REKLAMA

Banki straciły paliwo do wzrostów

Adam Torchała2021-07-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-20 06:00
Banki straciły paliwo do wzrostów
Banki straciły paliwo do wzrostów
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Wiosną bankowe odbicie było jednym z głównych wsparć dla ataku warszawskiej giełdy na historyczne maksima. Latem sektor jednak znów wyhamował, a niemal wszystkie czynniki, które stały za wiosennym rajdem, odeszły nieco w cień. Rośnie tym samym rola zbliżającego się sezonu wyników, który już na przełomie lipca i sierpnia może dostarczyć fundamentalnych sygnałów do zmian wycen.

Ponad 2-proc. spadki indeksu WIG-Banki notowane na poniedziałkowej sesji stanowiły istotny ciężar dla głównych indeksów warszawskiej GPW, które fatalnie weszły w nowy tydzień i także zgodnie traciły ponad 2 proc. Nie był to czynnik jedyny, wyprzedaż obserwowano bowiem i na światowych giełdach, warto jednak zwrócić uwagę, że temat przecen na bankach nie jest nowy i od kilku tygodni na notowaniach spółek z branży przeważa czerwień.

Dla branży bankowej jest to powrót do wyraźnych giełdowych spadków. Jeszcze przed pandemią był to jeden ze słabszych sektorów, bowiem notowaniom banków ciążyły odpisy i franki. Gdy przyszła pandemia, doszedł temat cięcia stóp, wstrzymania dywidend, a także obaw o kondycję kredytobiorców (indywidualnych i firmowych). 

kliknij, by przejść do notowań ()

To negatywne spojrzenie na sektor utrzymywało się dość długo, bo o ile sam pandemiczny szok w I i II kwartale 2020 roku zdołował wiele branż, większość z nich szybko ruszyła do odrabiania strat. W efekcie mWIG40 i sWIG80 rok 2020 zamykały na plusie, tymczasem banki mocno taniały aż do października i dopiero w listopadzie ruszyły do odrabiania choćby części strat i zamknęły rok przeceną o blisko 30 proc.

Letni koniec wzrostów

2021 rok przyniósł jednak nieco więcej słońca. Wszystkie pierwsze pięć miesięcy nowego roku WIG-Banki zamknął na plusie. Hossę wieńczyło +17,4 proc. wzrostu wypracowane tylko w maju i przy okazji powrót ponad poziomy sprzed pandemii. Po pierwsze banki pokazywały wyniki lepsze od pesymistycznych oczekiwań analityków. Po drugie mocno zaczęto dyskutować o potrzebie podwyżki stóp. Po trzecie na horyzoncie pojawiła się szansa na powrót dywidend. I w końcu po czwarte inwestorzy mieli nadzieję na jasne wytyczne dotyczące rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Koniec wiosny wyznaczył jednak lokalny szczyt hossy. Po wielomiesięcznym rajdzie WIG-Banki zameldował się 25 czerwca na poziomie 7 165,58 pkt. i nie tylko nie chciał dalej rosnąć, ale i pojawiły się spadki. W poniedziałek, niecały miesiąc później, indeks notowany był na poziomie 6 273,38 pkt., czyli o przeszło 12 proc. niżej. Wraz z bankami wyhamowała hossa na WIG-u oraz WIG20.

RPP nie zaskoczyła, dywidendy nie poniosły

Należy zauważyć, że w międzyczasie nieco zmieniło się spojrzenie na wspomniane cztery filary wcześniejszych wzrostów notowań przedstawicieli branży. Najbardziej widoczna jest bodaj kwestia stóp procentowych. Po niedawnym nasileniu prognoz i analiz dotyczących konieczności szybkiego zaostrzania polityki monetarnej w związku z rosnącą inflacją wydaje się, że teraz rynek nieco ostygł w tej kwestii. Czerwcowy odczyt inflacji był wprawdzie wciąż bardzo wysoki, jednak dał nadzieję na wyhamowanie tempa wzrostu cen. Dodatkowo prezes NBP Adam Glapiński w swoim lipcowym wystąpieniu dość wyraźnie podkreślał, że inflacja nie jest obecnie według niego istotnym problemem.

Wyhamował także optymizm dywidendowy. W 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zabroniła ubezpieczycielom i bankom dzielić się zyskiem, w 2021 roku podeszła do tematu nieco inaczej, tworząc pole na kilka wyjątków dla spółek z najbezpieczniejszymi bilansami. Co symboliczne, informacja ta opublikowana została 24 czerwca - tuż przed wyznaczeniem wspominanych lokalnych maksimów przez WIG-Banki. W piątek wieczorem Pekao poinformowało, że zgodnie z zaleceniami KNF może podzielić się z akcjonariuszami zyskiem i wypłaci 3,21 zł dywidendy na akcję. Informację na giełdzie przyjęto jednak nie wzrostami, a ponad 3-proc. spadkami Pekao oraz ponad 2-proc. WIG-Banki. Kolejne banki jeszcze czekają na ostateczne potwierdzenie (m.in. Handlowy, Santander, ING), jednak ostatnie zachowania notowań mogą sugerować, że częściowy powrót dywidend jest już w cenach.

Fanki wciąż w grze. Wyniki w centrum uwagi

Wciąż bez rozwiązania pozostaje temat franków, choć inwestorzy mieli nadzieję, że wiosną poznają już konkretne rozwiązania. W maju okazało się jednak, że Izba Cywilna Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych dotyczących kredytów frankowych nie podjęła żadnej decyzji i zwróciła się o stanowiska między innymi do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego. Z punktu widzenia inwestorów była to gra na czas, która utrzymuje wysoki stopień niepewności w kwestii franków. Temat jednak niebawem ma wrócić, w poniedziałek dowiedzieliśmy się, iż kolejny termin posiedzenia izby w kwestii franków to 2 września.

Rośnie zatem - szczególnie w krótkim terminie - rola ostatniego czynnika, czyli wyników finansowych. Tutaj gry na czas nie będzie, banki bowiem regularnie stanowią forpocztę giełdowego sezonu publikacji raportów finansowych i nie inaczej będzie tym razem. Już w przyszły poniedziałek raport za I półrocze opublikuje Millennium, czyli oficjalnie otworzy sezon publikacji na GPW. Dwa dni później wynikami pochwali się Santander, w kolejnym tygodniu inwestorzy poznają zaś osiągnięcia mBanku, Pekao, Aliora oraz ING. Już na początku sierpnia rynek będzie miał zatem dość dobry ogląd tego, jak wyglądał okres kwiecień-czerwiec 2021 w bankowości.

Tutaj znów jednak może dać o sobie znać podział na banki frankowe i niefrankowe. W niedawnej rozmowie z PAP Biznes analityk Ipopema Securities Łukasz Jańczak zwrócił uwagę, że w związku z rosnąca liczba sądowych pozwów w sprawach dotyczących kredytów frankowych i utrzymujące się niekorzystne dla banków orzecznictwo sprawiło, że w II kwartale banki mogą zawiązać trochę wyższe niż w I kwartale rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami. Korzystnie względem I kwartału wypadną z kolei obciążenia wynikające z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
greg2k
paliwo poszło na rezerwy na sprawy frankowe
boli ale chyba mniej niż uczciwe rozwiązanie tego problemu według propozycji KNF
Czy banki mogły wpisać do umowy średni kurs NBP?
Mogły! A czemu tego nie zrobiły? Bo chciwe są !!!
adam1ad
Artykuł napisany pod zamówienie by zbić kurs banków??
Brak paliwa??
Przykład pekao - ostatnie dni - KNF pozawala na wypłatę dywidendy, wzrost rekomendacji na 140zł
Bank Handlowy - proponowana dywidenda 4,86 zł przy kursie poniżej 45 to ponad 10% dywidendy.
Zysk sektora bankowego netto za kwiecień i maj (bez
Artykuł napisany pod zamówienie by zbić kurs banków??
Brak paliwa??
Przykład pekao - ostatnie dni - KNF pozawala na wypłatę dywidendy, wzrost rekomendacji na 140zł
Bank Handlowy - proponowana dywidenda 4,86 zł przy kursie poniżej 45 to ponad 10% dywidendy.
Zysk sektora bankowego netto za kwiecień i maj (bez czerwca) to 3,92 mld zł, a za 1 kw. 1,91 mld zł
ponad 2 razy większy (a może być 3 razy większy kw do kw).
Brak paliwa??
Nie uważacie, że Ci analitycy bankiera powinni podawać najpierw ile sami zarobili na inwestycjach, a później komentować?
jarunia
biedny 'moloch", wszyscy go kopią, ale będzie cud na Wisłą i moloch po 44
demeryt_69
Bańka paliwowa? Cyrk :)
gerth
W tym roku wakacje się opóźniły i sell in may przyszło ponad miesiąc później, zobaczymy czy letnie klimaty nałożą się na czwartofalową wyprzedaż.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki