REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

CBOS: ugrupowanie rządzące nieco straciło w sondażach

2022-01-14 15:54
publikacja
2022-01-14 15:54
CBOS: ugrupowanie rządzące nieco straciło w sondażach
CBOS: ugrupowanie rządzące nieco straciło w sondażach
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, PiS wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską mogłoby liczyć na poparcie 29 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów; KO na 18 proc., Polska 2050 na 12 proc., a Konfederacja na 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Poza Sejmem znalazły się Lewica i PSL-Koalicja Polska, które popiera po 3 proc. wyborców.

Jak zaznacza CBOS, nowy rok przyniósł niewielkie przetasowania w rozkładzie społecznego poparcia dla partii politycznych. W porównaniu z początkiem grudnia nieco straciło ugrupowanie rządzące. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów deklaruje 29 proc. wyborców. To o 2 punkty procentowe mniej niż w ubiegłym miesiącu, ale tyle samo co w listopadzie.

Zyskała natomiast Koalicja Obywatelska, którą popiera obecnie 18 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To 4 punkty więcej, niż na początku grudnia, ale również tyle samo, ile w listopadzie.

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 mająca 12 proc. sympatyków. W odróżnieniu od KO partia Szymona Hołowni w porównaniu z ostatnim pomiarem nieco straciła (spadek o 2 punkty).

Szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałaby jeszcze tylko Konfederacja WiN popierana przez 5 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Również to ugrupowanie w porównaniu z poprzednim sondażem minimalnie straciło na poparciu (spadek o 2 punkty procentowe).

Natomiast, gdyby wybory odbywały się już w styczniu, poniżej wyborczego progu znalazłyby się Lewica oraz PSL-Koalicja Polska mające wśród zdeklarowanych wyborców po 3 proc. zwolenników.

O ile poparcie dla PSL utrzymuje się na tym samym poziomie co w grudniu, o tyle Lewica zanotowała w tym miesiącu spadek notowań (o 2 punkty procentowe) i jest to najgorszy wynik tego ugrupowania od początku istnienia. Swoich zwolenników znalazły jeszcze w tym zestawieniu partia Kukiz’15 oraz Porozumienie Jarosława Gowina (po 1 proc. głosów).

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w pierwszej połowie stycznia, udział w nich wzięłoby 74 proc. uprawnionych do głosowania. To minimalnie mniej niż na przełomie listopada i grudnia (spadek o 1 punkt procentowy).

Dalsze 13 proc. dorosłych Polaków waha się, czy wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby odbywało się już teraz (wzrost o 1 punkt). Od listopada na tym samym poziomie 13 proc. utrzymuje się odsetek osób uprawnionych do głosowania z góry odrzucających możliwość udziału w wyborach parlamentarnych.

Podobnie jak w pięciu ostatnich pomiarach 22 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o jeden punkt) na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć". Dodatkowo 5 proc. wyborców (wzrost o 2 punkty) z jakichś względów odmawia odpowiedzi na pytanie o swoje preferencje partyjne. W sumie zatem preferencje partyjne aż 27 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 3 do 13 stycznia 2022 roku na próbie liczącej 1135 osób (w tym: 46,4 proc. metodą CAPI, 33,1 proc. – CATI i 20,4 proc. – CAWI). (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
langdon25
29% sztywnego ogłupionego skutecznie przez TVPiS elektoratu ze wsi i ciemnego mieszczaństwa

Dopóki covid ich nie przetrzebi zmian na lepsze nie będzie
luzak123
Wszystkie partie mają razem 70% głosów - na kogo głosowało pozostałe 30%?
xiven
konfederacja 5%? wczoraj czytałem inny sondaż na 10%
lobotomek
Trochę dziwne te sondaże CBOS, bo dla nich ważniejsze, żeby nad PO było 10% przewagi niż to, by podła zmiana była powyżej 30%. A to błąd, bo psychologiczna bariera dla zorganizowanej grupy przestępczej to jazda w dół bez trzymanki. Żelazny elektorat żadnej partii w Polsce nigdy nie przekraczał 15%. Reszta to karierowicze,Trochę dziwne te sondaże CBOS, bo dla nich ważniejsze, żeby nad PO było 10% przewagi niż to, by podła zmiana była powyżej 30%. A to błąd, bo psychologiczna bariera dla zorganizowanej grupy przestępczej to jazda w dół bez trzymanki. Żelazny elektorat żadnej partii w Polsce nigdy nie przekraczał 15%. Reszta to karierowicze, ludzie bez kręgosłupa moralnego albo bez orientacji, co się wokół dzieje. Dość powiedzieć, że PIS w ciągu pierwszej kadencji spuchł z 20 do 40 tysięcy. Kto się zapisał? No chyba nie ideowcy.
pstrzezek
Jarek ma większy problem a mianowicie boi się że go posadzą. Przygotowuje grunt i motywuje działaczy do zwycięstwa bo jak sam przyznał, jeśli przegrają to go będą „ciągali po sądach” Będziesz siedziała mlaskaczu
alberto2020
Generalnie duże różnice są między sondażami. Ale to chyba pierwszy od dawna z PiS poniżej 30%
szlawi
hahaha, konfa 5%? to chyba badania na grupie emerytów rok temu, konfederacja ~12% i to jest fakt czy wam sie to podoba czy nie
janoz_lobolotorant
dokładnie, Konfederacja to trzecia siła polityczna - głosuję na nich pomimo świadomości, że nie mają aktualnie zaplecza do rządzenia krajem. ale gdy wejdą z kimś w koalicję to przynajmniej rozdawnictwo ustanie na rzecz zmniejszania podatków

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki