Belka: Ta propozycja byłaby zabójcza dla banków

NBP nie przejmie od banków ryzyka walutowego związanego z kredytami frankowymi - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Belka, prezes NBP.

Prezes NBP Marek Belka
Prezes NBP Marek Belka (fot. MICHAL DYJUK/REPORTER / EastNews)

"Na całym świecie banki za bardzo przywykły do tego, że im się dopłaca do rozwiązywania ich problemów. W tym wypadku nie powinny na to liczyć. Jeśli jakakolwiek pomoc publiczna wchodzi w grę, to najwyżej zwolnienie banków z ciężarów podatkowych, które mogłyby wynikać z umorzenia części kredytów" - powiedział Belka.

Dodał, że "w żadnym razie" sektor publiczny, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny, nie powinien brać na siebie części kosztów takiej operacji.

"Tak samo naiwnością jest oczekiwać, że NBP przejmie od banków ryzyko walutowe związane z kredytami frankowymi" - powiedział.

Zdaniem prezesa NBP bankom zabrakło rozsądku, gdy udzielały kredytów przy niskim kursie franka. Według niego banki muszą mieć świadomość, że wysokie wskaźniki LTV dla kredytów frankowych stanowią dla nadzoru przesłankę, by żądać od banków większych zabezpieczeń tych kredytów.

Belka pytany o propozycję KNF, według której kredyty frankowe mogłyby zostać przewalutowane po kursie z dnia ich zaciągnięcia, a różnica między początkową wartością kredytu a obecną byłaby w połowie umarzana przez banki, a w połowie uzupełniana przez kredytobiorców odpowiedział: "Uważam, że ta propozycja byłaby zabójcza dla banków. A w każdym razie trudna dla nich do zaakceptowania. Natomiast dla nas oznaczałaby pozbycie się prawie połowy rezerw dewizowych". (PAP)

morb/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jasnowidz

Bankowcy myślą, że wszystko im wolno i są bezpieczni. Ale przyjdzie w końcu taki moment, gdy ktoś kto straci wszystko ograbiony przez banki, straci też hamulce a panowie Prezesi sytuacja się dramatycznie skomplikuje. Pytanie: na co czeka polski Rząd?

! Odpowiedz
0 8 ~niewolnicybankowpl

Już niedłógo cała Polska się dowie(25.04.2015)o proteście konsumenckim ANTYBANKSTERSKIM-(kto się śmieje ten się śmieje ostatni)
JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA KIEDY MY ŻYJEMY.

! Odpowiedz
0 0 ~Gnida

Na razie, to organizator owego protestu przegrał proces w sądzie:
http://natemat.pl/137643,frankowicz-przegral-z-bankiem-w-sadzie-ma-pokryc-koszty-procesu

Tym się zajmijcie.

! Odpowiedz
0 6 ~Antbankier

Banki nie są niezniszczalne ( Z KONIEM TRUDNO SIĘ KOPAĆ ALE ŁATWO GO ZAJECHAĆ ) już niedługo bo 25.04.2015 o godz. 14.00 w Warszawie przed pałacem prezydenckim na manifestacji ANYBANKSTERSKIEJ zostaną podane szczegóły protestu konsumenckiego na który serdecznie zapraszamy niewolników bankowych z całej Polski.

! Odpowiedz
0 8 ~niewolnicybakowpl

Dziękujemy MODERATOROWI za bezstronność w przekazywaniu komentarzy(WIWAT LOBBY RZĄDOWO-BANKOWE) opiszemy ten przypadek u nas na stronie.

! Odpowiedz
0 5 ~niewolnicybakowpl

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~gość

NOWY POZEW zbiorowy przeciwko mBankowi: sites.google.com/site/mbankniedozwolone/pozew-o-odfrankowienie

! Odpowiedz
0 0 ~janek

Czemu nowy? A stary już niedobry?

! Odpowiedz
0 10 ~neo

do głosu dochodzą tylko lobbyści banków więc nie oczekujmy, że ktoś się ulituje nad ofiarami tej spekulacji. Taki był cel tej operacji; założyć łańcuch na szyje niewolnikom. Operacja się udała a politycy dzielą się na tych co maczali w tym palce i na tych co kompketnie nie rozumiejä o co chodzi. I bankom nic politycy nie zrobią bo stoją po tej samej stronie. Politycy zamiast zgodnie z Konstytucją dbać o obywatela chronią interesy obcych kapitałów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~frakowcy

Proponuje nie rznac glupa tylko splacac.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.