REKLAMA

Belka: Ta propozycja byłaby zabójcza dla banków

2015-04-02 08:15
publikacja
2015-04-02 08:15
Belka: Ta propozycja byłaby zabójcza dla banków
Belka: Ta propozycja byłaby zabójcza dla banków
fot. Krystian Maj / / FORUM

NBP nie przejmie od banków ryzyka walutowego związanego z kredytami frankowymi - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Belka, prezes NBP.

Prezes NBP Marek Belka
Prezes NBP Marek Belka (fot. MICHAL DYJUK/REPORTER / EastNews)

"Na całym świecie banki za bardzo przywykły do tego, że im się dopłaca do rozwiązywania ich problemów. W tym wypadku nie powinny na to liczyć. Jeśli jakakolwiek pomoc publiczna wchodzi w grę, to najwyżej zwolnienie banków z ciężarów podatkowych, które mogłyby wynikać z umorzenia części kredytów" - powiedział Belka.

Dodał, że "w żadnym razie" sektor publiczny, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny, nie powinien brać na siebie części kosztów takiej operacji.

"Tak samo naiwnością jest oczekiwać, że NBP przejmie od banków ryzyko walutowe związane z kredytami frankowymi" - powiedział.

Zdaniem prezesa NBP bankom zabrakło rozsądku, gdy udzielały kredytów przy niskim kursie franka. Według niego banki muszą mieć świadomość, że wysokie wskaźniki LTV dla kredytów frankowych stanowią dla nadzoru przesłankę, by żądać od banków większych zabezpieczeń tych kredytów.

Belka pytany o propozycję KNF, według której kredyty frankowe mogłyby zostać przewalutowane po kursie z dnia ich zaciągnięcia, a różnica między początkową wartością kredytu a obecną byłaby w połowie umarzana przez banki, a w połowie uzupełniana przez kredytobiorców odpowiedział: "Uważam, że ta propozycja byłaby zabójcza dla banków. A w każdym razie trudna dla nich do zaakceptowania. Natomiast dla nas oznaczałaby pozbycie się prawie połowy rezerw dewizowych". (PAP)

morb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (124)

dodaj komentarz
~Jasnowidz
Bankowcy myślą, że wszystko im wolno i są bezpieczni. Ale przyjdzie w końcu taki moment, gdy ktoś kto straci wszystko ograbiony przez banki, straci też hamulce a panowie Prezesi sytuacja się dramatycznie skomplikuje. Pytanie: na co czeka polski Rząd?
~niewolnicybankowpl
Już niedłógo cała Polska się dowie(25.04.2015)o proteście konsumenckim ANTYBANKSTERSKIM-(kto się śmieje ten się śmieje ostatni)
JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA KIEDY MY ŻYJEMY.
~Gnida
Na razie, to organizator owego protestu przegrał proces w sądzie:
http://natemat.pl/137643,frankowicz-przegral-z-bankiem-w-sadzie-ma-pokryc-koszty-procesu

Tym się zajmijcie.
~Antbankier
Banki nie są niezniszczalne ( Z KONIEM TRUDNO SIĘ KOPAĆ ALE ŁATWO GO ZAJECHAĆ ) już niedługo bo 25.04.2015 o godz. 14.00 w Warszawie przed pałacem prezydenckim na manifestacji ANYBANKSTERSKIEJ zostaną podane szczegóły protestu konsumenckiego na który serdecznie zapraszamy niewolników bankowych z całej Polski.
~niewolnicybakowpl
Dziękujemy MODERATOROWI za bezstronność w przekazywaniu komentarzy(WIWAT LOBBY RZĄDOWO-BANKOWE) opiszemy ten przypadek u nas na stronie.
~niewolnicybakowpl
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~gość
NOWY POZEW zbiorowy przeciwko mBankowi: sites.google.com/site/mbankniedozwolone/pozew-o-odfrankowienie
~janek
Czemu nowy? A stary już niedobry?
~neo
do głosu dochodzą tylko lobbyści banków więc nie oczekujmy, że ktoś się ulituje nad ofiarami tej spekulacji. Taki był cel tej operacji; założyć łańcuch na szyje niewolnikom. Operacja się udała a politycy dzielą się na tych co maczali w tym palce i na tych co kompketnie nie rozumiejä o co chodzi. I bankom nic politycy nie zrobią bo do głosu dochodzą tylko lobbyści banków więc nie oczekujmy, że ktoś się ulituje nad ofiarami tej spekulacji. Taki był cel tej operacji; założyć łańcuch na szyje niewolnikom. Operacja się udała a politycy dzielą się na tych co maczali w tym palce i na tych co kompketnie nie rozumiejä o co chodzi. I bankom nic politycy nie zrobią bo stoją po tej samej stronie. Politycy zamiast zgodnie z Konstytucją dbać o obywatela chronią interesy obcych kapitałów.
~frakowcy
Proponuje nie rznac glupa tylko splacac.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki