REKLAMA

Buczek: GetBack można uratować. "To może być Amber Gold II"

2018-04-16 16:20
publikacja
2018-04-16 16:20

Głos w sprawie GetBacku ponownie zabrał Sebastian Buczek. Prezes Quercusa nadal uważa, że spółkę można naprawić. Kluczową datą może być nadchodząca środa.

Sebastian Buczek, prezes Quercusa / fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

- Nadal uważam, że spółka może zostać uratowana, ale wszystkie strony muszą zachowywać się odpowiedzialnie, zachować spokój i zająć się tymi aspektami sprawy, które ich dotyczą, tak jak my to zrobiliśmy - powiedział Buczek w rozmowie z PAP Biznes.

Buczek ostrzegł jednak, że brak porozumienia w sprawie GetBacku może doprowadzić do "politycznie wybuchowej sytuacji", w której zagrożone będą aktywa i oszczędności o wartości około 2 mld zł. - To może być trudna politycznie sytuacja. Wartość obligacji wyemitowanych (przez Getback - PAP) jest wyższa niż Amber Gold. To może być Amber Gold II - powiedział. O pogromie na obligacjach GetBacku pisaliśmy m.in. tutaj. Oprócz funduszy zaangażowani są w nie także inwestorzy indywidualni.

Sprawa GetBacku Buczkowi jest bliska, prowadzony przez niego Quercus mocno bowiem zaangażował się w obligacje spółki. Problem stał się na tyle duży, że utworzył specjalny fundusz, którego zadaniem było zdjęcie ryzyka związanego z obligacjami GetBacku z klientów Quercusa. 

Dwa dni dla GetBacku

W piątek zapadała jedna z serii, w którą zaangażowana była spółka Buczka. W poniedziałkowym komunikacie Quercus TFI podał, że - na prośbę Getbacku - wyraził zgodę na przesunięcie na 18 kwietnia terminu zapadalności obligacji spółki o wartości nominalnej 10 mln zł, których pierwotny termin zapadalności upływał 13 kwietnia. W kolejnym poniedziałkowym raporcie, Quercus podał, że na rachunki funduszy Q1 FIZ oraz Quercus Absolute Return FIZ wpłynęło po 2,25 mln zł tytułem wykupu obligacji GetBack. Pozostała część kwoty ma być zapłacona do 18 kwietnia 2018 r.

 - W mojej ocenie nie jest to (przesunięcie terminu zapadalności - PAP) złamanie kowenantów. W pełni się na to zgodziliśmy - powiedział Buczek. - Jeżeli nie otrzymamy zapłaty do środy, to będzie już inna historia - dodał.

Warto dodać, że wcześniejsze propozycje Buczka spotkały się w GetBacku z silnym negatywnym odzewem. – Jeśli Sebastian Buczek dalej będzie kontynuował podkopywanie naszej sytuacji płynnościowej, będziemy rozpatrywali wystąpienia na drogę sądową, bo to zagraża naszym interesom i interesom wielu osób fizycznych – stwierdził wówczas prezes GetBacku Konrad Kąkolewski. Dzisiaj spółka schowała jednak głowę w piasek i nie odpowiada ani na wypowiedzi Buczka, ani na nasze prośby o wyjaśnienie dzisiejszego zamieszania wokół spółki.

WZA w atmosferze skandalu

Tymczasem we wtorek rusza WZA GetBacku, na którym inwestorzy głosowali będą m.in. kolejną emisję. Przed "walnym" zarząd strzelił sobie spektakularnego samobója, ogłaszając, że rozmawia z PFR i PKO BP w sprawie dofinansowania. Te dwie instytucje szybko zdementowały tę informację i sprawą zajął się KNF. Akcjonariusze, i tak już rozsierdzeni przez postawę zarządu, otrzymali zaś kolejny argument, by słowom władz GetBacku nie wierzyć. 

Buczek: GetBack można uratować. "To Amber Gold II" / Bankier.pl

Reakcja rynku była błyskawiczna, akcje GetBacku na dzisiejszej sesji zaczęły gwałtownie tanieć i GPW w końcu zdecydowała się o zwieszeniu ich notowań. Mają one zostać wznowione we wtorek, lecz TKO trzyma się 50 proc. poniżej ostatniej ceny. Luka jest więc naprawdę ogromna.

Dramat uzupełnia fakt, że nikt tak naprawdę nie wie, co się dzieje w spółce. Choć minęło 3,5 miesiąca GetBack nadal nie pokazał raportu za 2017 rok. Zaprezentowane w ostatnim dostępnym raporcie (za III kwartał 2017 roku) liczby wyglądają dobrze, obecnie firma ma jednak problem z bieżącym finansowaniem, czego dowodem była sytuacja z Quercusem. Czy to jednak problem drobny, czy ogromny, inwestorzy mogą się tylko domyślać, raportu bowiem jak nie było, tak nie ma.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ricozez
Kolejny produkt z czasów panowania tuska i kontroli jemu podległych służb.Ma ktoś jeszcze wątpliwości czym była formacja platformy odbytu.
konra74
Me wanna getback me money buhahaha
artur17
Zero zaufania do firm z kapitałem i akcjonariatem z Cypru czy Malty. Prawie każda to przekręt.
bankierkomentuje
Po co ratowac prywatna firme i Buczka. Niech sie sami martwia. Buczek chcial szybko zarobic ryzykujac to niech poniesie konsekwencje tego. Jak zarabial to bylo fajnie wiec teraz niech poniesie straty skoro sie pojawily.
Buczek tak mowi publicznie i straszy ze to wiekszy problem niz Amber Gold bo chcialby zeby rzad wylozyl kase
Po co ratowac prywatna firme i Buczka. Niech sie sami martwia. Buczek chcial szybko zarobic ryzykujac to niech poniesie konsekwencje tego. Jak zarabial to bylo fajnie wiec teraz niech poniesie straty skoro sie pojawily.
Buczek tak mowi publicznie i straszy ze to wiekszy problem niz Amber Gold bo chcialby zeby rzad wylozyl kase a on wyszedl obronna reka i odzyskal kase z obligacji i akcji - do momentu kiedy firma bedzie istniala to jest szansa a jak zbanczy to Quercus nie dostanie nic.

GetBack niech idzie na DNO a razem z nim Quercus.

Quercus już wtopił:

- różnicę wartości obligacji w GetBack
- różnicę wartości akcji GetBack
- umorzenia jednostek Quercusa
- spadek wartości akcji Quercusa
- kompletna utrata zaufania.

Słyszałem, ze ludzie na wielka skale umarzają jednostki Quercus i wyprzędają akcje bojąc się ze GetBack zbankrutuje a zaraz z nim Quercus.

Duzo inwestorów stoi ze zleceniami PKC na akcjach, wyprzedają obligacje bo BANKRUCTWO tuz tuz wisi na włosku.

Powinni pozwolic im ZBANKRUTOWAĆ i wtedy rzadowy fundusz powinien przejac ja za grosze. Po co dzis plaic 3.75zl za akcje jak bedzie mozna kupic to np. po 50gr albo po 20gr bo do ilu spadnie to sie dopiero okaze.
Przy okzacji tez mozna przejac bedzie Quercusa za grosze - po co przeplacac - wykres Quercusa nie klami.
sdcs
Powtórka z Amber Gold? Czyli znowu przekręciarze osłaniani przez PO okradli Polaków?
wujeksasza
2 mld z obligacji już są pewno na Karaibach lub w Lichtenstein. Nic nie się nie uratuje. Nawet Buczek dał się zrobić w konia. Podobny przekręt zrobił Czartoryski.kasa już leży w Lichtenstein A frajerzy jej szukają w fundacji. pytanie ile z tego wziął pseudo minister glinski. Przekręt i sprawiedliwość ma się dobrze
bmiara
Bzdura. Getback za kasę z obligacji kupował pakiety wierzytelności. Nawet jak nie wierzysz spółce/prezesowi, to uwierz bankom i innym np firmom telekomunikacyjnym, które im te pakiety sprzedawały. A tych wierzytelności się nie da tak prosto wyprowadzić za granicę jak gotówki...
oxfordczyk odpowiada bmiara
Tylko od kogo kupował. Posłuchałem na YT rozmów pracowników Getbacku i najczęściej były to wierzytelności getin banku i to takie które zostały już spłacone. Kupowali od Leszka Cz., dawnego TW SB. Myślę, że on nadal kontroluje Getback dalej do niego należy. Abris to tylko słupy. To był chyba jego ostatni przekręt.
oxfordczyk odpowiada bmiara
Da sie wyprowadzić. Najwięcej kupował od getin banku, często te które były już spłacone. I zawsze przepłacając za nie.

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki