REKLAMA
WEBINAR

Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw

Marcin Kaźmierczak2022-03-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-14 06:00

Ostatni kwartał 2021 r. przyniósł zwiększenie dynamiki wzrostów cen działek budowlanych położonych poza stolicami województw – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Wyższy popyt na parcele i coraz szybciej rosnące ceny zaowocowały dwucyfrowymi, nierzadko przekraczającymi 20 proc. podwyżkami w skali roku.

Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw
Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw
fot. DifferR /

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne działek budowlanych (czyli te, za które grunty budowlane faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie oraz w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, wielkopolskim, łódzkich, warmińsko-mazurskich i lubelskim.

Czwarty kwartał 2021 r. przyniósł najwyższe historycznie średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w niemal wszystkich analizowanych miastach i województwach. Jedynie w Poznaniu, a wśród województw na Mazowszu notowano wcześniej wyższe stawki – w obu przypadkach w II kw. 2020 r., a więc na początku pandemii koronawirusa.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – miasta [w zł/mkw.]

Miasto

IV kw. 2020

III kw. 2021

IV kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Wrocław

382

407

412

+1,3

+7,9

Lublin

298

309

321

+3,8

+7,9

Łódź

250

285

298

+4,5

+19,0

Kraków

536

561

588

+4,9

+9,7

Warszawa

777

783

794

+1,4

+2,2

Gdańsk

559

626

647

+3,4

+15,8

Olsztyn

339

370

375

+1,5

+10,8

Poznań

375

379

383

+1,1

+2,1

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Stolicę Wielkopolski w IV kw. 2021 r. dotknął także najniższy wzrost średniej ceny transakcyjnej zarówno w ujęciu kwartalnym (+1,1 proc. k/k) oraz rocznym (+2,1 proc. r/r). Na podobnym poziomie w skali rocznej wzrosła także średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek budowlanych w Warszawie (+2,2 proc. r/r).

W pozostałych największych polskich miastach wzrosty w skali roku wahały się jednak od blisko 8 proc. we Wrocławiu i Lublinie, po 19 proc. w Łodzi. Dla porównania, w Łodzi i Lublinie w IV kw. 2020 r. mówiliśmy o spadkach cen w ujęciu rocznym, z kolei we Wrocławiu wzrost wyniósł jedynie ok. 2 proc.

Przyspieszający wzrost cen gruntów pod budowę domu znacznie łatwiej można było dostrzec poza stolicami województw, gdzie podwyżki w skali kwartału wahały się od 2,4 proc. na Mazowszu do 7 proc. w Wielkopolsce. W relacji rocznej względem IV kw. 2020 r. dominowały dwucyfrowe wzrosty stawek, przy czym w dwóch regionach – Małopolsce i Wielkopolsce średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych były o ponad 20 proc. wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. W obu województwach podwyżki notowane są nieprzerwanie odpowiednio od trzech i dwóch lat.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – województwa [w zł/mkw.]

Województwo

IV kw. 2020

III kw. 2021

IV kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

dolnośląskie

97

101

105

+4,3

+9,1

łódzkie

80

88

93

+6,4

+16,1

lubelskie

81

89

92

+3,2

+14,3

mazowieckie

146

151

154

+2,4

+5,3

małopolskie

117

134

142

+6,4

+22,0

warmińsko-mazurskie

78

85

88

+3,6

+13,9

pomorskie

109

123

126

+2,7

+16,0

wielkopolskie

94

108

116

+7,0

+23,3

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Działki w województwach w ciągu ostatniego roku podrożały zdecydowanie mocniej od parcel zlokalizowanych w ich stolicach. Nie zmienia to jednak faktu, że grunty budowlane zlokalizowane poza stolicami województw wciąż pozostają zdecydowanie tańsze od tych znajdujących się w największych miastach. Najmocniej ta różnica uwydatniła się na Pomorzu. O ile za położone tam działki w IV kw. 2021 r. płacono średnio 88,3 zł/mkw., o tyle w stolicy regionu – Gdańsku działki kosztowały średnio 647,4 zł/mkw. Różnica była więc przeszło siedmiokrotna.

Rosnący popyt winduje ceny działek

Na tak dynamiczny wzrost cen gruntów budowlanych wpływ miało przede wszystkim rosnące zainteresowanie budową domów jednorodzinnych.

– Polacy w reakcji na rosnące ceny mieszkań coraz częściej decydują się na budowę własnego domu lub zakup budynku jednorodzinnego od dewelopera. Taki trend widoczny jest na przedmieściach największych miast, a także w mniejszych miejscowościach okalających miasta – komentuje Małgorzata Wełnowska, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Potwierdzają to także dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w całym 2021 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 106 068 domów, co względem 2020 r. dało ponad 17-procentowy wzrost.

W tym samym czasie wzrosła także liczba wydanych pozwoleń uprawniających do budowy domów jednorodzinnych. W 2021 r. inwestorzy indywidualni otrzymali 123,6 tys. dokumentów uprawniających w przyszłości do rozpoczęcia prac budowlanych. Był to wynik o 21,6 proc. wyższy od zanotowanego w 2020 r.

Zupełnie odmienną sytuację przyniósł styczeń, gdy zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym znacząco zmalało i to przy wykluczeniu sezonowości. Liczba rozpoczętych budów była bowiem o 8 proc. niższa niż przed rokiem i o 20 proc. niższa niż przed dwoma laty, z kolei polskie urzędy wydały o 21 proc. mniej pozwoleń uprawniających do budowy domów jednorodzinnych niż w styczniu 2021 r.

W styczniu obniżeniu uległ także indeks urban.one liczony dla gruntów budowlanych. Jego odczyt wyniósł 142,79 pkt. i był o 0,86 pkt. niższy niż w grudniu. To pierwsza obniżka od sierpnia 2021 r. W tym przypadku jednak można mówić o sezonowości, bowiem styczeń w ostatnich latach regularnie przynosił spadek indeksu. W skali roku był on wyższy o 5,36 pkt.

Działki drożeją szybciej od mieszkań? To zależy gdzie

Tym razem trudno pokusić się o jednoznaczne stwierdzenie, że parcele pod budowę domów jednorodzinnych drożeją mocniej od mieszkań. Owszem, w kilku z analizowanych miast taka sytuacja miała miejsce. W ostatnim kwartale 2021 r., patrząc na wzrosty w ujęciu rocznym, taką zależność odnotowano jedynie w Łodzi, Gdańsku i Olsztynie, a więc tych miastach, w których kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek budowlanych wzrosły o ponad 10 proc.

W Warszawie i Poznaniu wzrosty średnich cen transakcyjnych w przypadku wszystkich analizowanych metraży wzrosły mocniej od średnich kwot płaconych za parcele, z kolei w Krakowie działki podrożały mocniej od najmniejszych kawalerek (0-35 mkw.), a we Wrocławiu wręcz odwrotnie - mocniej niż w przypadku działek względem IV kw. 2020 r. wzrosły średnie kwoty płacone za mieszkania większe niż 35-metrowe.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (15)

dodaj komentarz
warszawyak
Ziemi nikt nie dodrukuje jak dolaly , euro , franki czy funty !
Można ją jedynie kupić za w/w piniądze bez pokrycia ( stąd galopująca inflacja ) bądź najechać zbrojnie jak to w tej chwili dzieje się w Iraku , Libii czy Syrii .
W związku z powyższym osoby posiadające nieograniczoną ilość piniędzy ( jak fundusze inwestycyjne
Ziemi nikt nie dodrukuje jak dolaly , euro , franki czy funty !
Można ją jedynie kupić za w/w piniądze bez pokrycia ( stąd galopująca inflacja ) bądź najechać zbrojnie jak to w tej chwili dzieje się w Iraku , Libii czy Syrii .
W związku z powyższym osoby posiadające nieograniczoną ilość piniędzy ( jak fundusze inwestycyjne z Manhattanu ) a nie nieudacznicy portalowi , zdają sobie sprawę , że działki będą tylko drożeć . Dla nich nie jest w tej sytuacji ważne ile ma kosztować metr tylko , czy można ją nabyć !
ehe
Pierdoły gadasz. Bitcoina też już więcej "nie dodrukują", a cena spadała i spadnie jeszcze nie raz.
Podaż i możliwości ich zakupu decydują o kosztach ziem i nieruchomości.
andregru
W dużym mieście np. Krakowie oczywiście nie w ścisłym centrum jest olbrzymia ilość terenów do zabudowy. Wystarczy zmiana warunków zabudowy , wprowadzenie wyższego podatku od nie używanej działki też spowoduje wzrost sprzedaży przez właścicieli tak samo jak podatek katastralny .
jpelerj
Ludzie kupowali, bo działka jeść nie woła a pandemia pokazała, że może się przydać. Ale z drugiej strony - każda taka działka to klient mniej dla dewelopera, bo raczej będzie budował sam. Tak że na miejscu Cenatorium to bym uważał z taka narracją, że popyt się jeszcze bardziej skurczy.
chojnak
Jeden artykuł w poniedziałek, drugi we wtorek. W środę przerwa ale potem po artykule w czwartek i piątek. Dożynki klientów, trzeba pracować ile sił. Potem zima w branży, trzeba będzie się przebranżowić ma jakiś inny rynek.
demeryt_69
Nikt chyba nie bierze na poważnie tych gotowców, nie?

ravauw
po mojej dzialce widze, ze cena urosla jakies 50% w ciagu roku, ale to raczej kwestia rozpoczetych budow dookola i hajpu na dzialki...
Dalej mnie zastanawia, kto bedzie to wszystko kupowal przy wiborze 5%, bezrobociu 8%, 2 mln uchodźców, zerwanych lancuchow dostaw i kryzysie gospodarczym.....na szczescie bank obiecuje rozpatrzenie
po mojej dzialce widze, ze cena urosla jakies 50% w ciagu roku, ale to raczej kwestia rozpoczetych budow dookola i hajpu na dzialki...
Dalej mnie zastanawia, kto bedzie to wszystko kupowal przy wiborze 5%, bezrobociu 8%, 2 mln uchodźców, zerwanych lancuchow dostaw i kryzysie gospodarczym.....na szczescie bank obiecuje rozpatrzenie wniosku kredytowego do 5 dni roboczych z marza niewidziana od kilkunastu lat w Polsce.... przynajmniej tyle...
demeryt_69
O tym czy cena działki 'urosła' można się jedynie przekonać sprzedając. Reszta to spekulacje.

ravauw odpowiada demeryt_69
przecież nie sprzedam, zeby sie przekonac, dwoch sasiadow juz sprzedalo, ceny znam. Chodzi mi po glowie by wystawic ja za 2.5 raza wiecej niz kupilem i szukac fraj..era
jpelerj odpowiada ravauw
Ale wiesz, że za kwartał będzie artykuł o wzroście cen o 250%? Na podstawie twojego ogłoszenia?

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki