REKLAMA

Ciech miał w II kwartale 188 mln zł znormalizowanej EBITDA

2021-09-23 18:20
publikacja
2021-09-23 18:20
Ciech miał w II kwartale 188 mln zł znormalizowanej EBITDA
Ciech miał w II kwartale 188 mln zł znormalizowanej EBITDA
/ Puls Biznesu

Ciech miał w drugim kwartale 2021 roku 188 mln zł znormalizowanej EBITDA, co oznacza wzrost o 40 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Konsensus PAP Biznes zakładał wynik na poziomie 172,9 mln zł. Grupa podtrzymuje prognozę znormalizowanej EBITDA w tym roku na poziomie 700-735 mln zł.

Skonsolidowane przychody Grupy Ciech za drugi kwartał 2021 r. wyniosły blisko 835 mln zł, czyli były wyższe o 21 proc. rdr. Analitycy przewidywali przychody na poziomie 826,5 mln zł.

Przychody wzrosły we wszystkich segmentach działalności. Jak podała spółka, wzrost wynikał częściowo z efektu niskiej bazy w drugim kwartale 2020 roku będącej wynikiem lockdownu i spadku aktywności gospodarczej w wyniku pandemii.

Według wyliczeń PAP Biznes zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 8 mln zł wobec 5 mln zł straty rok wcześniej.

Po pierwszym półroczu grupa ma 409,6 mln zł znormalizowanego zysku EBITDA z działalności kontynuowanej.

"Wysoką efektywność działań grupy potwierdzają przepływy pieniężne, których wysokość umożliwia realizację ogromnego programu inwestycyjnego Ciech. Z kolei kondycja finansowa i operacyjna grupy sprzyja podtrzymaniu prognozy uzyskania wyniku EBITDA (z) w 2021 roku na poziomie 700-735 mln złotych" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Wskaźnik długu netto do EBITDA wyniósł na koniec czerwca 2,08 (liczony na potrzeby kowenantów kredytowych sprzed wejścia MSSF 16).

Jak podał Ciech, w obszarze produkcji sody i soli sprzedaż wzrosła.

"W tym samym czasie uwidoczniły się jednak negatywne skutki wzrostu cen surowców, wpływające na wysokość marży. Wzrosła sprzedaż bardziej specjalistycznej sody oczyszczonej, a w biznesie solnym kontynuowany był rozruch nowej warzelni w niemieckim Stasffurcie, o docelowych zdolnościach produkcyjnych na poziomie 450 tys. ton surowca rocznie. Obecnie trwają prace mające na celu uzyskanie certyfikacji poszczególnych rodzajów soli: spożywczej oraz farmaceutycznej" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, w biznesie Agro zauważalny jest dynamiczny wzrost przychodów oraz znormalizowanej EBITDA. Towarzyszył temu rosnący udział środków ochrony roślin z Ciechu na krajowym rynku oraz rozwój spółki Proplan, której integracja z działalnością Ciech Sarzyna pozwoliła na osiągnięcie synergii w postaci m.in. wyższych przychodów i zysku EBITDA hiszpańskiej spółki.

"Trzycyfrową dynamikę wzrostu przychodów i zysków zanotował także biznes produkcji pianek poliuretanowych, co wynika z mocnej pozycji rynkowej i reputacji bydgoskiego producenta, obsługującego głównie segment meblarski, ale także częściowo spowodowane jest efektem niskiej bazy po znaczącym obniżeniu produkcji i popytu na pianki w czasie lockdownu w drugim kwartale ubiegłego roku" - podał Ciech.

"Ożywienie gospodarcze widoczne jest także w biznesie produkcji krzemianów. Pozycję Grupy Ciech jako największego dostawcy krzemianów sodu w Europie umocni ukończenie budowy nowego pieca o wartości 80 mln złotych, która ma zakończyć się przed końcem 2021 roku" - dodano.

Spółka podała, że skutkami pandemii relatywnie najpóźniej został dotknięty biznes opakowań szklanych, szczególnie w obszarze produkcji lampionów do zniczy, co związane było m.in. z zamknięciem cmentarzy jesienią 2020 roku. Spowodowało to zmniejszenie sprzedaży i wzrost zapasów u klientów. Ciech podał, że rynek obecnie systematycznie się odbudowuje.

"Dostrzegamy coraz większy wpływ rosnących cen surowców i uprawnień CO2 na nasz biznes. Z kolei w szerszym kontekście otoczenia ekonomicznego - rosnącą presję inflacyjną. Czynniki te znajdą odzwierciedlenie w kontraktacji naszych produktów na kolejne okresy. Spodziewamy się istotnego wzrostu cen sody, który powinien pozwolić nam w znaczącym stopniu pokryć wzrost kosztów surowców" - powiedział prezes Dawid Jakubowicz.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki