REKLAMA

Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw

Marcin Kaźmierczak2022-03-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-14 06:00
Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw
Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw
fot. DifferR /

Ostatni kwartał 2021 r. przyniósł zwiększenie dynamiki wzrostów cen działek budowlanych położonych poza stolicami województw – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Wyższy popyt na parcele i coraz szybciej rosnące ceny zaowocowały dwucyfrowymi, nierzadko przekraczającymi 20 proc. podwyżkami w skali roku.

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne działek budowlanych (czyli te, za które grunty budowlane faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie oraz w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, wielkopolskim, łódzkich, warmińsko-mazurskich i lubelskim.

Czwarty kwartał 2021 r. przyniósł najwyższe historycznie średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w niemal wszystkich analizowanych miastach i województwach. Jedynie w Poznaniu, a wśród województw na Mazowszu notowano wcześniej wyższe stawki – w obu przypadkach w II kw. 2020 r., a więc na początku pandemii koronawirusa.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – miasta [w zł/mkw.]

Miasto

IV kw. 2020

III kw. 2021

IV kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Wrocław

382

407

412

+1,3

+7,9

Lublin

298

309

321

+3,8

+7,9

Łódź

250

285

298

+4,5

+19,0

Kraków

536

561

588

+4,9

+9,7

Warszawa

777

783

794

+1,4

+2,2

Gdańsk

559

626

647

+3,4

+15,8

Olsztyn

339

370

375

+1,5

+10,8

Poznań

375

379

383

+1,1

+2,1

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Stolicę Wielkopolski w IV kw. 2021 r. dotknął także najniższy wzrost średniej ceny transakcyjnej zarówno w ujęciu kwartalnym (+1,1 proc. k/k) oraz rocznym (+2,1 proc. r/r). Na podobnym poziomie w skali rocznej wzrosła także średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek budowlanych w Warszawie (+2,2 proc. r/r).

W pozostałych największych polskich miastach wzrosty w skali roku wahały się jednak od blisko 8 proc. we Wrocławiu i Lublinie, po 19 proc. w Łodzi. Dla porównania, w Łodzi i Lublinie w IV kw. 2020 r. mówiliśmy o spadkach cen w ujęciu rocznym, z kolei we Wrocławiu wzrost wyniósł jedynie ok. 2 proc.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przyspieszający wzrost cen gruntów pod budowę domu znacznie łatwiej można było dostrzec poza stolicami województw, gdzie podwyżki w skali kwartału wahały się od 2,4 proc. na Mazowszu do 7 proc. w Wielkopolsce. W relacji rocznej względem IV kw. 2020 r. dominowały dwucyfrowe wzrosty stawek, przy czym w dwóch regionach – Małopolsce i Wielkopolsce średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych były o ponad 20 proc. wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. W obu województwach podwyżki notowane są nieprzerwanie odpowiednio od trzech i dwóch lat.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – województwa [w zł/mkw.]

Województwo

IV kw. 2020

III kw. 2021

IV kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

dolnośląskie

97

101

105

+4,3

+9,1

łódzkie

80

88

93

+6,4

+16,1

lubelskie

81

89

92

+3,2

+14,3

mazowieckie

146

151

154

+2,4

+5,3

małopolskie

117

134

142

+6,4

+22,0

warmińsko-mazurskie

78

85

88

+3,6

+13,9

pomorskie

109

123

126

+2,7

+16,0

wielkopolskie

94

108

116

+7,0

+23,3

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Działki w województwach w ciągu ostatniego roku podrożały zdecydowanie mocniej od parcel zlokalizowanych w ich stolicach. Nie zmienia to jednak faktu, że grunty budowlane zlokalizowane poza stolicami województw wciąż pozostają zdecydowanie tańsze od tych znajdujących się w największych miastach. Najmocniej ta różnica uwydatniła się na Pomorzu. O ile za położone tam działki w IV kw. 2021 r. płacono średnio 88,3 zł/mkw., o tyle w stolicy regionu – Gdańsku działki kosztowały średnio 647,4 zł/mkw. Różnica była więc przeszło siedmiokrotna.

Rosnący popyt winduje ceny działek

Na tak dynamiczny wzrost cen gruntów budowlanych wpływ miało przede wszystkim rosnące zainteresowanie budową domów jednorodzinnych.

– Polacy w reakcji na rosnące ceny mieszkań coraz częściej decydują się na budowę własnego domu lub zakup budynku jednorodzinnego od dewelopera. Taki trend widoczny jest na przedmieściach największych miast, a także w mniejszych miejscowościach okalających miasta – komentuje Małgorzata Wełnowska, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Potwierdzają to także dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w całym 2021 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 106 068 domów, co względem 2020 r. dało ponad 17-procentowy wzrost.

W tym samym czasie wzrosła także liczba wydanych pozwoleń uprawniających do budowy domów jednorodzinnych. W 2021 r. inwestorzy indywidualni otrzymali 123,6 tys. dokumentów uprawniających w przyszłości do rozpoczęcia prac budowlanych. Był to wynik o 21,6 proc. wyższy od zanotowanego w 2020 r.

Zupełnie odmienną sytuację przyniósł styczeń, gdy zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym znacząco zmalało i to przy wykluczeniu sezonowości. Liczba rozpoczętych budów była bowiem o 8 proc. niższa niż przed rokiem i o 20 proc. niższa niż przed dwoma laty, z kolei polskie urzędy wydały o 21 proc. mniej pozwoleń uprawniających do budowy domów jednorodzinnych niż w styczniu 2021 r.

W styczniu obniżeniu uległ także indeks urban.one liczony dla gruntów budowlanych. Jego odczyt wyniósł 142,79 pkt. i był o 0,86 pkt. niższy niż w grudniu. To pierwsza obniżka od sierpnia 2021 r. W tym przypadku jednak można mówić o sezonowości, bowiem styczeń w ostatnich latach regularnie przynosił spadek indeksu. W skali roku był on wyższy o 5,36 pkt.

Działki drożeją szybciej od mieszkań? To zależy gdzie

Tym razem trudno pokusić się o jednoznaczne stwierdzenie, że parcele pod budowę domów jednorodzinnych drożeją mocniej od mieszkań. Owszem, w kilku z analizowanych miast taka sytuacja miała miejsce. W ostatnim kwartale 2021 r., patrząc na wzrosty w ujęciu rocznym, taką zależność odnotowano jedynie w Łodzi, Gdańsku i Olsztynie, a więc tych miastach, w których kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek budowlanych wzrosły o ponad 10 proc.

W Warszawie i Poznaniu wzrosty średnich cen transakcyjnych w przypadku wszystkich analizowanych metraży wzrosły mocniej od średnich kwot płaconych za parcele, z kolei w Krakowie działki podrożały mocniej od najmniejszych kawalerek (0-35 mkw.), a we Wrocławiu wręcz odwrotnie - mocniej niż w przypadku działek względem IV kw. 2020 r. wzrosły średnie kwoty płacone za mieszkania większe niż 35-metrowe.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (15)

dodaj komentarz
warszawyak
Ziemi nikt nie dodrukuje jak dolaly , euro , franki czy funty !
Można ją jedynie kupić za w/w piniądze bez pokrycia ( stąd galopująca inflacja ) bądź najechać zbrojnie jak to w tej chwili dzieje się w Iraku , Libii czy Syrii .
W związku z powyższym osoby posiadające nieograniczoną ilość piniędzy ( jak fundusze inwestycyjne
Ziemi nikt nie dodrukuje jak dolaly , euro , franki czy funty !
Można ją jedynie kupić za w/w piniądze bez pokrycia ( stąd galopująca inflacja ) bądź najechać zbrojnie jak to w tej chwili dzieje się w Iraku , Libii czy Syrii .
W związku z powyższym osoby posiadające nieograniczoną ilość piniędzy ( jak fundusze inwestycyjne z Manhattanu ) a nie nieudacznicy portalowi , zdają sobie sprawę , że działki będą tylko drożeć . Dla nich nie jest w tej sytuacji ważne ile ma kosztować metr tylko , czy można ją nabyć !
ehe
Pierdoły gadasz. Bitcoina też już więcej "nie dodrukują", a cena spadała i spadnie jeszcze nie raz.
Podaż i możliwości ich zakupu decydują o kosztach ziem i nieruchomości.
andregru
W dużym mieście np. Krakowie oczywiście nie w ścisłym centrum jest olbrzymia ilość terenów do zabudowy. Wystarczy zmiana warunków zabudowy , wprowadzenie wyższego podatku od nie używanej działki też spowoduje wzrost sprzedaży przez właścicieli tak samo jak podatek katastralny .
jpelerj
Ludzie kupowali, bo działka jeść nie woła a pandemia pokazała, że może się przydać. Ale z drugiej strony - każda taka działka to klient mniej dla dewelopera, bo raczej będzie budował sam. Tak że na miejscu Cenatorium to bym uważał z taka narracją, że popyt się jeszcze bardziej skurczy.
chojnak
Jeden artykuł w poniedziałek, drugi we wtorek. W środę przerwa ale potem po artykule w czwartek i piątek. Dożynki klientów, trzeba pracować ile sił. Potem zima w branży, trzeba będzie się przebranżowić ma jakiś inny rynek.
demeryt_69
Nikt chyba nie bierze na poważnie tych gotowców, nie?

ravauw
po mojej dzialce widze, ze cena urosla jakies 50% w ciagu roku, ale to raczej kwestia rozpoczetych budow dookola i hajpu na dzialki...
Dalej mnie zastanawia, kto bedzie to wszystko kupowal przy wiborze 5%, bezrobociu 8%, 2 mln uchodźców, zerwanych lancuchow dostaw i kryzysie gospodarczym.....na szczescie bank obiecuje rozpatrzenie
po mojej dzialce widze, ze cena urosla jakies 50% w ciagu roku, ale to raczej kwestia rozpoczetych budow dookola i hajpu na dzialki...
Dalej mnie zastanawia, kto bedzie to wszystko kupowal przy wiborze 5%, bezrobociu 8%, 2 mln uchodźców, zerwanych lancuchow dostaw i kryzysie gospodarczym.....na szczescie bank obiecuje rozpatrzenie wniosku kredytowego do 5 dni roboczych z marza niewidziana od kilkunastu lat w Polsce.... przynajmniej tyle...
demeryt_69
O tym czy cena działki 'urosła' można się jedynie przekonać sprzedając. Reszta to spekulacje.

ravauw odpowiada demeryt_69
przecież nie sprzedam, zeby sie przekonac, dwoch sasiadow juz sprzedalo, ceny znam. Chodzi mi po glowie by wystawic ja za 2.5 raza wiecej niz kupilem i szukac fraj..era
jpelerj odpowiada ravauw
Ale wiesz, że za kwartał będzie artykuł o wzroście cen o 250%? Na podstawie twojego ogłoszenia?

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki