REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Jeszcze twardszy lockdown w Szanghaju. Chiny zaostrzają przepisy

2022-04-22 10:26
publikacja
2022-04-22 10:26
Jeszcze twardszy lockdown w Szanghaju. Chiny zaostrzają przepisy
Jeszcze twardszy lockdown w Szanghaju. Chiny zaostrzają przepisy
fot. Robert Way / / Shutterstock

Władze Szanghaju zapowiedziały przedłużenie i dodatkowe zaostrzenie przepisów obowiązującego od ponad trzech tygodni surowego lockdownu covidowego, potęgując frustrację objętych nim 25 mln mieszkańców miasta – podała w piątek agencja Reutera.

Większość państw świata rozluźniła restrykcje koronawirusowe, ale Chiny obstają przy strategii „zero COVID” i dążą do wyeliminowania wirusa ze społeczeństwa.

Twardy lockdown z powodu fali zakażeń wariantem Omikron ogłoszono w części Szanghaju pod koniec marca, a na innych obszarach miasta na początku kwietnia. Władze przedłużyły go teraz do 26 kwietnia, ostrzegając przy tym, że będzie obowiązywał aż do całkowitego zwycięstwa nad wirusem.

„Nie mam pojęcia, czy jeszcze w życiu pozwolą mi wyjść na zewnątrz, wpadam w depresję” – napisał jeden z użytkowników chińskiej sieci społecznościowej Weibo pod doniesieniami o najnowszej decyzji władz, ogłoszonej w czwartek późnym wieczorem.

Władze informowały wcześniej w tym tygodniu o „pozytywnym trendzie”, ale nawet na osiedlach, które spełniły kryteria, ludziom nie pozwolono wychodzić z domów, co dodatkowo wzmaga frustrację – podał Reuters. W czasie lockdownu pojawiły się liczne doniesienia o problemach z dostawami żywności czy lekarstw, a także o przepychankach i bójkach z udziałem rozgniewanych mieszkańców i pracowników kontroli epidemicznej.

Według BBC wśród nowych wytycznych znalazło się m.in. instalowanie alarmów w drzwiach osób zakażonych oraz ewakuacje budynków w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Wcześniej w tym tygodniu brytyjska stacja informowała, że na kilku osiedlach pod przymusem wywieziono ludzi z mieszkań do tymczasowych kwater.

W należącej administracyjnie do Szanghaju miejscowości Beicai mieszkańcom kazano spakować rzeczy i zostawić otwarte drzwi wejściowe. Nie mogli zabrać ze sobą zwierząt domowych – podała BBC.

Zgodnie z nowymi wytycznymi w mieście codziennie mają być prowadzone masowe testy przesiewowe. Przyspieszony ma być transfer osób zakażonych do masowych ośrodków kwarantanny, utworzonych w centrach wystawienniczych i innych dużych obiektach, czasem poza Szanghajem. Z materiałów udostępnianych przez media wynika, że niektóre z tych centrów to olbrzymie hale z tysiącami łóżek.

30-letnia mieszkanka Szanghaju, Zhang Chen, powiedziała agencji Reutera, że kilkoro jej krewnych, w tym czteroletni syn i jego 84-letnia babcia, zostało zabranych do jednego z takich ośrodków. Poskarżyła się na panujące tam warunki, w tym brak pryszniców i niewielką liczbę toalet. „To pacjenci, a nie kryminaliści, ale tam jest tak, jakby byli przestępcami odsyłanymi, by cierpieć” – powiedziała.

Władze Szanghaju zgłosiły w piątek 15 698 nowych bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1931 przypadków objawowych. Poza obszarami kwarantanny odnotowano 250 infekcji. Poprzedniej doby zmarło 11 zakażonych osób, co podniosło bilans zgonów w najnowszej fali do 36. Według agencji Reutera wielu mieszkańców wyrażało jednak wątpliwości co do oficjalnych statystyk. Pojawiają się również obawy, że masowe testy i ewakuacje mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa pomiędzy ludźmi.

(PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
xiven
w chinach zyje 1,4 miliarda krów i owiec, nie stwierdzono na tych terenach obecności ludzi ani wolności

to pierwsza cywilizacja na świecie założona przez gatunek inny niż ludzki
jaszczura
Putin-trolle, jeszcze więcej teorii spiskowych!
jaszczura
jeszcze więcej dosypcie łapek z petersurskiego serwera
samsza
Żaden Horban, Simon czy Grzesiowski nie wypowiedzieli się na temat "zero kovid", co myślą ?

Google narobił nadziei w przypadku Fiałka, że coś powiedział o "błędnym zero covid", ale to był komentarz internauty pod jego wpisem, że wzrasta ilość zakażeń w Chinach.
trollmaster
cholerne żółtki znowu chcą wystrychnąć na dudka cały świat.

ale tym razem mogą się zdziwić.
nostsherlock
Władza wykorzysta każdy pretekst, żeby trzymać społeczeństwo za mordę
oorim
karma wraca... chcieli być potęgą i wykorzystać badania do stworzenia broni biologicznej na białych ludzi...
najmadrzejszy
Kazdym krajem rzadzi kilka osob a tymi kilkoma jakas swiatowa kilkuosobowa grupa, najwyraznniej ...
jaszczura
troll kremlowski wałkuje antyelitarny makaron spiskowy
prawda_
5lat temu zdziwila by perspektywa zamykania ludzi w domach i przymusowych szczepien. Teraz dziwi perspektywa Sznghaju. Nie zdziwcie sie jak za rok to samo bedzie w komunistycznej EU.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki