REKLAMA

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” Czy warto zrobić rozdzielność majątkową, gdy małżonek zarabia w innej walucie?

Wojciech Boczoń2023-09-20 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-20 06:00

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” pozwala na zakup mieszkania na preferencyjnych warunkach. Czytelnicy dopytują nas o możliwość skorzystania z kredytu w bardziej skomplikowanych przypadkach. Jedno z pytań dotyczy związku, w którym małżonek jest obcokrajowcem i zarabia w obcej walucie. Jak do tego zagadnienia podchodzą banki?

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” Czy warto zrobić rozdzielność majątkową, gdy małżonek zarabia w innej walucie?
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” Czy warto zrobić rozdzielność majątkową, gdy małżonek zarabia w innej walucie?
fot. FabrikaSimf / / Shutterstock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie dla osób do 45. roku życia, które planują zakup swojej pierwszej nieruchomości w celu prowadzenia gospodarstwa domowego. Maksymalna kwota finansowania dla par to 600 tys. zł, a wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł. Jeśli o kredyt ubiega się singiel, to może liczyć na kredyt w wysokości 500 tys. zł.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

BK2% a dochody w innej walucie

Na łamach Bankier.pl odpowiadaliśmy już na pytania dotyczące możliwości zaciągnięcia kredytu, w przypadku gdy dochody potencjalnego kredytobiorcy są wypłacane w obcej walucie. Przypomnijmy – nie jest to dozwolone. - Osoby zarabiające w innej walucie nie mogą skorzystać z programu. Zgodnie z rekomendacją KNF, waluta kredytu musi być tożsama z walutą dochodu – tłumaczy ekspert z firmy Expander Grzegorz Granda.

Pan Marcin (imię zmienione) pyta nas natomiast o sytuację, w której jeden z małżonków zarabia w obcej walucie. - Jak będzie oceniana zdolność kredytowa przy parze małżeńskiej, gdzie jedna osoba jest obcokrajowcem i ma własna działalność w innej walucie (funty, ewentualnie węgierskie forinty)?  Kiedyś proponowano nam zrobić rozdzielność majątkową – mówi czytelnik.

Czy warto zrobić rozdzielność majątkową?

Grzegorz Granda odpowiada: - Dochód z działalności gospodarczej za granicą nie będzie zaakceptowany. Pozostaje kwestia, czy dochód tej drugiej osoby wystarczy, aby wychodziła zdolność kredytowa. Rozdzielność majątkowa wprowadza tylko możliwość wnioskowania o kredyt przez pojedynczego małżonka, nie zmienia (co do zasady) samej zdolności kredytowej – mówi ekspert.

Dodaje, że rozwiązaniem może być nieuwzględnienie małżonka w oświadczeniu dotyczącym liczby osób w gospodarstwie domowym. - Mniejsza liczba osób może wygenerować niższe koszty utrzymania i nieco zwiększyć zdolność kredytową. Mówimy tu o założeniu, że małżonek rzeczywiście mieszka za granicą i małżonkowie nie prowadzą faktycznie wspólnego gospodarstwa domowego. Podkreślam, że we wniosku kredytowym nie można podawać informacji niezgodnych z prawdą, ponieważ grozi to wypowiedzeniem umowy kredytu oraz odpowiedzialnością karną – dodaje Granda.

BK2% - w których bankach?

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie dostępne w bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki: Alior Bank, Bank BPS i banki spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank, banki spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem i VeloBank.

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki