REKLAMA

NBP pokazał banknot 500 zł

Agnieszka Ślęzak2016-06-06 11:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-06 11:36

Jan III Sobieski będzie widniał na zaprezentowanym dzisiaj przez NBP banknocie o nominale 500 zł. Nowym papierem będziemy mogli płacić od lutego 2017 r.

fot. NBP / / NBP

Narodowy Bank Polski rozpoczął pracę nad banknotem 500 zł w czerwcu ubiegłego roku, przy okazji prezentacji zmodernizowanej dwustuzłotówki. Jak czytamy na stronie NBP, bank centralny w ostatnim czasie odnotowuje wysoki popyt na banknoty o wysokich nominałach. Emisja pięćsetki jest odpowiedzią na to zjawisko.

Kto na banknocie 500 zł?

Na banknocie o najwyższym nominale widniał będzie Jan III Sobieski. Pierwsza wersja pięćsetki została zaprojektowana w 1994 r. – wtedy jednak papier zdobił wizerunek królowej Jadwigi. Autorem dostępnego w obiegu od 2017 r. banknotu jest Andrzej Heidrich. Jego dziełem są też papiery o pozostałych nominałach. Obecność triumfatora bitwy pod Wiedniem  na banknocie 500 zł ma utrzymać chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”.

Nowy polski banknot

Wprowadzenie nowego nominału ma na celu obniżenie kosztów emisji oraz sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Banknot 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego to kontynuacja prac nad modernizacją polskich banknotów. W 2016 r. bank centralny wyposażył w najnowsze zabezpieczenia dwustuzłotówkę, niższe nominały zostały zmodernizowane dwa lata wcześniej.

Rośnie wartość obiegu gotówkowego w Polsce

Z danych NBP wynika, że w ciągu ostatnich 6 lat wartość banknotów i monet w polskiej gospodarce podwoiła się. Obecnie wynosi 170 mld złotych - 16 procent więcej niż rok temu, a w obiegu znajduje się 1,77 mld sztuk banknotów. Sam popyt na banknot o nominale 200 zł wzrósł w okresie maj 2015 - maj 2016 aż o 28 procent.

500 zł się w Polsce przyda. Banknot 500 zł

500 zł się w Polsce przyda. Banknot 500 zł

W świecie zachodnim narasta niechęć do banknotów o wysokich nominałach, które oskarża się o ułatwianie życia terrorystom i oszustom. W  Polsce tymczasem planowane jest wprowadzenie właśnie takiego banknotu. Czy gotówkowa odsiecz z Janem III Sobieskim w naszych portfelach to dobre rozwiązanie?

Źródło:
Agnieszka Ślęzak
Agnieszka Ślęzak
redaktor Bankier.pl

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Z uwagą śledzi bieżące wydarzenia z społeczno-polityczne oraz ekonomiczne w kraju i za granicą. Poza pracą wydawcy do jej obowiązków należy śledzenie aktualnych trendów i tworzenie na ich podstawie tekstów SEO. Tel.: 71 748 95 08

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (125)

dodaj komentarz
~Komentator
Już rano w poniedziałek nie można zapłacić 100 zł banknotem, więc po co nam następne papierowe gówno. Na wzór zachodu zobaczymy wnet skreślone banknoty w sklepach, którymi nie będzie można zapłacić w sklepach. TO NIE SĄ PIENIĄDZE. Trzycyfrowym gównem niech banki się rozliczają sami między sobą. Ale mogą być monety np. 3 [g] Au. Zawsze Już rano w poniedziałek nie można zapłacić 100 zł banknotem, więc po co nam następne papierowe gówno. Na wzór zachodu zobaczymy wnet skreślone banknoty w sklepach, którymi nie będzie można zapłacić w sklepach. TO NIE SĄ PIENIĄDZE. Trzycyfrowym gównem niech banki się rozliczają sami między sobą. Ale mogą być monety np. 3 [g] Au. Zawsze można by odkroić kawałeczek w razie potrzeb y
~kollo
i dobrze, na lokatach się nie opłaca to w domu mniej miejsca zajmie, a w razie konieczności wyjazdu to najlepiej w CHF trzymać (po 1000 są), mamy na dziś wartość banknotu 4200zł a w razie konfliktu skoczy do 10000zł za banknot. ja już zaczynam akcję " wypłacanie" bo dlaczego mam pieniądze trzymać u Nich?
~Lublinieczka
Skoro w innych walutach jak Euro są wysokie nominały to dlaczego nie ma tego być w ZŁ?
Ludzie z kąd u Was tyle jadu ? :)
~sdfgh
nie masz mózgu to i nie masz jadu
~ReJa odpowiada ~Ja
Nie, nie "z kąd", a właśnie skąd, panie wszechwiedzący.
~Komentator
Ponieważ w euro w sklepach nie można płacić nominałem wyższym niż 50 euro
~ludwik
Zawsze gdy pojawiaja sie coraz wieksze nominaly postepuje inflacja. A co do krolewskiego wizerunku to juz czas najwyzszy na uhonorowanie wlatcy RP Kaczynskiego. Nastepny banknot 1000 PLN z Rydzykiem a kolejne w/g zaslug dla PiS.
~Analfabeta
Najpierw to się naucz pisać ;) Władcy*
~Alfabeta odpowiada ~Analfabeta
Nie ma tu ograniczenia wieku, więc może pisać każdy Alfabeta. Proces czytania polega na odczytywaniu pierwszej i ostatniej litery oraz pozostałych liter wewnętrznych słowa w sposób nieposortowany. Na tej podstawie jest dobierane odpowiednie słowo z PAMIĘCI osoby czytającej pasujące do kontekstu zdania. Dlatego nie czytasz w sposób Nie ma tu ograniczenia wieku, więc może pisać każdy Alfabeta. Proces czytania polega na odczytywaniu pierwszej i ostatniej litery oraz pozostałych liter wewnętrznych słowa w sposób nieposortowany. Na tej podstawie jest dobierane odpowiednie słowo z PAMIĘCI osoby czytającej pasujące do kontekstu zdania. Dlatego nie czytasz w sposób charakterystyczny dla małych dzieci sylabami "ma ły głu pol" tylko w sposób ciągły - jestem starym idiotą. Oczwyiście mżoesz się z tym nie zogidzć, to tjowa idniywdanula srpwaa. Ale mmio wyzsksto pdoazirwam Cię. Bob.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki