Amazon: premia za brak zwolnień lekarskich

Amazon w Niemczech postanowił walczyć ze zwolnieniami lekarskimi swoich pracowników. Za brak nieobecności zatrudnieni mogą otrzymać od 6 do 12 proc. wynagrodzenia w postaci premii. W czym tkwi haczyk? Większy bonus zależy od tego, czy inni współpracownicy również nie zdecydują się pójść na chorobowe. 

(fot. Thomas Frey / FORUM)

Niemieckie prawo gwarantuje zatrudnionym pełne wynagrodzenie za czas zwolnienia chorobowego. Amazon, jak donosi serwis Independent.co.uk, chce zachęcić pracowników do pracy w pełnym wymiarze bez usprawiedliwionych nieobecności. W zamian oferuje 6-12 proc. płacy miesięcznej w postaci premii. 

Rzecznik prasowa Amazona w Niemczech powiedziała w rozmowie z "Quartz": - To bardzo dobre narzędzie, dzięki niemu współpracownicy będą bardziej na siebie uważać i zabiegać o to, żeby nikomu nie stała się krzywda - komentuje Anette Nachbar. Wątpliwości tamtejszych związków zawodowych budzi jednak faktyczny rezultat takiej zmiany. Jak donosi brytyjski dziennik, organizacje postrzegają rozwiązanie za nieodpowiednie, ponieważ wbrew zapewnieniom firmy, premia nie przyczyni się do mniejszej zachorowalności wśród pracowników, a jedynie do tego, że zatrudnieni będą przychodzić do pracy mimo choroby. 

W Polsce w ostatnim czasie jedna z byłych pracownic Amazona otrzymała zadośćuczynienie od spółki w wysokości 5,5 tys. złotych za niesprawiedliwe wypowiedzenie jej umowy o pracę. Według sądu wnioskowane odszkodowanie, jak i samo roszczenie było zasadne - okazało się, że zwolnienie było podyktowane zbyt częstymi i powtarzającymi się nieobecnościami w pracy z powodu choroby. Obecnie w sądzie toczą się trzy takie sprawy. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~silvio_gesell

Nie mają najmniejszego prawa tak robić, bo premie są ozusowane, czyli ubezpieczone od choroby.

! Odpowiedz
3 1 ~Logika

A co ma piernik do wiatraka?

! Odpowiedz
1 7 ~hahaha

z pełną premedytacją przyniósłbym wirus grypy żołądkowej

! Odpowiedz
1 13 ~Swetru

Teraz chorzy pracownicy zamiast iść do lekarz pójdą do pracy zarażać innych aż wybuchnie epidemie. Taki metody powinny być karane

! Odpowiedz
16 11 ~L4

E tam gadacie:) tak amazon dba o zdrowie swoich pracownikow :) chcesz zarabiac wiecej ? Dbaj o siebie ! :))) ps: dziwne te komentarze wasze jak byscie nigdy lewych zwolnien nie zalatwiali :)

! Odpowiedz
1 18 ~jacek

Ja nie kradnę, a TY?

! Odpowiedz
4 12 ~Alex

Nigdy nie załatwiłem lewego zwolnienia. Ostatnio miałem zwolnienie jak 10 lat temu byłem w szpitalu, całe 2 tygodnie zwolnienia. A wystarczy być uczciwym zamiast się chwalić swoją nieuczciwością. A podobno to katolicki kraj, w którym ludzie starają się żyć zgodnie z przykazaniami, takie nie kradnij i nie kłam chyba naprawdę jest zapomniane.

PS) podatki też płacę wszystkie, które trzeba... wiem, tacy jak ja wyginą zalani masą oszustów i złodziei

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~rav odpowiada ~Alex

co ma piernik do wiatraka, jesli ktos zyje ewangelią, to ani mu w glowie kombinowanie.

! Odpowiedz
0 2 ~Mw

Dużo w tym racji . Niemiecki pracownik dba o siebie i korzysta ze wszystkich środków ochrony . Czy to nauszniki , czy odpowiednie obuwie , czy okulary ochronne . To jest odpowiedzialność za swoje dobre zdrowie do emerytury .Czy chory będzie mógł jeździł na Bali lub do Tajlandii odpoczywać ? Polak pojedzie co najwyżej do sanatorium , 'reperować' zdrowie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~mak

To jest dyskryminacja, dziwne, że jeszcze nie ma wojny sądowej o to. Jak to osoba, która jest rzeczywiście chora - bo takie o dziwo istnieją ma dostawać mniej niż osoba, która defacto jest w pracy i robi to co zwykle. To jest bardzo podejrzany konstrukt i lada moment to zmienią lub się z tego wycofają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne