REKLAMA
WEBINAR

Ardanowski: Niechęć do spółdzielczości to problem polskiego rolnictwa

2020-08-14 09:36
publikacja
2020-08-14 09:36

Problemem w polskim rolnictwie jest niechęć do spółdzielczości - mówił w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Ocenił, że rozziew w cenach żywności świadczy o słabości też rolników. Zachęcał, by nie kupować w sklepach np. drogich jabłek, tylko tańsze u produceta.

Ardanowski: Niechęć do spółdzielczości to problem polskiego rolnictwa
Ardanowski: Niechęć do spółdzielczości to problem polskiego rolnictwa
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Szef resortu rolnictwa, pytany w TVP 1 o przyczynę rozziewu w cenach żywności i płodów rolnych m.in jabłek, tłumaczył, że między rolnikiem a konsumentem "jest jeszcze cały łańcuch pośredników".

"To świadczy o słabości również i rolników, że nie potrafią się zorganizować, dowieźć jabłek, sprzedawać. A przecież wszystkie możliwości są" - przekonywał Ardanowski. Wskazał np. na rolniczy handel detaliczny. "Są wszelkie możliwe ułatwienia i podatkowe, i organizacyjne, ale rolnicy są słabo zorganizowani, pośrednicy na tym zarabiają i te jabłka mają wysokie ceny w sklepach" - mówił.

Jak mówił, jeśli cena jest zaporowa, to konsumenci nie powinni "dawaj nabijać kabzy tym w sklepie", powinni iść na bazarek. Wskazał np. na możliwość korzystania z tzw. e-bazarku - oferty rolników, sadowników, przetwórców prowadzonej przez KOWR. "Można wklepać i zobaczyć, gdzie w okolicy są producenci, którzy sprzedają po niskich cenach rolniczych" - wyjaśnił.

Ardanowski zwrócił uwagę, że w Europie Zachodniej rolnicy są lepiej zorganizowani. "To jest generalny problem w polskim rolnictwie, niechęć do zrzeszania się, do spółdzielczości wyniesiona z czasów komunizmu, gdzie spółdzielczość była symbolem absolutnej patologii" - wskazał.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według Ardanowskiego ważnym zadaniem dla ministra rolnictwa na najbliższe lata jest to, "jak przekonać rolników do uczciwego organizowania się, do tworzenia spółdzielczości, która nie będzie atrapą, dodatkiem, oszustwem, wydmuszką, jak niestety ma miejsce w wielu istniejących np. spółdzielniach mleczarskich".

Pytany, o interwencję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec rolników przez spółkę Pfeifer & Langen Polska, powiedział, że "zmowę cenową nie jest łatwo udowodnić, wymuszanie pozycji monopolistycznej, przewagi kontraktowej". Zaznaczył, że państwo nie może stać biernie tam, gdzie chodzi o strategiczne produkty i bezpieczeństwo żywnościowe. "Tam państwo musi wkraczać i będziemy wkraczać" - zapewnił.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował w środę, że wszczął postępowanie przeciw producentowi cukru Pfeifer & Langen Polska w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
Na "niechęć do spółdzielczości" lekarstwem - państwowy holding spożywczy LOL.
itso_who_has_time
Juz to widzę jedyny kto będzie się na tym bogacił i rozrastał to spółdzielnia tak jak z mieszkaniami.
itso_who_has_time
na bazarku mam drożnej niż w sklepie
itso_who_has_time
Ardanowski a masz jakis inny pomysł ?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki