REKLAMA

CHINYAmbitne plany o energii odnawialnej nie działają. Emisja CO2 wzrosła

2023-08-30 19:33
publikacja
2023-08-30 19:33

Emisja CO2 w Chinach wzrosła o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r. – pisze w środę portal Al-Dżazira na podstawie danych brytyjskiej organizacji Carbon Brief. Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 r. osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody - komentują analitycy.

Ambitne plany o energii odnawialnej nie działają. Emisja CO2 wzrosła
Ambitne plany o energii odnawialnej nie działają. Emisja CO2 wzrosła
fot. Pang Xinglei / / Xinhua News Agency / Forum

Szacuje się, że emisje CO2 w Chinach wzrosły o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r., przekraczając o ok. 1 proc. rekordowy poziom z 2021 r. – piszą autorzy raportu. Wówczas Chiny wypuściły do atmosfery rekordowe 11,47 miliarda ton CO2.

To więcej niż USA, UE i Indie łącznie – wynika z danych Global Carbon Budget 2022.

W 2022 r. w Chinach odnotowano 15-proc. wzrost produkcji prądu z węgla, co nie wynika z rosnącej konsumpcji prądu (ta wzrosła o 5 proc.), a ze zmniejszonej ilości energii pochodzącej z hydroelektrowni w wyniku suszy w trzecim kwartale ub.r. i utrzymujących się od tego czasu niskich opadów deszczu – podaje Carbon Brief.

Oczekuje się, że duża zależność chińskiej gospodarki od węgla utrzyma się w nadchodzących latach. W Chinach obecnie trwa budowa lub wydano pozwolenia na powstanie elektrowni węglowych o łącznej mocy 243 GW.

Z drugiej strony Chiny są liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Dane rządowe wskazują, że obecna moc elektrowni wiatrowych i słonecznych mogłaby zaspokoić ok. 30 proc. krajowego zapotrzebowania.

Jednak "istnieje znaczna luka między tym, ile energii można wygenerować na papierze, a tym, ile można faktycznie wykorzystać" – pisze Al-Dżazira. 94 proc. chińskiej populacji mieszka na południu i wschodzie państwa, a farmy wiatrowe i solarne znajdują się w słabo zaludnionych zachodnich regionach kraju.

Choć cele związane z energią odnawialną są ambitne, napotykają na znaczne przeszkody, w tym przestarzałą sieć energetyczną i ciągłe wyzwania związane z magazynowaniem energii – oceniają analitycy.(PAP)

krp/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
przedsiebiorca30
W mediach jak wiatr zawieje. Dopóki propaganda chińska mocno działała w sferze Zachodu i dopóki (przed wojną na Ukrainie i obecnym kryzysem w Chinach) opinia była bardziej podatna, praktycznie same pozytywne artykuły o tym jak Chiny się rozwijają i zaraz wszystkich wyprzedzą. Wtedy nawet w komentarzach trudno było znaleźć coś innego W mediach jak wiatr zawieje. Dopóki propaganda chińska mocno działała w sferze Zachodu i dopóki (przed wojną na Ukrainie i obecnym kryzysem w Chinach) opinia była bardziej podatna, praktycznie same pozytywne artykuły o tym jak Chiny się rozwijają i zaraz wszystkich wyprzedzą. Wtedy nawet w komentarzach trudno było znaleźć coś innego niż propagandę chińską. Dziś umarła razem z deweloperami chińskimi :). Wtedy się śmiałem i dziś też się śmieje, bo teraz mamy same negatywne artykuły i zapowiedzi upadku. Oczywiście Chiny nie mogły i nie mogą zbliżyć się do takich wpływów, jakie na świecie mają USA i ogólnie pojęty Zachód, ale też nie będzie ich końca i całkowitego upadku na miarę czasów rewolucji kulturalnej Mao, czy choćby współczesnej Rosji. To będzie kraj o dużym wpływie, ale nie będzie liderem w żadnej dziedzinie, gospodarki, technologii czy kultury. Chyba, że zmieni się kiedyś system polityczny i społeczny, ale obecnie żyjący, ewentualnych efektów, już nie doczekają.
xqwztsa
Chinom nic nie wychodzi. To dopiero "nowość".
inwestor.pl
Za mało piją przez papierowe słomki. xD

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki