysokiej zdolności kredytowej.

Symptomy naciągających kłopotów było widać w pierwszym kwartale 2007 roku, kiedy to niespłacalność kredytów zaczęła rosnąć, osiągając poziom nienotowany od siedmiu lat. Wówczas akcje banku zaczęły spadać, ale nadal odnotowywał on rekordowe przychody i zyski za pierwszy kwartał. Pierwsze tąpnięcie nastąpiło w sierpniu 2007 roku, kiedy firma musiała wprowadzić grupowe zwolnienia 1200 pracowników i zamknąć niektóre biura. To jednak nie powstrzymało banku, który nadal oferował papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, gromadząc portfel o wartości 85 mld dolarów, czyli czterokrotność kapitału własnego. W następnym roku bank upadł. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Co więcej, w 2002 roku Gentile pracował w firmie księgowej Arthur Andersen, która zbankrutowała.

Nie tylko Gentile

Niedawno mianowana dyrektor ds. ryzyka w SVB Kim Olson wcześniej była zatrudniona w Deutsche Bank (od 2007 do 2010 roku) na stanowisku starszego kierownika ds. ryzyka. To właśnie w tym samym czasie bank został oskarżony o nieprawidłowe informowanie inwestorów, co m.in. doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego. Wyciekły bowiem rozmowy, które miały sugerować, że bank pożyczy każdemu, kto "ma puls", przypomina "Daily Mail". Wówczas instytucję porównywano do Lehman Brothers.

W maju 2007 roku Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych alarmował, że Deutsche Bank wiedział o instniejącej tendencji do sprzedaży zawyżonych cen nieruchomości. "Niemniej jednak Deutsche Bank nabywał i refinansował takie kredyty, ponieważ otrzymywał za nie korzystne ceny. Ostatecznie wzbogacił się, płacąc niższe ceny za ryzykowne pożyczki i przedstawiał inwestorom wskaźniki wyceny oparte na ocenach, o których bank wiedział, że są zawyżone" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Na instytucję finasnową nałożono karę w wysokości 7,2 mld dolarów za składanie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących pożyczek stanowiązych zabezepiczenie papierów hipotecznych o wartości 1 mld dolarów. 

Mimo to, kiedy Olsen dołączyła do zespołu SVB, jego dyrektor generalny Greg Backer zachwalał jej doświadczenie w okólniku: "doswiadczenie w usługach finasnowych [...] pozwala jej doskonale, aktywnie zarządzać ryzykiem finasnowym i niefinansowym SVB oraz budować i skalować możliwości zarządzania ryzykiem firm w kolejnej fazie wzrostu". 

SVB, czyli droga do upadku

W 2021 roku SVB zaczęło dokonywać ryzykownych inwestycji. Ponad połowę jego klientów stanowiły firmy z branży technologczinej czy ekologiczno-przyrodniczej wspieranej przez kapitał wysokiego ryzyka. Jak donosi Wall Street Jorunal, podczas pandemii COVID-19 depozyty banku potroiły się w ciągu zaledwie dwóch lat do 189 mld dolarów w 2021 roku. Szerzej o tym, co działo się w ostatnich tygodniach z walorami spółki, napisaliśmy w artykule "Silicon Vallet Bank został zamknięty. To największe bankowe bankructwo od 2008 roku". 

"Do problemów SVB doprowadziły błędy popełnione przez zarządzających bankiem, którzy nie zabezpieczyli się przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych, a katalizatorem upadku był run na bank" - napisał nasz analityk Macej Kalwasiński w artykule "Największy upadek banku w USA od 2008 r. Władze ratują deponentów". Upadkowi SVB poświęcono też najnowszy odcinek programu "Zdania ekspertów są podzielone".

Stanowisko SVB w sprawie Josepha Gentile

"Joe jest obecnie dyrektorem administracyjnym SVB Securities LLC, spółce zależnej SVB Financial Group, zajmującej się bankowością inwestycyjną. Przez ostatnie 16 lat pomagał kierować bankiem inwestyycyjnym, formalnie Leerink Partners, który został sprzedany SVBFG w styczniu 2019 roku.

Wcześniej przez krótki okres sześciu miesięcy pracował w Lehman Brothers, gidze pełnił funkcję dyrektora finansowego ds. działu stałego dochodu, który w hierachii był dwa "piętra" niżej niż dyrektor finansowy firmy. [...] To niefortunne, że jego 6-miesięczna praca w Lehman Brothers [...] jest w jakiś sposób powiązana z niefortunnymi zdarzeniami, które miały miejsce w SVB, w którym Joe nie jest i nigdy nie był dyrektorem.

SVB Securities jest odrębnym podmiotem od Silicon Valley Bank. Jako bank inwestycyjny, pomaga swoim klientom rozwijać opiekę zdrowotną i technologię."

Źródło: CISION PR Newswire

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
159120br
Zmusili ludzie do przesuwania pieniędzy z małych banków do dużych, bo muszą wszystko skonsolidować w jednych rękach zanim wprowadzą cyfrowy pieniądz, czyli nasze niewolnictwo!
luckyrich
Ryzykownie inwestują... ciekawe w co teraz... w krypto? Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym.Ryzykownie inwestują... ciekawe w co teraz... w krypto? Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
pstrzezek
To jaskrawo dowodzi że odpowiedzialni za poprzedni kryzys absolutnie nie ponieśli za to odpowiedzialności. Banki zostały wykupinone, straty pokryte, te same szkodniki działają dalej
alfa_romeo
To wygląda jak celowe działanie :)
tomitomi
Wraz z upadkiem banku powinno kasować się ich dyrektorów !
...problem należy zdusić w zarodku ,,,,,
dawid_gmyrek
Hehe, a to oni kasowali swoje akcje na kilka dni przed upadkiem :)

Powiązane: Bankructwo Silicon Valley Bank

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki