REKLAMA

"CPK wzbogacił się o 6,4 mld zł". KO przeciw przejęciu Portów Lotniczych przez spółkę

2023-09-23 18:28
publikacja
2023-09-23 18:28

Jako zagrożenie dla portów lotniczych ocenił Jan Grabiec (KO) przejęcie spółki Polskie Porty Lotnicze przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny. W sobotę przed siedzibą CPK w Warszawie posłowie KO przekonywali, że prowadzi to do wyprzedaży majątku narodowego.

"CPK wzbogacił się o 6,4 mld zł". KO przeciw przejęciu Portów Lotniczych przez spółkę
"CPK wzbogacił się o 6,4 mld zł". KO przeciw przejęciu Portów Lotniczych przez spółkę
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Grupa Kapitałowa CPK poinformowała w piątek, że pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Do tej spółki, do tej szemranej spółki, trafiają najważniejsze polskie lotniska. Dziś państwo polskie nie jest już właścicielem polskich lotnisk, np. lotniska Okęcie, tylko jest nim spółka CPK" - powiedział Grabiec.

"Co to oznacza w kontekście prywatyzacji spółki CPK? Wiemy, że połowa udziałów, a może więcej, ma trafić do prywatnych właścicieli z innych krajów, być może z Chin, może z Korei, a może bezpośrednio Rosji. Mamy do czynienia z ogromną wyprzedażą majątku narodowego" - ocenił polityk KO.

"Tylko w tym tygodniu spółka CPK wzbogaciła się o udziały - o wartość polskich lotnisk - o 6 mld 400 mln zł, ale również o aport w postaci finansowej, który gwarantuje Skarb Państwa - w postaci 3,5 mld zł. Ta spółka dostawała w tym tygodniu w prezencie 10 mld zł, a za chwilę ma zostać wyprzedana - ma trafić w prywatne ręce" - alarmował.

Przypomniał, że jedno z pytań zaplanowanego na 15 października referendum dotyczy wyprzedaży majątku narodowego.

"Pytają Polaków czy wyprzedawać, a jednocześnie wyprzedają polski majątek narodowy wartości wielu miliardów złotych" - powiedział dziennikarzom polityk KO. Ocenił, że "sama działalność spółki CPK stanowi zagrożenie dla polskich portów lotniczych.

"Spółka, która nie radzi sobie z pilnowaniem łąki pod Baranowem, ma zarządzać największymi lotniskami w Polsce” - powiedział Grabiec przed siedzibą CPK. "To jest po prostu granda" - ocenił.

Według Marcina Kierwińskiego (KO) chodzi o sprzedaż terenów po lotnisku na Okęciu - w centrum Warszawy. "Nie godzimy się na PiS-owski pomysł sprzedaży terenów w centrum Warszawy. Nie godzimy się na zamknięcie lotniska Okęcie. Nie godzimy się na szabrowanie tymi gruntami i nie godzimy się na to, aby przez transakcje takie jak wniesienie PPL do CPK największe polskie lotnisko było zagrożone" - mówił.

W piątkowej informacji o włączeniu PPL do grupy CPK poinformowano, że CPK będzie odpowiedzialna za koordynację i pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego lotniska przesiadkowego.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.(PAP)

autorka: Aleksander Główczewski, Magdalena Jarco

ago/ maja/ wni/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jas2
"Spółka, która nie radzi sobie z pilnowaniem łąki pod Baranowem"

Kurde... jednak PO-wcy ukradli te łąki?
ssmentek
Na bankier.pl cenzura jak w PRL za Stalina. Niezła z was drużyna droga redakcjo. Aby zła karma wróciła do was...
karbinadel
Bez zniszczenia lotnisk regionalnych CPK nie ma sensu. Zresztą i tak nie ma, bo to koncepcja z lat 70-tych, dziś się tak nie buduje. Miejmy nadzieję, że skończy się na dobrze płatnych posadkach i handlu działkami.
and00
CPK konkurencja dla lotnisk lokalnych?
Myślisz że Ryan i Wizz będzie latał tylko z tamtą?
Jak nie będzie CPK to będą loty np Katowice Pekin albo Poznań Tokio?
Poza tym sprawdź sobie ile w ostatnich dekadach wybudowano dużych lotnisk, możesz zacząć od Berlina
ssmentek
A kto niby te lotniska zniszczy? Chyba Polacy kupując bilety na CPK? Lotniska lokalne poza paroma wyjątkami są przechowalnią dla samorządowych polityków którzy dosypują kasy Ryanair i innym przewoźnikom aby ktokolwiek tam przyleciał.
qart
Obie firmy zarówno CPK jak i Porty Lotnicze w 100% należą do Skarbu Państwa. PS. Jeśli chcemy zarabiać na tranzycie, przesiadkach pasażerów z regionu na trasy zajatyckie i do Ameryki Północnej, na wpływach z ceł z CARGO to musimy mieć nowe, duże i nowoczesne lotnisko. Chińczycy robili symulację i jako idealne logistycznie miejsce Obie firmy zarówno CPK jak i Porty Lotnicze w 100% należą do Skarbu Państwa. PS. Jeśli chcemy zarabiać na tranzycie, przesiadkach pasażerów z regionu na trasy zajatyckie i do Ameryki Północnej, na wpływach z ceł z CARGO to musimy mieć nowe, duże i nowoczesne lotnisko. Chińczycy robili symulację i jako idealne logistycznie miejsce wyszło im to samo, okolice Łodzi.
Berlin ze swoim niewypałem zostanie jeszcze bardziej w d...
Ale widzę że opozycja dzielnie broni interesów Niemiec.
xqwztsa
Z Chin do Azji i Ameryki Płn przez Łódź... No tego to jeszcze nie grali, ale w to, że Chińczycy coś takiego wymyślili akurat jestem w stanie uwierzyć... Po co latać przez np. Japonię czy nawet ruskich z tankowaniem w Seattle jak można przez ŁÓDŹ zrobić 2 razy tyle czyli gdzieś ponad 13 000 km. xD No logistyka, że klękajcie narody!Z Chin do Azji i Ameryki Płn przez Łódź... No tego to jeszcze nie grali, ale w to, że Chińczycy coś takiego wymyślili akurat jestem w stanie uwierzyć... Po co latać przez np. Japonię czy nawet ruskich z tankowaniem w Seattle jak można przez ŁÓDŹ zrobić 2 razy tyle czyli gdzieś ponad 13 000 km. xD No logistyka, że klękajcie narody! Ahahahahaha!
xqwztsa
mkk założyłeś nowe konto? xD
karbinadel
Będziemy sprzedawać Azjatom bilety lotnicze w pakiecie z wizą Schengen?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki