Akcjonariat obywatelski czy mięso armatnie?

2011-06-16 06:00
publikacja
2011-06-16 06:00

W kwietniu 2010 roku Aleksander Grad zapoczątkował długofalowy program budowania akcjonariatu obywatelskiego. Ideą programu jest zwiększanie zaangażowania Polaków w przemiany prywatyzacyjne. Rzecz w tym, że sposób, w jaki Skarb Państwa traktuje drobnych inwestorów, pozostawia wiele do życzenia.

Budowanie akcjonariatu obywatelskiego to bardzo szlachetna idea. Pozwala kreować przekonanie, że każdy Polak może stać się współwłaścicielem prywatyzowanego majątku. Docelowy efekt to wzrost popularności inwestowania na giełdzie jako alternatywy w zarządzaniu swoimi oszczędnościami.

Jednak zabawa w akcjonariat obywatelski będzie sensowna pod jednym warunkiem. Każdy inwestor indywidualny musi być traktowany jak równorzędny partner w biznesie. W tej chwili drobny inwestor to mięso armatnie, które idzie na pierwszy front przy każdym debiucie na warszawskim parkiecie.

Zapisz się na akcje - cenę poznasz później


Składając zapis na akcje sprzedawanej spółki, inwestor nie wie tak naprawdę, po jakiej cenie dokona zakupu. Zna jedynie cenę maksymalną, której cena sprzedaży nie może przekroczyć.

Choć przy ewentualnym obniżeniu ceny sytuacja zmienia się na korzyść inwestora, to zaangażowanie zbyt dużej kwoty powoduje brak możliwości spożytkowania tych środków na inne cele, aż do zwrotu nadwyżki z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

Rozterki akcjonariusza obywatelskiego


Naturalnie w oczach Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) akcjonariusze obywatelscy są niezwykle potrzebni na rynku. 323 tys. inwestorów indywidualnych, którzy zapisali się na akcje GPW, wygenerowało silny popyt na walory giełdy. Następnie zredukowano zapisy o 75%, przenosząc niezaspokojony popyt na dzień debiutu - wpływając na powodzenie oferty i większe wzrosty kursu.

Sprzedający (w tym przypadku Skarb Państwa) sprawdza zainteresowanie inwestorów przedstawianą ofertą, testując, jak na cenę zareaguje rynek. Jeśli przeceni swoje możliwości, proponując nierozsądne warunki, będzie zmuszony ratować sytuację, zmieniając reguły w czasie gry (Prywatyzacja BGŻ - chytry dwa razy traci).

Inwestorze, zamrażamy Twoje pieniądze


Niedawna sprzedaż akcji BGŻ dowiodła, że mechanizm zapisów na akcje pozostawia wiele do życzenia. Aby kupić maksymalny pakiet akcji, należało "zamrozić" 10 800 zł (120 szt. x 90 zł). Zmiana warunków oferty sprawiła, że cenę sprzedaży obniżono do 60 zł oraz dokonano redukcji zapisów. Okazało się, że szumna inwestycja stopniała do 1200 zł (20 szt. x 60 zł). Było to zaledwie 11% zaangażowanej kwoty.

Bezowocnie zamrożony kapitał


Okazuje się, że inwestor na co najmniej 10, a niekiedy nawet 20 dni stracił możliwość alternatywnego wykorzystania swoich pieniędzy. Mogło się zdarzyć, że dopiero po 3 tygodniach zainwestował 1/9 początkowego zaangażowania kapitału, a zamrożona kwota nie była w żaden sposób zrekompensowana. Wydawać się może, że dzięki ostatnim posiedzeniom Rady Polityki Pieniężnej cena pieniądza na rynku systematycznie rośnie. Jak widać, zapłata za ten pieniądz nie wszystkim i nie zawsze się należy.

Wiecznie głodny budżet państwa


Czym kieruje się Skarb Państwa, sprzedając majątek narodowy? Zauważmy, że Grecja, aby ratować fatalny stan gospodarki, została "zmuszona" przyspieszyć procesy prywatyzacyjne państwowych spółek. Jest to szansa na zmniejszenie długu, ale także wyprzedaż majątku kraju po promocyjnych cenach. Choć Polsce do Grecji daleko, to przy takiej dynamice długu publicznego Polacy wyjdą na ulice szybciej niż się zdaje.

Skarb Państwa bardzo łatwo rzuca słowa na wiatr. Jeszcze nie tak dawno Aleksander Grad zapewniał, że w najbliższym czasie nie zamierza sprzedawać kolejnych akcji PZU. I choć dywidenda dopiero za dwa miesiące, to kilka dni temu niespodziewanie na rynek trafił pakiet 10 proc. akcji największego ubezpieczyciela.


W lutym 2010 r. MSP zapewniało, że 10 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) sprzeda po cenie nie niższej niż 23 zł. Aleksander Grad dodał we wrześniu, że pakiet zamierza sprzedać w 2011 r. Po czym w październiku w przyspieszonej formule na rynek trafiło 10 proc. akcji PGE w cenie 21,50 zł.

Interes akcjonariusza obywatelskiego?


Można dojść do wniosku, że sprawy drobnego inwestora - statystycznego Kowalskiego - znajdują się na samym dnie głębokiego oceanu interesów. Wypełnienie planów prywatyzacyjnych oraz zadowolenie związkokracji poprzez akcje pracownicze, podwyżki i gwarancje pracy to polityczne konieczności, o które dba się w pierwszej kolejności.

Maraton prywatyzacji spółek Skarbu Państwa to niezwykle wygodne źródło finansowania. To narzędzie, które rozleniwia instynkty optymalizacji wydatków państwa. To w końcu przejadanie majątku na hulaszcze rozpasanie budżetu.

Krzysztof Gołdy

Bankier.pl
k.goldy@bankier.pl


Film "Giełda w kreskówce" pochodzi ze strony akcjonariatu obywatelskiego

 
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Wujku Kochaj Nas
a może nasz kochany Wujek Grad pomyślałby o zniesieniu albo zmniejszeniu o połowę podatku dla indywidualnego inwestora ??
albo może dla indywidualnego wprowadziłby limit nie kupna akcji tylko kwoty wolnej od podatku???, coby nam ta nasza alternatywa w zarządzaniu swoimi pieniędzmi ( był kiedyś ze 3 lata temu artykuł
a może nasz kochany Wujek Grad pomyślałby o zniesieniu albo zmniejszeniu o połowę podatku dla indywidualnego inwestora ??
albo może dla indywidualnego wprowadziłby limit nie kupna akcji tylko kwoty wolnej od podatku???, coby nam ta nasza alternatywa w zarządzaniu swoimi pieniędzmi ( był kiedyś ze 3 lata temu artykuł o tym, jak to inwestor indywidualny zarabia zawrotne sumy na giełdzie i jak rośnie jego majątek w zawrotnym tempie ) była bardziej znośna, hm??

Wujku, jaki problem zwolinć od podatku kwotę np. 40tys zł. ??

a zresztą i tak musztarda po obiedzie to już jest niesmaczne danie , wielu tzw. zresztą indywidualnych inwestorów potraciło już swoje " majątki "

ludzie pomóżcie i zróbcie zrzutkę pomysłów dla naszego dobrego Wujaszka.
~Janek
W tzw. Wolnej Polsce szary obywatel nigdy nie był podmiotem, pozostał jak w socjalistycznym raju - przedmiotem. Więc skąd ten skowyt.
Wybrani przez nas zarządcy po przyjeździe do "warszawki" stają się jedynymi, twardymi dla maludzkich, wszystko lepiej wiedzącymi kacykami pseudo afrykańskimi.
Dobro wspólne
W tzw. Wolnej Polsce szary obywatel nigdy nie był podmiotem, pozostał jak w socjalistycznym raju - przedmiotem. Więc skąd ten skowyt.
Wybrani przez nas zarządcy po przyjeździe do "warszawki" stają się jedynymi, twardymi dla maludzkich, wszystko lepiej wiedzącymi kacykami pseudo afrykańskimi.
Dobro wspólne ???? Lepsza życie obywateli???? Silny gospodarczo kraj o pewnej przyszłości???? ....to wszystko musi ustąpić dobru partyjnemu i dobru działaczy partyjnych wraz z ich otoczeniem
.
~gracz
Akcjonariat obywatelski-wielkie słowa w gębie małego ministra.Chodzi o to żeby wyrwać jak najięcej kasy od drobnych bo drobni to mięso armatnie i nic nie zrobią gdy zostana oskubani. WSZYSCY PRZY KORYCIE PILNUJĄ TYLKO SWOJEGO INTERESU(Rychu, Zdzichu i nastepni) Inwesorzy indyidualni nie dajcie się nabijać w butelkę -Akcjonariat obywatelski-wielkie słowa w gębie małego ministra.Chodzi o to żeby wyrwać jak najięcej kasy od drobnych bo drobni to mięso armatnie i nic nie zrobią gdy zostana oskubani. WSZYSCY PRZY KORYCIE PILNUJĄ TYLKO SWOJEGO INTERESU(Rychu, Zdzichu i nastepni) Inwesorzy indyidualni nie dajcie się nabijać w butelkę -używajcie swojego rozumu to nie boli.
~logik
Potwierdzam.
To genialny artykuł wyrażający to co myślą drobni inwestorzy od dłuższego czasu biorący udział w tzw. prywatyzacjach.
Kolejni ministrowie udają że sprawiedliwie dzielą majątkiem narodowym a nawet słabo znający się na ekonomii obywatel tego kraju nie sprzedawałby firmy przynoszącej sowite dywidendy
Potwierdzam.
To genialny artykuł wyrażający to co myślą drobni inwestorzy od dłuższego czasu biorący udział w tzw. prywatyzacjach.
Kolejni ministrowie udają że sprawiedliwie dzielą majątkiem narodowym a nawet słabo znający się na ekonomii obywatel tego kraju nie sprzedawałby firmy przynoszącej sowite dywidendy do skarbu państwa. Zasłona dymna mówiąca o nowych technologiach wprowadzanych po sprzedaży udziałów zagranicznym inwestorom to klasyczne "mydlenie oczu".
Teraz śmietanę zaczną spijać za granicą i wyjdą z tak zwanego "kryzysu" a my przemy w coraz szybszym tempie (tak jak Grecja)do całkowitego uzależnienia się kraju od cwaniaków z zagranicy typu Francja Niemcy W. Brytania USA.
Dodatkowy podział na lepszych polaków bo pracują w PKO, KGHM,czy JSW i tych którzy tam nie pracują to już całkowity skandal.
Cieszę się że ktoś w końcu nie bał się napisać prawdy bo wielu znanym dziennikarzom albo się nie chce albo............ sami sobie dopowiedzmy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
alepp
BRAWO- ale ARUDINOJE MIASO -przywlaszcz.-prosze o wlasne okreslenia>
~ŁukaszM
Brawo! Świetny artykuł!
~Zabor
Naprawdę dobry artykuł. Tylko kolejny raz okazuje się że obecny rząd sięgnął dna i łata dziurę sprzedażą majątku po zaniżonej cenie.
~"zielona wyspa"
Bravoooo za artykuł, ale...... o 5-tej nad ranem wpadnie kilku kolesi z ABW. Prawdziwa Białoruś w naszym kraju
~Arek
Święta prawda - dlatego nie kupuje akcji w IPO w spółkach SP. Brawo za artykuł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki