REKLAMA

1000 zł za 50 mkw.? "Mieszkanie+" kontra ceny wynajmu w Polsce

2016-05-31 10:00
publikacja
2016-05-31 10:00

20 zł/m-c za każdy 1 mkw.  tyle ma wynosić czynsz w kilkudziesięciu tysiącach mieszkań mających powstać w ramach programu "Mieszkanie+" donosi RMF FM jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem założeń projektu. Jeśli do czasu wprowadzenia programu w życie jego założenia się nie zmienią, w polskiej mieszkaniówce może pojawić się ratunek dla młodych, których nie stać na kredyt hipoteczny. 

Na razie nie znamy jeszcze terminu uruchomienia budowy nowych lokali, ale wiadomo, że w celu obniżenia kosztów budowy będą powstawać na ziemiach należących do spółek państwowych, m.in. Poczty Polskiej, PKP i wojska. Na pierwszy rzut ma pójść Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, czyli miasta z najwyższymi cenami wynajmu.

Według rozpowszechnianych dziś informacji, program miałby wprowadzić na rynek m.in. 50-metrowe lokale z czynszem wynoszącym zaledwie 1000 zł/m-c. Równolegle do radiowych doniesień, wśród analityków pojawiają się jednak głosy, że wspomniane 20 zł/mkw. miesięcznie to nie wszystkie opłaty, jakie będą ponosić najemcy. Ta kwota, podobnie jak w przypadku Funduszu Mieszkań na Wynajem, ma zostać uzupełniona o dodatkowe koszty związane z wynajmem mieszkania.

1000 zł za 50 mkw.? "Mieszkanie+" kontra ceny wynajmu w Polsce / YAY Foto

Projekt ma być skierowany do Polaków, których sytuacja majątkowa jest zbyt dobra na otrzymanie zapomogi z pomocy społecznej, ale z drugiej strony zbyt słaba na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. To właśnie cena jest najgorętszą informacją w sprawie „Mieszkania+” – stawka wynajmu za 1 mkw. ma wynieść ok. 20 zł/m-c, co przy 50-metrowym lokalu oznacza czynsz w wysokości 1000 zł/m-c.

„Mieszkanie+": 20 zł/mkw. miesięcznie za wynajem mieszkania

Biorąc pod uwagę aktualne stawki z rynku wynajmu, 20 zł/m-c mocno wyróżnia się na jego tle. W danych serwisu Otodom.pl udostępnionych Bankier.pl wynika, że w kategorii mieszkań 38-60 mkw. średnia cena ofertowa w żadnym z dziewięciu analizowanych miast nie wynosi mniej niż 1000 zł. Za taką kwotę trudno jest wynająć nawet kilkunastometrowy pokój w Warszawie czy Wrocławiu, a co dopiero całe 50-metrowe mieszkanie.

Z tego powodu ten program może oznaczać małą rewolucję na rynku, która zmobilizuje właścicieli mieszkań do obniżenia swoich oczekiwań finansowych wobec najemców. Stawki wynajmu poszybowały w górę po wakacjach 2014 roku i od tamtej pory ich poziom stoi w miejscu, a Polacy płacą nawet o 20 proc. więcej niż 2 lata temu.

Co z Funduszem Mieszkań na Wynajem?

„Mieszkanie+” to jednak nie tylko znaczne odstępstwo od cen rynkowych, ale także dużo korzystniejsza oferta pomocy niż Fundusz Mieszkań na Wynajem. Podobne metrażowo mieszkania przez pierwsze dwa lata wynajmu w programie BGK to koszt większy o ok. 600-800 zł/m-c większy niż w przypadku zapowiedzi dotyczących „Mieszkania+”.

Dodatkowo, według radiowych doniesień, rząd Beaty Szydło zapowiedział kolejne udogodnienie – po 30 latach regularnego opłacania czynszu, najemca stanie się właścicielem mieszkania. Byłaby to olbrzymia przewaga względem Funduszu Mieszkań na Wynajem, który wydaje się być tylko poczekalnią (wcale nie tak tanią) pomiędzy startem w dorosłe życie, a zaciągnięciem kredytu hipotecznego na własne cztery kąty.

W Polsce jednak wiele idei programów wspierających sytuację mieszkaniową obywateli nie udawało się tak, jak planowano. Od przedwojnia pomysły na budownictwo socjalne albo spalały na panewce, albo okazywały się zbyt kosztowne dla budżetu państwa. Ta ostatnia kwestia stoi pod znakiem zapytania także tym razem. Warunki przedstawiają się jako wyjątkowo korzystne dla najemców, ale czy będą takie same dla budżetu, który już i tak jest nadwyrężony przez program „500+”?

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (124)

dodaj komentarz
~ghfd
słyszałem że plan jest taki że pierwsze mieszkania dostaną uchodźcy bo to oni będą najbiedniejszymi Polakami.
~As
1 880 zl za mieszkanie 39 m2 wykończone i wyposażone w nowym budownictwie w centrum warszawy już z opłatami na osiedlu gdzie m2 mieszkania jest w cenie zakupu około 11 000 zl/m2 to dużo? Taka jest konkurencja i takie ceny . 1000 zł z artykułu to pic. Już raz były TBSy na początku też było pięknie. Program mieszkanie 1 880 zl za mieszkanie 39 m2 wykończone i wyposażone w nowym budownictwie w centrum warszawy już z opłatami na osiedlu gdzie m2 mieszkania jest w cenie zakupu około 11 000 zl/m2 to dużo? Taka jest konkurencja i takie ceny . 1000 zł z artykułu to pic. Już raz były TBSy na początku też było pięknie. Program mieszkanie + wystartuje przed następnymi wyborami bo to następna kiełbasa wyborcza. A komu się będzie należało? Już kiedyś tak było że partia "dawała" mieszkania Ale emocje dla maluczkich jak w kole fortuny Pozdrawiam
~Krystyna
zapomnieli dodać , że + opłaty i + 200 zł jakby sie chciało w przyszłosci wykupić to mieszkanie po 20 latach. Daje to ok 1800 zł za 50 m mieszkanie miesięcznie, które trzeba wykończyć, wyposażyć i dbać jak o swoje przez 20 lat. Dla młodego , wielodzietnego małżeństwa to faktycznie rarytas za bezcen
~aaa
Te średnie ceny wynajmu to pic na wodę. Od paru dni próbuję wynająć komuś 54 metry za 1700zł we Wrocławiu na Krzykach bez rezultatu. Mieszkanie nowe umeblowane i wyposażone.
~plazowicz
Z tego co widzę koszty wynajmu powoli przekraczają medianę płac ;)
~Elisa
Następny ruch "pod publiczkę".... Czyli będą to mieszkania dla tych, którzy mają więcej niż minimum socjalne (ale o górnym limicie jakoś cicho). A kto za to będzie płacił? PAŃSTWO!. Kiedy do niektórych ludzi dotrze, że Państwo to my. Jednych okradają żeby dać innym. Po co? Po to aby zyskać poklask,Następny ruch "pod publiczkę".... Czyli będą to mieszkania dla tych, którzy mają więcej niż minimum socjalne (ale o górnym limicie jakoś cicho). A kto za to będzie płacił? PAŃSTWO!. Kiedy do niektórych ludzi dotrze, że Państwo to my. Jednych okradają żeby dać innym. Po co? Po to aby zyskać poklask, a potem pięć pokoleń nie będzie w stanie spłacić zadłużenia w które nas ten rząd wpędzi, a 10 pokoleń nie uporządkuje tego bałagany którego narobili zaledwie w rok swoich rządów..
~kropka
już jest taki system, nie sprawdził się, nazywa się TBS, tylko ludzie płacą a mieszkania nie przechodzą na własność, są systematycznie okradani, jeśli wejdzie mieszkanie + to co będzie z tbsami- przejdą na własność? bo jak nie to ludzie uciekną do mieszkanie + i tbsy upadną
~asw
Wchodze w to 30 lat place i mieszkanie moje.
~mama
Dla rodzin wielodzietnych te mieszkania powinny być bez płacenia czynszu.

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki