REKLAMA

Amerykanie z SES liczą na budowę w Polsce instalacji zgazowania węgla

2018-03-27 13:42
publikacja
2018-03-27 13:42
Amerykanie z SES liczą na budowę w Polsce instalacji zgazowania węgla
Amerykanie z SES liczą na budowę w Polsce instalacji zgazowania węgla
fot. alistaircotton / / YAY Foto

Amerykańska firma SES liczy na budowę w Polsce co najmniej kilku instalacji produkujących gaz syntezowy m.in. z węgla w swojej technologii. Amerykanie poinformowali we wtorek, że wraz z polskim partnerem prowadzą rozmowy z kilkoma zainteresowanymi.

Jak mówił dziennikarzom wiceprezes SES (Synthesis Energy Systems) Robert Rigdon, firma dysponuje sprawdzoną technologią, nazwaną SGT - wspólnego zgazowania węgla, również tego niskiej jakości, biomasy i odpadów. Powstający w wyniku tego procesu gaz syntezowy (tzw. syngaz - mieszanina wodoru i tlenku węgla) może służyć zarówno do produkcji energii poprzez spalenie w turbinie gazowej, ale także jako cenny surowiec do syntez w przemyśle chemicznym. Np. jako punkt wyjścia do produkcji metanolu, który obecnie Polska w całości importuje. To alternatywa dla drogiego - i w przypadku Polski importowanego - gazu ziemnego - podkreślił Rigdon.

Technologia SGT powstawała w USA od lat 70. przy wsparciu Gas Technology Institute oraz Departamentu Energii w celu zagospodarowania amerykańskich złóż węgla.

Na potrzeby polskich projektów SES utworzyła w Polsce joint-venture pod nazwą SES EnCoal Energy. Spółka zapewnia, że studium wykonalności pierwszego polskiego projektu z wykorzystaniem technologii SGT zostanie ukończone jeszcze w marcu 2018 roku. Chodzi o koncepcję technicznej modernizacji bloku energetycznego klasy 200 MW na węgiel kamienny z wykorzystaniem technologii SGT, którą interesuje się Tauron.

Rigdon mówił we wtorek dziennikarzom, że pięć instalacji zgazowania typu SGT od dłuższego czasu pracuje z powodzeniem w Chinach, a w planach jest budowa kolejnych - m.in. w Australii i właśnie w Polsce. "Kierujemy się na rynki, gdzie gaz jest stosunkowo drogi, a węgiel dostępny i tani" - podkreślił. Uważamy, że tego typu zgazowanie to prawdziwa przyszłość węgla - mówił Rigdon.

Prezes SES EnCoal Energy Jacek Pydo podkreślił, że węgiel jest surowcem strategicznym dla Polski, która w odróżnieniu od większości krajów członkowskich UE ma jego znaczne rezerwy i chce nadal wykorzystywać go do produkcji energii. "Dzięki technologii zgazowania SGT, nasz kraj może nie tylko realizować przyjętą politykę niezależności energetycznej opartej na własnych surowcach, ale również robić to w sposób przyjazny dla środowiska. Co ważne, produktem końcowym procesu zgazowania jest syngaz, który może być dalej przetwarzany w innych procesach chemicznych, w m.in. metanol, czy wykorzystywany bezpośrednio jako paliwo w kotłach, turbinach gazowych lub hutach zastępując w ten sposób gaz ziemny" - mówił Pydo.

Wiceprezes SES EnCoal Energy Wojciech Książkiewicz podkreślał, że zgazowanie to sposób na zagospodarowanie mułów węglowych, których sprzedaż będzie znacznie utrudniona ze względu na walkę ze smogiem. Jak mówił, spółki nie interesują wielkoskalowe instalacje, raczej obiekty małe, do których paliwo można znaleźć w promieniu 20-30 km. Wożenie na większe odległości mułów znacząco podnosi koszty - wyjaśnił.

Przedstawiciel spółki mówił, że pierwsze cztery projekty są już na etapie szczegółowego projektowania, natomiast w kilku innych przypadkach partnerzy nie podjęli jeszcze decyzji korporacyjnych. Z tych czterech projektów jeden ma dotyczyć produkcji syngazu do wytwarzania energii elektrycznej, drugi - paliwa dla huty, a dwa kolejne dotyczą sektora chemicznego, a syngaz z nich miałby być wykorzystywany prawdopodobnie do produkcji metanolu, bo to najbardziej opłacalne. Koszt inwestycyjny typowej instalacji wytwarzania syngazu na potrzeby energetyczne SES Encoal Energy szacuje na 300-400 mln zł, w zależności od stopnia czystości wyjściowego produktu. Instalacja do wytwarzania metanolu to rząd 1 mld zł.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Bożena Dymkowska

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bentley66
Hej. Ktoś tu handluje dłużej z Hot forex? Szukam ludzi do współpracy
sel
Ponad 30% gazu mamy z własnych złóż...! a zgazowanie węgla to robiliśmy już w latach 40 tych i 70 tych według własnych technologii bez konieczności zakupu drogich licencji..

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki