Borys-Szopa: rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji; bezrobocie - rekordowo niskie

Od dłuższego czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Rządowa polityka antycykliczna zmniejsza niekorzystne skutki światowego spowolnienia ekonomicznego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr)

Szacowana przez ministerstwo rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca br. spadła o 0,1 punktu procentowego.

"To wynik najlepszy od 28 lat. Cieszy nas fakt, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej Polaków miało pracę, a ich zarobki regularnie rosły" - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak dodała, "od dłuższego już czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie".

Szefowa MRPiPS oceniła, że zbliżamy się do granicy tzw. naturalnego bezrobocia. "Rynek pracy stabilizuje się. W kolejnych miesiącach dynamika spadku bezrobocia wyhamuje, ale szacujemy, że – u szczytu prac sezonowych – stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5,2 proc. To bardzo dobry wynik. Cały czas mówimy o rekordowo niskim poziomie bezrobocia" - podkreśliła.

"Kolejny miesiąc z rzędu poziom bezrobocia osiąga wynik nienotowany od początków transformacji. Nasza gospodarka, budowana na solidnych fundamentach, notuje bardzo dobre rezultaty. Rządowa polityka antycykliczna zmniejsza niekorzystne skutki światowego spowolnienia ekonomicznego" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca br. wyniosła 869,3 tys. osób i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o 7,8 tys. osób. Oznacza to spadek o 0,9 proc. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku (lipiec 2018 – czerwiec 2018) spadek ten wynosił odpowiednio 6,1 tys. osób i 0,6 proc.

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, szczególnie w: lubuskim – o 2,9 proc., śląskim – o 2,5 proc., oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim – w obu o 1,4 proc.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że w lipcu br. wzrosła też liczba miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. Wyniosła ona 118,6 tys. – o 15,5 tys. oraz 15 proc. więcej niż w czerwcu br.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 talmud

ciezko uwierzyc ze jest az tak bardzo dobrze - ciekawe dlaczego ponad 50% zarabia place minimalna .....pewnie jest im tak dobrze ze nie chca wincyj....

! Odpowiedz
2 7 jes

Jak to miło i przyjemnie chwalić się cudzymi dokonaniami. PiS to w tym mistrzowie.

! Odpowiedz
3 10 bt5

Do karbindel. W porównaniu do lat gdy było po 1000 kandydatów do KFC to sytuacja jest lepsza. Co nie zmienia faktu że z osób w wieku 50 - 65 la nie pracuje 75 % stanu i to nie jest bynajmniej z powodu ich rentierskiego stylu życia. Ponadto tradycyjnie jak to w Polsce rozpaczliwie brakuje pracy z której można utrzymać rodzinę co widać po nurkujących wskaźnikach urodzeń mimo że 40% młodzieży europejskiej mieszka w Polsce. W Polsce zawsze było cienko , wpadło mi w ręce opracowanie na temat listów polskich emigrantów z XIX i początku XX wieku i na temat terenów wtedy co prawda Polski pod zaborami wypisywali najgorsze przekleństwa. A Ukraińców już wtedy ściągano do pracy w firmach zagranicznych na terenie byłej Polski i wtedy przynajmniej organizacje robotnicze pisały wprost że takie sprowadzanie skoszarowanych robotników niszczy zakładanie rodzin przez robotników miejscowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 bt5

Do karabindel. Ukraińcy nie przyjeżdżają ot tak w ciemno lecz są werbowani i prowadzeni przez agencje pośrednictwa pracy. Polacy nie chcą korzystać z pośrednictwa agencji pracy bo jest to w polskich warunkach farsa, agencje tymczasowe przyszły do Polski z zachodu gdzie stanowią podstawę elastycznego zatrudnienia , w Polsce jednak z tej układanki elastycznego zatrudnienia wyrzucono powszechny socjal i zasiłki które są dostępne na zachodzie i cały system się nie trzyma kupy. Stąd niska stopa zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym w Polsce. A co do tej pracy z której korzystają Ukraińcy to na podstawie lektury ogłoszeń do nich skierowanych , a znam rosyjski , to widzę że są werbowani do najgorszej prostej pracy i podaje się im prognozowane zarobki w USD rzędu 800-1200 USD przy czym za wymiar pracy 250-300 godzin w miesiącu. Na taki tryb pracy decydują się niemal wyłącznie imigranci . Tak samo było z Polakami na zachodzie którzy byli przez agencje ściągani mimo że tubylcy włóczyli się bez pracy, z tym na zachodzie nigdzie nie ma tak niskiego procenta bezrobotnych otrzymujących zasiłek jak to występuje w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 karbinadel

Tak czy inaczej, udowadniasz, że pracy w Polsce nie brakuje.

! Odpowiedz
2 10 karbinadel

Jeśli w Polsce zatrudnia się kilkaset tysięcy Ukraińców, to o jakim bezrobociu mowa? Chyba raczej o odsetku ludzi bez chęci do roboty

! Odpowiedz
14 26 psokal

Ręce opadają. Ja rozumiem że idą wybory ale czy ludzie w tym rządzie będą tak długo mówić że wszystko jest idealnie aż to wszystko się rozleci z całą siłą? O jakiej polityce antycyklicznej mówi ta kobieta? O rozdawaniu pieniędzy za darmo w okresie rekordowo niskiego bezrobocia? Ciekawe jakie to będzie miało skutki na inflację oraz poziom zadłużenia podczas spowolnienia. Warto też przypomnieć pani minister o istnieniu konstytucyjnie gwarantowanych progów ostrożnościowych jeżeli chodzi o zadłużenie. Ale co tych ludzi obchodzi gospodarka. "Nie ważne jaka jest Polska, tylko czyja jest" - Jan Olszewski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 15 bt5

Do and00. Za komuny bezrobocie rejestrowe było na poziomie 15-25 tysięcy. Bo było 600 tys . wakatów w kryzysowej dekadzie lat 80-tych. Ba, milicja legitymowała młodych na ulicach czy mają stempel w dowodzie o zatrudnieniu. Ludzie się rękami i nogami bronili przed skierowaniem do firm które nie dawały mieszkań zakładowych, czy chociaż nie załatwiały mieszkań dla pracowników w spółdzielni w ostateczności w ZGM. Dziś np. na co drugim dyskoncie są plakaty o poszukiwaniu pracowników, ale to są oferty poniżej dna absolutnego, nie dość że o mieszkaniu nie ma co marzyć , to jeszcze są cząstki etatu wyłącznie dla młodych kobiet.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 14 ajwaj

""Borys-Szopa: rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji; bezrobocie - rekordowo niskie""

- cós przed wyborami PISy nie wzrasta, nie jest geery good ?
Moment pokerowego "sprawdzam" przyjdzie po wyborach, tj. zimny prysznic.

Eneria sztucznie hamowana tzn. wszystko szokowo w góre, energointensywne firmy do zaorania > konkurencja. Radosnie kupowana kielbasa wyborcza PISty juz na bln. zl. wystawi rachunek itd.

Bedzie ból. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 5 ajwaj

Do PISy nie dotarlo, ze w UE zaczela sie wojna handlowa z USA > dopiero zaczela.
Przez 30 lat ograniczone zarobki w PL, dadza znac brakiem popytu wewnetrzego. Na kredyt 500+,1000+ nic nie zmienia.
Do tego kontr-sankcje Rosji, pokonywane przez Niemcy i "zachód" a utrzymywane przez bossów swiatowej ekonomii typu Kaczynski, Misiewicz, Maciorewicz, Blaszak & Co.

"" Wojna handlowa „Trafia Niemcy bardziej niz wszystkich innych RAZEM”
Konflikt handlowy między USA a Chinami jest w oczach Marcela Fratzschera, teraz namacalną wojną handlową. Za Donalda Trumpa prezes Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych również nie odczuwa ulgi"

A jeszcze nadchodza inne cla "karne" z USA

https://www.n-tv.de/mediathek/videos/wirtschaft/Trifft-Deutschland-mehr-als-alle-anderen-zusammen-article21191953.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil