REKLAMA

NBP pracuje nad banknotem 500 zł

Michał Żuławiński2015-06-23 11:23analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-23 11:23
NBP pracuje nad banknotem 500 zł
NBP pracuje nad banknotem 500 zł
fot. Andrzej Heidrich /

NBP rozpoczyna prace nad banknotem 500 zł. Król Jan III Sobieski pojawi się w naszych portfelach nie wcześniej niż w 2017 r.

Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Nowy banknot do obiegu trafi najwcześniej w 2017 r.

- Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP - czytamy na stronie polskiego banku centralnego.

Ogłoszenie decyzji o rozpoczęciu prac nad pięćsetką zbiegło się z prezentacją banknotu o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Odświeżony banknot z wizerunkiem Zygmunta Starewgo wprowadzane będą do obiegu od lutego 2016 r. Wcześniej modernizacji doczekały się banknoty 10, 20, 50 i 100-złotowe, które od kwietnia 2014 r. sukcesywnie pojawiają się w naszych portfelach.

- Cała seria banknotów, od 10 do 200 zł, wprowadzona do obiegu w 1995 r. w związku z denominacją, pozostaje bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji - przypomina NBP.

Obecnie zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP zaczął w kwietniu 2014 r., stanowią około 1/3 wszystkich banknotów w obiegu. Z biegiem czasu banknoty poprzedniej emisji będziemy spotykać coraz rzadziej. Szacuje się, że na koniec 2016 r. zastąpienie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi nastąpi: dla 10 zł i 20 zł – w 95 proc., 50 zł – w 30 proc., a 100 zł – w 45 proc.

Wizerunki królów, które obecnie widnieją na banknotach, pochodzą z "Pocztu władców Polski" autorstwa Andrzeja Heidricha. Wizerunek Jana III Sobieskiego, w oparciu o który najprawdopodobniej zaprojektowany zostanie banknot 500 zł, prezentuje się następująco:

Wizerunek Jana III Sobieskiego autorstwa Andrzeja Heidricha
Wizerunek Jana III Sobieskiego autorstwa Andrzeja Heidricha (NBP)

Emocje studzi nieco Przemysław Kuk z Biura Prasowego NBP. - Jest za wcześnie na domniemania dotyczące wizerunku. Mówimy o banknocie, który może trafić do obiegu najwcześniej w 2017 roku - stwierdza Kuk w rozmowie z Bankier.pl i dodaje, że za wcześnie też na wskazania jak dużą rolę w strukturze obiegu gotówkowego w Polsce odgrywać będą nowe banknoty.

Banknot o nominale 500 zł został już zaprojektowany w 1994 r. Widniał na nim wizerunek królowej Jadwigi. Banknot ostatecznie nie trafił jednak do obiegu, choć istnienie projektu dało podstawę wielu dementowanym później przez NBP informacjom o planowanym wprowadzeniu wyższego nominału.

- W ostatnich latach wzrosła wielkość obrotu gotówkowego i popyt na banknot 200 złotych - dodaje Przemysław Kuk, tłumacząc powody, dla których NBP zdecydował, że po zakończeniu modernizacji instniejących banknotów, rozpocznie pracę nad nowym.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~Kg
W zasadzie zaczyna się odchodzić od emisji wysokich nominałów że względu na łatwość w ich rozprowadzania przez środowiska przestępcze, terrorystyczne i inne nie czyste transakcje. Problemy z obsługą ich w sklepach czy narażeniem ich właściciela na dużą stratę przy zagubieniu takiego banknotu. Ale w Polsce od jakiegoś czasu robi się W zasadzie zaczyna się odchodzić od emisji wysokich nominałów że względu na łatwość w ich rozprowadzania przez środowiska przestępcze, terrorystyczne i inne nie czyste transakcje. Problemy z obsługą ich w sklepach czy narażeniem ich właściciela na dużą stratę przy zagubieniu takiego banknotu. Ale w Polsce od jakiegoś czasu robi się dokładnie wszystko na wspak logice !!! Po za tym ten Pan projektant powinien iść już na zasłużoną emeryturę a projekty powinny być wyłonione z konkursu ogłoszonego przez NBP !!!
~luki
Część pracowników dostanie pensje w 4 banknotach.
Tyle jest warta praca.
4 papierki.
Wartość pieniądza, przemilczę.
~koper
dostaniesz w jednym 500 euro, lepiej Ci ?
~xxxs
500zl. Szykują nas pomyleniu do waluty euro 500 zł = 500 eur
~aee
Ciekawe czy wymienią tez bilon? Można by zrobić np. anioły warte 25 zł
albo monetę 1/100zł
~sdfsdf
dobry pomysl, piecsetkami latwiej bedzie sie poslugiwac przy duzych transakcjach
~JWD
A co ten orzeł na rysunku ma nad swoja głową?
~Neononjahu
No też pytanie ... pół gwiazdy Dawida
~lukas odpowiada ~Neononjahu
To dawajmy sygnały do NBP że czujemy nosem chazarski spisek i wyraźmy swoje wątpliwości...oburzenie... i każdy stan odpowiedni do skojarzeń z heksagramem.

Ja zacznę od profilu na NBP, Twitter, maila do projektodawcy.
To mogę zrobić, i zrobię.
A co zrobisz Ty. >?
~Znajdziemy_Was
Przygotowanie do scenariusza Zimbabwe. Najpierw 500, później milion, a na koniec sto bilardów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki